Tynki dekoracyjne – rodzaje, zalety i ceny

Inwestując w tynki dekoracyjne można uzyskać elegancki a zarazem niepowtarzalny wygląd ścian w domu bez konieczności zatrudniania fachowców. Pomagają one w uzyskaniu setek wzorów i faktur, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektantów. Omawiane materiały wyróżniają się wytrzymałością, zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz bardzo niskim stopniem nasiąkliwości. Zatem, jakie są rodzaje, zalety i ceny tynków dekoracyjnych?

 

Tynki dekoracyjne - rodzaje, czym są? Dowiedz się, co musisz wiedzieć!
Tynki dekoracyjne - rodzaje, czym są? Dowiedz się, co musisz wiedzieć!

 

Tynki dekoracyjne – rodzaje, zalety i ceny

Inwestując w tynki dekoracyjne można uzyskać elegancki a zarazem niepowtarzalny wygląd ścian w domu bez konieczności zatrudniania fachowców. Pomagają one w uzyskaniu setek wzorów i faktur, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektantów. Omawiane materiały wyróżniają się wytrzymałością, zabezpieczeniem przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz bardzo niskim stopniem nasiąkliwości. Zatem, jakie są rodzaje, zalety i ceny tynków dekoracyjnych? Omówienie.

Czym są tynki dekoracyjne?

Tynk dekoracyjny (tynk ozdobny/struktura) to masa pozwalająca na utworzenie wzorów i faktur na wybranej powierzchni. Można go zastąpić farbami strukturalnymi lub dekoracyjnymi masami akrylowymi, jednak podstawowe rozwiązanie będzie znacznie trwalsze i bardziej estetyczne. Struktura pozwala wyrównać m.in. wyżłobienia, a co więcej – gwarantuje nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Przy pomocy tynku dekoracyjnego można zaprojektować każdy rodzaj wnętrza w dowolny sposób.

Tynki dekoracyjne – rodzaje

Tynki dekoracyjne dzielą się m.in. na tynki strukturalne, zacierane, ciągnione, stiuk, mozaikowe i japońskie. W zależności od rodzaju sprawdzają się doskonale w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach, a dodatkowo tworzą fakturowaną, gładką oraz błyszczącą powierzchnię. Więc jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych i co warto o nich wiedzieć?

1. Tynki strukturalne
Tynki strukturalne umożliwiają tworzenie dowolnych wzorów i faktur przy pomocy gąbki, pędzla, szczotki lub packi.

2. Tynki zacierane
Tynki zacierane są nakładane i zacierane packą w celu uzyskania idealnie subtelnej faktury.

3. Tynki ciągnione
Tynki ciągnione posiadają ziarnistą powierzchnię, a w momencie zacierania, ziarenka żłobią w masie różne motywy.

 

Tynk dekoracyjny we wnętrzu
Tynk dekoracyjny we wnętrzu

 

4. Tynki mozaikowe
Tynki mozaikowe wyróżniają się wypełniaczem w postaci kolorowych kamyczków. Można je z powodzeniem stosować w wilgotnych pomieszczeniach (m.in. łazienka lub kuchnia).

5. Tynki japońskie
Tynki japońskie to zazwyczaj mieszanka jedwabiu, bawełny, włókien mineralnych itd. Przed rozpoczęciem aranżacji należy je wymieszać z pigmentem oraz wodą.

6. Stiuk
Stiuk to tynk dekoracyjny wyróżniający się błyszczącą i bardzo gładką powłoką. Najczęściej powstaje z mieszanki wapienno-gipsowej oraz zaprawy wapiennej.

Ceny tynków dekoracyjnych mogą się różnić w zależności od producenta, parametrów użytkowych itd.

Przeczytaj: Stiuk wenecki – co to jest i gdzie się nadaje? Opinie, inspiracje

Tynki dekoracyjne – zalety

Przy pomocy tynku dekoracyjnego można zaprojektować każdy rodzaj wnętrza w dowolny sposób. Bez znaczenia czy właścicielowi zależy na elegancji, luksusie lub po prostu atrakcyjnym wyglądzie ścian – tynki dekoracyjne ze względu na różnorodność sprostają wymaganiom nawet najbardziej dociekliwych osób. Jakie są ich zalety?

  • wytrzymałość;
  • odporność na warunki atmosferyczne;
  • oryginalność;
  • szeroka gama kolorystyczna;
  • możliwość zakrycia niedoskonałości;
  • uniwersalność.

Tynki dekoracyjne są bardzo odporne i wytrzymałe, w związku z czym będą znakomicie wyglądały nawet przez 10 lat. Ściany mogą być gładkie, mieć wyraźne żłobienia lub chropowatą fakturę. Ze względu na bardzo szeroką gamę kolorystyczną – doskonale pasują do nowoczesnych, rustykalnych lub klasycznych wnętrz. Omawiany materiał jest bardzo często wykorzystywany w celu zakrycia niedoskonałości (np. plamy lub pęknięcia).

