11 najczęstszych błędów przy wykonywaniu termoizolacji

Metoda lekka-mokra, z użyciem styropianu, to obecnie najpopularniejsza forma izolacji termicznej budynku w Polsce. Szeroki dostęp do materiałów, niska cena oraz dobre parametry izolacyjne sprawiają, że na ten rodzaj ocieplenia decyduje się wiele inwestorów. Niestety, błędy popełnione przy wykonaniu izolacji termicznej mogą sprawić, że rachunki za ogrzewanie będą dalekie od oczekiwań. Jakie są najpopularniejsze błędy przy ocieplaniu domu?

Termoizolacja domu styropianem
Termoizolacja domu styropianem

1. Nieprawidłowe przygotowanie podłoża pod izolację

Przed położeniem powłoki styropianowej, ściana budynku powinna być dokładnie oczyszczona, wyrównana oraz zabezpieczona. Należy ją odkurzyć i umyć, zwłaszcza z pleśni, wykwitów, mchu itd. Ściana powinna być równa, gdyż późniejsze uzupełnianie szczelin zaprawą lub kawałkami styropianu może osłabić elewację i spowodować spękania. Należy także sprawdzić nośność powłoki ściennej, najlepiej przyklejając kostkę styropianu. Po oderwaniu powinna się złamać. Jeśli oderwie się ona wraz z tynkiem, należy wzmocnić podłoże pod dociepleniem.

2. Brak listwy startowej

Listwa startowa jest elementem konstrukcyjnym, który ułatwia montowanie płyt styropianowych. Wyznacza ich poziom, a także zabezpiecza przed opadaniem. Wzmocnienie to zapobiega osuwaniu się płyt oraz ich podwiewaniem od dołu. Chroni także powłokę przed ingerencją gryzoni, które mogą dostać się pod elewację właśnie od dołu. Drążą wówczas tunele w styropianie, które osłabiają izolację i doprowadzają do spękań elewacji.

3. Brak „mijanki”

Układanie płyt jedna nad drugą to popularny błąd. Nie tylko osłabia strukturę ocieplenia, ale i generuje większe straty termiczne. Prawidłowo ułożone płyty „na mijankę” powinny zachowywać przesunięcie o pół długości płyty. Usztywnia ono konstrukcję oraz umożliwia lepsze zaizolowanie narożników, w których płyty tworzą pióro-wpusty.

4. Złe klejenie płyt termoizolacyjnych

Nadmierna oszczędność inwestorów lub firm budowlanych sprawia, że płyty klejone są w nieodpowiedni sposób. Zazwyczaj spotkamy się z klejeniem na pięć placków. Prawidłowe rozwiązanie zakłada stworzenie obwodowej pryzmy dookoła płyty, która zabezpieczy narożniki przed podwiewaniem. Dodatkowe placki kleju stosuje się w środku płyty. Styropian biały powinien być pokryty klejem na 40% powierzchni, zaś grafitowy – w 60%.

5. Prowadzenie prac w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych

Kolejnym częstym błędem jest docieplanie budynku w złych temperaturach: zbyt niskich (poniżej 5 stopni Celsjusza), zbyt wysokich temperaturach (powyżej 25 stopni Celsjusza) lub podczas opadów. W takich warunkach klej nie osiąga swoich nominalnych parametrów, co może być powodem odpadania powłoki, spękań styropianu lub powstawania szczelin. Należy także uważać na to, by styropian nie był przez długi czas wyeksponowany na promienie słoneczne, gdyż doprowadzają one do jego degradacji. Dotyczy to zwłaszcza styropianu grafitowego, którego ciemna barwa powoduje większe nagrzewanie się powierzchni.

6. Nierówne klejenie płyt styropianowych (wypełnianie szczelin zaprawą)

Niedbałe przyklejanie płyt styropianowych i pozostawianie szczelin prowadzi do obniżenia termoizolacyjności powłoki. Powstałe w ten sposób mostki termiczne odbiją się negatywnie na koszcie ogrzewania. Wypełnienie ich zaprawą jest błędem, gdyż ma ona słabe właściwości izolacyjne. Jeśli już mierzymy się ze szczeliną, należy wypełnić je termoizolacyjną pianą, która zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych.

Montaż siatki tynkarskiej na styropianie
Montaż siatki tynkarskiej na styropianie

7. Zastosowanie złej jakości materiału do ocieplenia domu

Przy wyborze materiału budowlanego zawsze warto kierować się jakością, a nie ceną. Tanie płyty styropianowe mogą okazać się nierówne, przez co ich układanie będzie utrudnione oraz powstaną szczeliny. Mogą się także łatwo kruszyć, w wyniku czego powstanie wiele odpadu. Często przechowywane są pod chmurką, przez co nasiąkają wodą, co utrudnia późniejsze klejenie oraz szlifowanie. Jeśli producent dysponował przestarzałymi maszynami krajalniczymi lub nie zachował odpowiedniego okresu sezonowania bloków, płyty mogą być krzywe (w kształcie banana) lub powichrowane (efekt przeskakującego drutu).

