Ekologiczne i ekonomiczne kolektory słoneczne

Stopniowo wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Wciąż jednak wielu osobom inwestycja np. w kolektory słoneczne wydaje się nieosiągalna i horrendalnie droga. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Pojawiło się wiele udogodnień dla obywateli, którzy chcą dbać o środowisko naturalne.

Jaka jest istota działania kolektorów słonecznych? Najpopularniejsze kolektory słoneczne mają kształt płaskich prostokątów. Ich powierzchnie tworzy tzw. płyta absorbera, która pochłania energię promieniowania słonecznego. Składa się np. z miedzianej blachy. Zgromadzona tu energia za pośrednictwem wody, innej cieczy lub gazu (może nim być nawet zwykłe powietrze) jest przenoszona za pomocą wymiennika ciepła w postaci miedzianych rur w okolice zbiornika z wodą. Woda użytkowa jest nagrzewana od spodu, po czym ciecz wraca do kolektora ponownie absorbować energię i następnie obieg się zamyka.

Umiejscowienie kolektorów słonecznych

Kolektory umieszcza się na połaciach dachowych. Ich liczba i dokładna lokalizacja jest sprawą indywidualną. Polski klimat charakteryzuje się dużą zmiennością temperatur, co obniża skuteczność takiego kolektora. Z tego powodu eksperci polecają wybór kolektorów próżniowych, w których absorber jest otoczony próżnią, dzięki czemu niekorzystny wpływ zmian temperatur na prace kolektora zostaje zniwelowany. Co więcej, można wyposażyć się w dodatkowe zwierciadło doświetlające absorber od strony odsłonecznej i jeszcze bardziej usprawnić system.

Ochładzanie budynków

Nie każdy wie, że – paradoksalnie – kolektory słoneczne bywają też używane do ochładzania budynków, na przykład dużych biurowców. Podstawowe ich zastosowanie to przede wszystkim podgrzewanie wody użytkowej (lub basenowej), skutecznie też wspomagają ogrzewanie c.o., bywają stosowane na potrzeby wewnątrz fabrycznych procesów przemysłowych. Skoro spisują się wystarczająco dobrze w skali przemysłowej, chyba nikt nie ma wątpliwości, że poradzą sobie z dogrzewaniem domu jednorodzinnego. Dokładniejsze dane podają, że w takim budynku prawidłowo dobrana instalacja solarna potrafi zabezpieczyć ilość potrzebnej wody ciepłej w 40–50% w skali roku.

Koszty związane z instalacją kolektorów

To, że kolektory słoneczne są korzystne dla środowiska naturalnego, jest oczywiste. Czy są jednak ekonomiczne? Faktem jest, że koszty instalacji są dosyć duże. Cena netto instalacji dwóch kolektorów w przybliżeniu wynosi 8 000 zł dla czteroosobowej rodziny. Kiedy użytkownikami domu jest pięć osób, koszt wzrasta do 10 000 zł, gdyż potrzebne są już trzy kolektory.

Kwoty te wcale nie muszą nas przerażać. Państwo dokłada starań, aby wspierać proekologiczne inicjatywy. Wiele gmin dofinansowuje odnawialne źródła energii – także w przypadku klientów indywidualnych. Bywa, że dofinansowanie sięga nawet 40% kosztów. Inwestycję można także pokryć za pomocą niskooprocentowanego kredytu w Banku Ochrony Środowiska. Kredyt obejmuje okres 5 lat, a oprocentowanie wynosi zaledwie 1%.

Przy tej okazji koniecznie trzeba zaznaczyć, że o ile instalacja kolektorów słonecznych jest dodatkowym kosztem w budżecie, o tyle ich eksploatacja jest nieporównywalnie tańsza w stosunku do tradycyjnych źródeł energii konwencjonalnej. Same kolektory mają wytrzymałość określoną na około 30 lat, tak więc przy wykorzystaniu dostępnych źródeł dofinansowania inwestycja w ekologiczne sposoby pozyskiwania energii bez wątpienia jest opłacalna, wręcz korzystna.

Komentarze

  • szuruwaguru 2013-08-27T08:32:19Z

    Gmina Łochów wywalczyła 70%-owe dofinansowanie dla mieszkańców, cała inwestycja (dokumentacja, montaż 3 paneli + zbiornik 300L) zamykała się w 3000,00 zł. Co do sprawności, mogę śmiało powiedzieć, że jest to rozwiązanie na medal, odchodzą koszty, czas i nakład potrzebny do codziennego ogrzania wody. Polecam z czystym sumieniem każdemu, niezależnie czy wybierze kolektory panelowe czy próżniowe.