Termoizolacja bez błędów

Podczas ocieplania domu nietrudno o błędy. Cześć z nich powtarza się tak często, że zaczynają być traktowane jak właściwe postępowanie. Przypomnijmy więc o kilku zasadach, których warto pilnować, by termoizolacja domu była prawidłowo wykonana.

Inwestorzy, dążąc do optymalizacji kosztów budowy, niejednokrotnie decydują się na skomponowanie autorskiego systemu ociepleń. Wybierają najtańsze elementy różnych marek. To błąd. Do ocieplania ścian powinny być stosowane wyłącznie oryginalne systemy jednej marki. Trwałość wszelkiego rodzaju „składaków” jest trudna do przewidzenia i nie obejmują jej gwarancje producentów.

 Staranna izolacja = ciepły dom = niskie koszty utrzymania

Po zakupie materiałów ociepleniowych trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są przechowywane na placu budowy. Zaprawy suche i wełna mineralna powinny być dobrze chronione przed wilgocią. Styropian nie może być wystawiony na działanie promieni słonecznych. Płynne składniki (środki gruntujące, farby itp.) nie powinny być narażone ani na temperatury poniżej zera, ani na upały. Jedne i drugie warunki mogą spowodować obniżenie ich jakości.

Warstwa zbrojona nie powinna być ani za cienka, ani za gruba
Warstwa zbrojona nie powinna być ani za cienka, ani za gruba

Równe podłoże

Przystępując do mocowania ocieplenia, nie można zapomnieć o oczyszczeniu ścian z zabrudzeń oraz o ich wyrównaniu. Trzeba też sprawdzić pion podłoża. Jeśli powierzchnia nie jest równa, można ją uzupełnić, wstępnie tynkując lub stosując płyty ocieplające różnej grubości. Nie jest natomiast wskazane uzupełnianie braków za pomocą kleju. Grubość warstwy klejącej, zależnie od rodzaju systemu, nie powinna przekraczać 1-1,5 cm.

 Do ocieplania ścian powinny być stosowane wyłącznie oryginalne systemy jednej marki. Gwarancje producentów nie obejmują tzw. składaków.

Odpowiednią grubość powinna posiadać również warstwa zbrojona. W zbyt cienkiej siatka będzie znajdować się prawie na wierzchu. Z kolei zbyt gruba warstwa zbrojna spowoduje, że jej powierzchnia będzie rozwarstwiać się i pękać. Warstwa zbrojna powinna schnąć przez około trzy dni. Zanim zostanie pokryta dekoracyjnym tynkiem nawierzchniowym, warto sprawdzić, czy jego producent nie wymaga zagruntowania podłoża. Zadaniem substancji gruntującej jest zwiększenie przyczepności pomiędzy warstwami.

Farba nie zatuszuje błędów

Błędem jest myślenie, że farbą elewacyjną uda się zatuszować niedopatrzenia popełnione podczas kładzenia tynku. Farba może jedynie zamaskować przebarwienia czy nieduże plamy, a substancja grubopowłokowa – ujednolicić nieco powierzchnię, ale kosztem widoczności faktury tynku. Malując elewacje, trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej temperaturze, która dotyczy zarówno powietrza, jak i malowanego podłoża.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.