Jedynym minusem tynków dekoracyjnych jest stosunkowo wysoka cena w porównaniu do konkurencyjnych alternatyw. Warto jednak pamiętać, że grubsza warstwa położona na powierzchnię potrafi przetrwać nawet do 10 lat bez wielu konserwacji, co pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość gotówki.

 

Tynki dekoracyjne – poznaj ich rodzaje
Tynki dekoracyjne – poznaj ich rodzaje

 

Tynki dekoracyjne – ceny

Cena tynków dekoracyjnych jest uzależniona od ich konkretnego rodzaju, jednak 10-15 kg struktury można kupić od 100 do 350 zł. Warto również zwrócić uwagę na gatunek, ponieważ akrylowy tynk strukturalny, gotowy tynk strukturalny i dekoracyjny tynk strukturalny mogą różnić się cenowo nawet o 200 zł. Przejdźmy zatem do konkretów – jakie są ceny poszczególnych tynków?

  • akrylowy tynk strukturalny – od 230 do 340 zł za 10 kg.
  • gotowy tynk strukturalny – od 250 do 350 zł za 10 kg.
  • dekoracyjny tynk strukturalny – od 120 do 230 zł za 10 kg.

Ceny tynków dekoracyjnych mogą się różnić w zależności od producenta, parametrów użytkowych itd. Przed zakupem warto zawsze zrobić porządny research w internecie opierający się na opiniach produktowych, konkretnym przeznaczeniu oraz widełkach cenowych.

Tynk dekoracyjny (tynk ozdobny/struktura) to masa pozwalająca na utworzenie wzorów i faktur na wybranej powierzchni.

Rodzaje, ceny i zalety tynków dekoracyjnych – podsumowanie

Jest 6 głównych rodzajów tynków dekoracyjnych. Ich ceny oscylują w granicach 100-350 złotych, natomiast w zależności od gatunku wyróżniają się m.in. wytrzymałością, szeroką gamą kolorystyczną, możliwością zakrycia licznych niedoskonałości oraz zabezpieczeniem przed działaniem warunków atmosferycznych.

Tynki strukturalne, zacierane, ciągnione, mozaikowe, japońskie oraz stiuk są bardzo oryginalne, w związku z czym pasują do każdego wnętrza, a jedynym ograniczeniem w aranżacji jest wyobraźnia projektantów. Nakłada się je przy pomocy pacy, a co najważniejsze – nie trzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy, umiejętności i wieloletniego doświadczenia.

 

Czym są tynki dekoracyjne?
Czym są tynki dekoracyjne?

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi!

1. Jakie warunki muszą być spełnione, aby nakładanie tynków dekoracyjnych przebiegło pomyślnie?

Proces nakładania tynków ozdobnych to stosunkowo proste zadanie niewymagające fachowej wiedzy i wieloletniego doświadczenia. Podczas pracy należy zwrócić uwagę na temperaturę (rekomendowana: od +4°C do +27°C) i wilgoć pomieszczenia (rekomendowana: minimum 65%), ponieważ po zakończonych działaniach, tynk musi wyschnąć i powinno to trwać maksymalnie 5-8 dni.

2. Jakie narzędzia najlepiej wykorzystać do nakładania tynków ozdobnych?

Tynki ozdobne należy nakładać za pomocą specjalnej pacy, wałka lub kielni natomiast w zależności od zaleceń producenta istnieją dwie główne metody – ręczne lub natryskowe nakładanie tynków.

3. Czy tynkowanie można odłożyć na drugi dzień?

Odpowiedź brzmi: to zależy. W głównej mierze od tego w jakim momencie tynkowanie zostało przerwane. Nic się nie stanie, gdy pracę nad czterema oddzielnymi powierzchniami rozłożymy na 4 dni. Problem wystąpi jednak, kiedy otynkujemy połowę ściany i postanowimy zrobić sobie przerwę – może to skutkować widocznymi łączeniami (jedynym odstępstwem od malowania danej powierzchni na raz jest przerwa pomiędzy narożnikami).

4. Gdzie warto zastosować tynki ozdobne?

Tynki ozdobne pasują praktycznie do każdego pomieszczenia, a co najważniejsze – są łatwe w utrzymaniu. Można je zastosować m.in. do łazienki, przedpokoju, sypialni, jadalni oraz salonu. Tynki dekoracyjne warto nałożyć na ścianę stanowiącą centralny punkt danego obszaru.

5. Czy aranżacja salonu tynkiem japońskim to dobry pomysł?

Tak. Tynk japoński jest nazywany okładziną do zadań specjalnych. Wyróżnia się elegancką fakturą, a co najważniejsze – podkreśla atuty danego pomieszczenia (np. charakterystyczna strefa wypoczynkowa lub kącik telewizyjny). Tak naprawdę każdy z tynków może być wykorzystany w celu podkreślenia elementów konstrukcyjnych (ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju m.in. tynk mozaikowy, ciągniony, strukturalny lub stiuk).

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.