Montaż styropianu grafitowego – wskazówki

Styropian grafitowy (nazywany także szarym) jest znany przez polski rynek już od kilkunastu lat. Materiał ten charakteryzuje się lepszymi (niż jego odpowiednik w kolorze białym) parametrami izolacyjności termicznej, w związku z czym znajduje zastosowanie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Jednak jest też wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego, przez co podczas jego montażu trzeba przestrzegać określonych zasad.

Montaż styropianu grafitowego
Weber
Montaż styropianu grafitowego

W składach budowlanych można aktualnie natrafić na kilka rodzajów styropianu (polistyrenu) do ocieplania ścian. Rozróżnia je m.in. barwa. Najlepiej znany jest zwykły styropian w kolorze białym, ale obok niego nietrudno zauważyć wyroby tego typu w charakterystyczne kropki, o barwie pomarańczowej (ze specjalnym filtrem zabezpieczającym przed szkodliwym działaniem promieniowania UV) oraz styropian szary. Do tego ostatniego podczas produkcji dodawany jest grafit, który przynosi poprawę właściwości izolacyjnych i jednocześnie pozwala zmniejszyć grubość warstwy ocieplenia. Producenci szarego styropianu deklarują dla niego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) na poziomie λ = 0,030 – 0,034 W/m2. Dla porównania warto dodać, że dla styropianu białego wskaźnik ten wynosi λ = 0,038 – 0,045 W/m2. Montaż obydwu produktów przebiega podobnie, ale szary styropian jest nieco bardziej wymagający dla wykonawców.

Konieczna osłona od słońca podczas prac z użyciem styropianu grafitowego

Styropian grafitowy wymaga ochrony przed oddziaływaniem na niego warunków atmosferycznych. Szczególnie zły wpływ na ten materiał izolacyjny ma promieniowanie słoneczne. W związku z tym, że barwa styropianu jest ciemna, to i zjawisko nagrzewania się bardziej intensywne (ciemne kolory absorbują więcej promieni słonecznych). Duży stopień nagrzania płyty sprawia, że jej zewnętrzna powierzchnia rozszerza się, a środek w dalszym ciągu nie ulega naprężeniem. Znaczna różnica temperatur w poszczególnych warstwach styropianu powoduje jego wyginanie się. To z kolei prowadzi do odpadania materiału izolacyjnego z miejsca, w którym go zamontowano.

Prawidłowym jest, aby montaż styropianu grafitowego przeprowadzać pod osłoną od słońca. Służą do tego specjalne siatki ochronne, które przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych powinny zostać rozpostarte na rusztowaniach. Zabezpieczenie takie jest potrzebne na każdym etapie prac (tzn. podczas klejenia płyt, szlifowania, zbrojenia, gruntowania i aplikacji tynku cienkowarstwowego).

Tarkowanie płyt szarego styropianu

Tarkowanie to czynność polegająca na przeszlifowaniu każdej z płyt styropianu grafitowego od strony, na którą następnie naniesiona zostanie warstwa kleju. Generuje to wprawdzie dodatkowy nakład pracy, ale dzięki niej zwiększa się przyczepność materiału izolacyjnego do podłoża. Przed przyklejeniem koniecznie trzeba dokładnie odpylić szlifowaną powierzchnię. Zalegający pył mógłby bowiem spowodować skutek zupełnie odwrotny, czyli całkowicie uniemożliwić klejenie.

Klej do styropianu grafitowego

Styropian grafitowy należy montować na klej o takim właśnie przeznaczeniu (odpowiednie produkty zwykle rekomendują poszczególni producenci tego materiału izolacyjnego). Chodzi głównie o to, aby spoiwo charakteryzowało się odpowiednią elastycznością i wytrzymywało niekontrolowane odkształcanie się płyt. Ważna jest także szybkość wiązania. Do klejów przeznaczonych do szarego styropianu dodaje się zwykle większą ilość plastyfikatorów oraz substancje przyspieszające wiązanie (np. biały cement).

Styropian grafitowy – jak go przechowywać na budowie?

W związku z tym, że styropian grafitowy nie pozostaje obojętny wobec działania promieniowania słonecznego, wymaga poprawnego magazynowania zarówno w składach budowlanych, jak i na budowach. Aby ograniczyć dostęp słońca do płyt, składuje się je w paczkach, które następnie osłaniane są specjalną mleczną folią o właściwościach ochronnych.

Szary styropian najlepiej jest przechowywać w pomieszczeniu pozbawionym dostępu światła słonecznego. Na budowach przeważnie wykorzystuje się do tego celu budynki gospodarcze, garaże bądź zacienione pomieszczenia niewykończonego od wewnątrz domu.

Komentarze

  • lisek 2019-07-29T13:13:46Z

    Podstawowa rzecz - styropian powinien być dobrej jakości. To, czy styropian spełnia normy możemy sprawdzić na stronie net Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

    • Marek 2019-07-27T18:24:45Z

      Zanim zabierzemy się do pracy powinno się wykonać test przyczepności na małym fragmencie styropianu lu po prostu przykleić jedną płytę i odczekać 24h. Unikniemy wtedy niespodzianek typu styropian odspaja się od ściany

      • Edwrd 2019-07-26T13:40:09Z

        Z grafitowym styropianem nie trzeba postępować jakoś szczególnie, sposób montażu i zalecenia dot. przechowywania, osłaniania przed słońcem itp. są takie same jak przy białym. Nie roumiem tego halo wokół grafitu, że niby nie chce się przyklejać, albo odspaja po przyklejeniu. Osoby które mają takie problemy, mają po prostu słabej jakości materiały. Jeśli styro ma na dobrym poziomie parametry i pozostałe elementy systemu ocieplenia są tej samej firmy co styropian, nie powinno być problemów z montażem

        • przyklejacz 2019-07-24T05:16:40Z

          Tak naprawdę sposób montażu styropianu czy to białego czy grafitowego jest taki sam. Ważne jest, by styropian posiadał certyfikat ITB. Co do kleju nie zgodzę się z autorem twierdzeniem, że musi to być klej przeznaczony specjalnie do styropianu grafitowego, ale rzeczywiście musi być tego samego producenta, jak zresztą pozostałe elementy systemu.

          • borowy 2019-06-23T18:26:22Z

            Dobry klej do styropianu powinien charakteryzować się na tyle dobrą przyczepnością, by trwale przykleić zarówno styropian biały jak i grafitowy. Jedyną różnicą w montażu jest właśnie przematowienie płyty od strony klejonej. Styropian grafitowy szybciej się nagrzewa, ale to nie powinno stanowić problemu gdyż w przypadku dużego nasłonecznienia siatki osłaniające stosuje się standardowo.

            • patryk 2019-04-01T14:22:29Z

              Wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB

              • robert 2019-03-31T13:21:03Z

                Lepiej się za to nie brać samemu, tylko zatrudnić sprawdzoną ekipę z polecenia, wtedy nie będzie błędów wykonawczych, i kupić porządnej jakości produkty, znanych producentów, z certyfikatami ITB, itd.