Fantazyjne ściany, czyli położenie tynku dekoracyjnego
Zastosowanie tynków dekoracyjnych we wnętrzu pozwala uzyskać zaskakujące efekty. Różnorodność faktur umożliwi wybór odpowiedniej dostosowanej do stylu pomieszczenia. Dzięki nim możemy w łatwy sposób odmienić wygląd naszego pokoju.
Doskonałym sposobem na odmianę wystroju wnętrza jest zastosowanie na ścianie ozdobnego tynku dekoracyjnego. To dobry sposób dla tych, którzy nie lubią tapet oraz malowania za pomocą szablonów. Tynki dekoracyjne dostępne są w szerokiej palecie barw i faktur, dzięki czemu można dobrać odpowiedni dostosowany do stylu pomieszczenia. Ściany pokryte tynkiem dekoracyjnym wyglądają estetycznie i oryginalnie. Można je zastosować na całej ścianie lub tylko na wybranych fragmentach. Dzięki nim możemy stworzyć rustykalne elementy ściany, barokowe wnętrza, łagodne, delikatne akcenty czy nowoczesne, strukturyzowne. Oprócz pięknego wyglądu cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także nie wchłaniają wilgoci z otoczenia, dzięki czemu można je stosować także w kuchni czy łazience. Tynk dekoracyjny można zmywać, dlatego nie należy obawiać się zabrudzeń.
Podział tynków ze względu na rodzaj spoiwa
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynku. Można podzielić je ze względu na rodzaj spoiwa wchodzącego w skład masy tynkarskiej. Wyróżniamy zatem tynki mineralne, tynki na spoiwie organicznym oraz tynki mieszane. Te pierwsze przeważnie zawierają cement, wapno oraz silikaty. Kupuje się je w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do zarobienia z wodą. Tynki na spoiwie organicznym to inaczej tynki akrylowe, żywiczne lub polimerowo-akrylowe. Dostępne są w plastikowych pojemnikach, w których przechowywana jest gotowa do użycia masa tynkarska. Zatem nakłada się je bezpośrednio z opakowania bez konieczności mieszania z wodą. Tynk układa się narzędziami dobranymi względem właściwości mieszanki oraz faktury, jaką chcemy uzyskać. Tynki mieszane to inaczej tynki polimerowo-mineralne. Podobnie jak tynki mineralne są dostarczane w postaci mieszanki, którą trzeba wymieszać z wodą.
Rodzaj podłoża
Tynki dekoracyjne są układane cienką warstwą na podłożach mineralnych, gipsowych czy płytach drewnopochodnych. Grubość nakładanej warstwy to około 1–5 mm, dlatego ściany, na których układamy tynk dekoracyjny, powinien być równy i gładki. Poza tym należy pamiętać o szczególnych wymaganiach tynków akrylowych. Nie można ich układać na ścianie betonowej, na tynkach cementowo-wapiennych niesezonowanych co najmniej przez 4 tygodni ani na powierzchni zagruntowanej mlekiem wapiennym.
Jak przygotować ścianę?
Każdy producent zamieszcza przeważnie szczególne wymagania co do przygotowania podłoża przed tynkowaniem. Jeśli jednak takich wskazówek nie ma na opakowaniu, należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Przede wszystkim ściana, na której kładziemy tynk, powinna być sucha, by warstwa tynku się nie odparzyła i nie odpadła oraz żeby pod nią nie rozwijały się pleśnie. Podłoże powinno być także czyste i odtłuszczone, a także stabilne, pozbawione łuszczących się fragmentów. W przypadku zbyt chłonnego podłoża dobrze będzie je najpierw zagruntować, by poprawić jego stabilność i zmniejszyć chłonność.
Nakładanie tynku
Tynk dekoracyjny można nakładać ręcznie za pomocą pacy ze stali nierdzewnej lub pistoletu natryskowego. Tynk można dodatkowo zacierać pacą z tworzywa sztucznego lub formować za pomocą wałka lub kielni w celu uzyskania odpowiedniej faktury. Podczas nakładania tynku na ścianie nie powinniśmy robić przerw, ponieważ będzie widać łączenia warstw. Najbardziej odpowiednimi warunkami do prowadzenia prac jest temperatura 5–25°C oraz wilgotność powietrza wynosząca 70%. Po nałożeniu tynk powinien wysychać 2–7 dni. Jeśli wcześniej nie barwiliśmy masy pigmentem, można pomalować ścianę po wyschnięciu za pomocą wałka o miękkim włosiu, który dotrze we wszystkie zagłębienia.
Komentarze