8. Błędne kołkowanie

Najczęstszym błędem przy kołkowaniu jest zbyt płytkie osadzanie ich w ścianie, stosowanie niewłaściwej ilości kołków oraz niedbały montaż. Jeśli będą zatopione w styropianie zbyt głęboko lub płytko, wyrównanie zaprawą może spowodować powstawanie przebarwień lub pęknięć na elewacji.

9. Nieodpowiednie wtopienie warstwy zbrojącej

Siatkę zbrojącą należy zanurzyć we wcześniej przygotowanej warstwie zaprawy, położonej na oszlifowanej powierzchni płyt styropianowych. Wielu wykonawców ułatwia sobie pracę, kładąc siatkę na goły styropian, przykrywając ją zaprawą później. To duży błąd, który może doprowadzić do odpadania fragmentów tynku. Siatką powinny być zabezpieczone także powierzchnie wokół okien, ościeżnic, narożników czy listwy startowej. Należy ją także łączyć na zakładkę o szerokości min. 15 centymetrów, co zapobiegnie powstawaniu pęknięć.

10. Niewłaściwe tynkowanie

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest wybór odpowiedniego rodzaju tynku. Tynk akrylowy z dodatkiem żywic może zamknąć dyfuzyjność ścian, doprowadzając do powstawania wilgoci. Przed tynkowaniem należy zagruntować podłoże, dzięki czemu elewacja będzie miała jednolity kolor oraz równomierną nasiąkliwość. Tynku nie należy nadmiernie rozcieńczać, gdyż pojawią się plamy oraz wykwity, a zamiast związać, może po prostu skruszeć.

11. Błędne ocieplenie wokół okien i drzwi

Brak ocieplenia wokół okien i drzwi może spowodować powstawanie mostków termicznych. Należy pokryć je przewidziane przez projekt warstwą styropianową, a szczeliny wypełnić pianą niskoprężną. Podobnie jak w narożnikach budynku, tak i tutaj należy zabezpieczyć narożniki listwą ze skośną siatką, która wzmocni ocieplenie i ochroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Popularnym błędem jest układanie płyt styropianowych na równi z krawędzią okien lub drzwi. Powoduje to pęknięcia oraz uszkodzenia powłoki. Płyty powinny być układane tak, by narożnik okna wypadał wśród powierzchni jednej płyty.

Komentarze

  • Grzes 2019-09-27T08:46:09Z

    A ja poszedłem dalej ocieplam dom pianką pir 10cm i kleje ją do ściany pianką niskoprężną,,, mam pytanie do fachowców czy lepiej kołkować na siadce czy pod nią, bo słyszałem opinie ze lepiej na siadce gdyż kołek trzyma jedno i drugie

    • Realistka 2021-03-29T06:07:37Z

      Na siatce, nie na "siadce"

    • grou 2018-11-10T14:15:32Z

      Na pewno należy dobrze sprawdzić styropian przed zakupem. Unikać podejrzanie tanich produktów, nieznanych importerów - zawsze bezpieczniej wybrać markowy produkt od znanego producenta, najlepiej by miał rekomendację ITB na sprzedawany produkt. Dobrze jest też popytać wśród znajomych i rodziny co u nich się sprawdziło.

      • kami 2018-11-11T14:18:16Z

        A jeśli styropian nie posiada certyfikatu ITB to już na pewno trzeba sprawdzić, czy nie widnieje na czarnej liście GUNB materiałów budowlanych nie spełniających parametrów, jest tam mnóstwo wyrobów izolacyjnych i niestety wyniki są mocno niezadowalające

      • Gość 2018-10-11T09:39:53Z

        A czy łby kolkow kotwiaczych styropian powinny byc utopione i przykryte styropianem, czy mogą byc bezposrednio pod siatka i klejem

        • Elewator Mińsk Maz 2019-02-16T21:34:17Z

          są do tego odpowiednie korki styropianowe okrągłe. Niedrogie. Klei sie je na kołki na pianę montarzową.

        • memor 2018-05-21T08:41:33Z

          Do listy dodałbym jeszcze wykorzystanie badziewnego materiału. Styropian powinien posiadać pozytywną opinię ITB, a pozostałe materiały najlepiej kupić u tego samego producenta

          • Marek 2018-03-04T20:44:50Z

            Listwa startowa. A jaką jest zalecana? Aluminiowa?