Jak ocieplać dom od wewnątrz?

Ocieplenie domu od wewnątrz wykonuje się tylko w określonych sytuacjach. Są to przede wszystkim przypadki związane z chęcią bądź koniecznością zachowania wyglądu elewacji (ma unikalny charakter lub obiekt znajduje się pod ochroną konserwatorską). Ten sposób termomodernizacji budynku jest dość trudny do wykonania i może sporo kosztować. Jednak ocieplenie wewnętrzne jest oczywiście możliwe w realizacji i może przynosić dobre efekty.

Wełna mineralna - materiał termoizolacyjny
Wełna mineralna - materiał termoizolacyjny

Najpopularniejszym sposobem ocieplania budynków jest bez wątpienia stosowanie warstwy termoizolacyjnej od strony ścian zewnętrznych, co jest zgodne z powszechnie uznawanymi prawami fizyki oraz uchodzi za technikę najbardziej skuteczną. Bywa jednak i tak, że z pewnych względów takiego ocieplenia nie można wykonać (np. w zabudowie szeregowej, gdzie brakuje jednomyślności sąsiedzkiej, w przypadku dysponowania prawem własności jedynie do części domu, przy budynkach o charakterze zabytkowym itd.). Wówczas jedynym sposobem na poprawę komfortu termicznego wewnątrz pomieszczeń jest ocieplenie ścian od środka. Aktualnie do powyższego celu stosuje się różnorodne materiały izolacyjne, ale najczęściej wykorzystywanym nadal jest wełna mineralna.

Ocieplenie domu od wewnątrz – dostępne materiały i technologie

Obecna dostępność materiałów i technologii umożliwiających ocieplenie domu od wewnątrz jest dosyć szeroka. Problem jednak w tym, że to co wygodne i niepowodujące znacznego zmniejszenia powierzchni użytkowej – niestety sporo kosztuje. Mowa np. o innowacyjnych krzemionkowych matach izolacyjnych, specjalnych masach szpachlowych, a nawet farbach charakteryzujących się termoizolacyjnością. Spośród wymienionych produktów na szczególną uwagę zasługują maty izolacyjne (znane także pod nazwą aerożeli). Mają one dobrą stabilność temperaturową, małą gęstość, właściwości antygrzybiczne, a ponadto ich zastosowanie nie ma większego wpływu na dotychczasową powierzchnię użytkową. Niestety wykonanie ocieplenia nowoczesnym aerożelem generuje wydatek rzędu 150–200 zł/m2.

Znacznie tańsze i tym samym częściej wybierane jest ocieplenie od wewnątrz z wełny mineralnej, a ostatnio także z bloczków z betonu komórkowego (gazobetonu). Wełna mineralna wymaga umieszczenia na ruszcie i prawidłowego ułożenia warstwy paroizolacyjnej. Ten rodzaj ocieplenia wewnętrznego wykańcza się z reguły płytami g-k. Natomiast beton komórkowy klei się bezpośrednio do ścian, zaciąga zaprawą, zatapia siatkę zbrojącą z włókna szklanego, zaciera, szlifuje i powierzchnia jest wstępnie gotowa do malowania.

Specjaliści raczej odradzają stosowanie do ociepleń wewnętrznych styropianu. Jest to bowiem materiał niosący najwyższe ryzyko zawilgocenia zewnętrznej warstwy muru, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku.

Ocieplanie domu - porady
Ocieplanie domu - porady

Ocieplenie domu od wewnątrz wełną mineralną – optymalne rozwiązanie

Wełna mineralna jako wewnętrzna warstwa izolacji termicznej wypada w stosunku do innych materiałów korzystnie pod względem finansowym, użytkowym i cieplnym. Należy jednak pamiętać, że jest tak tylko przy ociepleniach fachowo zaprojektowanych i prawidłowo wykonanych. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że ocieplenie z wełny zmniejszy powierzchnię użytkową poszczególnych pomieszczeń domu. Wprawdzie wybór wełny o możliwie najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (minimalnym wskaźniku lambda (λ)) pozwala na użycie izolacji o mniejszej grubości, ale ubytek przestrzeni i tak jest nieunikniony. Ponadto przy wewnętrznych ociepleniach z wełny konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranej folii paroizolacyjnej (o wysokim oporze dyfuzyjnym) i szczelne jej ułożenie na izolacji.

Jak ocieplić dom od wewnątrz wełną mineralną?

W ociepleniach wewnętrznych płyty wełny mineralnej umieszcza się na wcisk w uprzednio wykonanym stelażu. Stelaż ten najlepiej jest zrobić z profili drewnianych, ponieważ surowiec ten charakteryzuje się dość niską przewodnością ciepła (w przeciwieństwie do np. aluminium czy metalu). Poziome elementy stelażu (montowane do sufitu oraz do podłogi) ustawia się z zachowaniem około 2 cm odległości od muru. Do nich montuje się następnie profile pionowe, zachowując rozstaw dostosowany do wymiarów płyt wełny. Sprężystość tego materiału pozwala na łatwe i szczelne wypełnienie stelaża.

Kolejnym etapem prac jest przekrycie izolacji folią paroizolacyjną, której rolą jest ograniczenie przenikania pary wodnej pochodzącej z wnętrza domu do materiału izolacyjnego. Poszczególne pasy folii układa się z zapasem, sklejając dokładnie sąsiadujące brzegi za pomocą specjalnego kleju lub taśmy. Paroizolacja musi także być przymocowana w ościeżach okiennych oraz na suficie i podłodze. Tak przygotowane ocieplenie najłatwiej jest wykończyć płytami g-k.

Mostki termiczne w ociepleniach wewnętrznych

Niestety w ocieleniach wewnętrznych całkowite wyeliminowanie mostków termicznych jest niemożliwe. Poprzez przestrzeganie pewnych zasad i staranność w czasie pracy można je jednak ograniczyć. Chodzi tu zwłaszcza o konieczność zaizolowania styków ocieplanej przegrody z przegrodami sąsiadującymi (prostopadłymi ścianami, podłogą i stropem). Jeśli przegrody te z jakichś względów mają pozostać nieocieplone, naroża powinny zostać wypełnione materiałem izolacyjnym z przynajmniej 50 cm naddatkiem. Nigdy nie łączy się też materiału izolacyjnego w narożnikach pod kątem 90 stopni.

Komentarze

  • Jolo 2019-03-31T19:12:46Z

    Wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB

    • outsider 2019-02-06T14:35:03Z

      Dobrze powiedziane - jeśli nie trzeba, to najlepiej od zewnątrz dobrym markowym styropianem. Ważne, by miął certyfikat ITB