Nowoczesna farba magnetyczna | Kompleksowy poradnik

Farba magnetyczna to nowoczesny sposób na wykończenie powierzchni ścian. Pozwala na przyczepianie magnesów i wykonywanie notatek, jeśli ma dodatkowo funkcję farby tablicowej. 

 

Poznaj wady i zalety farby magnetycznej
MagiaKolorów
Nowoczesna farba magnetyczna | Kompleksowy poradnik

Czym jest farba magnetyczna?

Farba magnetyczna do malowania ścian to wodorozcieńczalny, bezzapachowy i najczęściej silikonowy produkt, który w swoim składzie zawiera drobinki żelaza, dzięki czemu powierzchnia zaczyna przyciągać magnesy. Warto zaznaczyć, że nie emituje ona pola magnetycznego, a jedynie stwarza możliwość mocowania magnesów na powierzchni, na którą została zaaplikowana – działa na zasadzie zwiększenia właściwości metalicznych podłoża. Zaletą magnetycznej ściany jest więc łatwość zawieszania np. notatek.

Warto podkreślić, że farba z efektem magnetycznym może być łączona z innymi produktami, na przykład z farbą tablicową czy z farbą dekoracyjną w dowolnym kolorze. Pamiętajmy jednak, że każda kolejna warstwa może nieco osłabić magnetyczne właściwości ściany.

Uwaga: Na rynku dostępne są również farby magnetyczno-tablicowe.

Standardowo farba występuje w odcieniach szarości lub czerni, co związane jest z obecnością metalicznych cząsteczek. Jej najważniejszym składnikiem są wspomniane już drobinki żelaza (lub innych metali ferromagnetycznych). W składzie obecne jest także spoiwo akrylowe, które pełni funkcję nośnika dla metalicznych drobinek, sprawiając, że farba dobrze przylega do podłoża.

Na co trzeba zwrócić uwagę, stosując farbę magnetyczną?

Farba magnetyczna wykazuje najlepsze działanie na powierzchniach gładkich i równych. Przed aplikacją warto więc dokładnie przygotować ścianę, usuwając wszelkie zanieczyszczenia i szpachlując ubytki. Co więcej, wymaga ona nałożenia kilku warstw. Standardowo zaleca się aplikację 2-3 warstw, jednak w przypadku produktu słabszej jakości może być konieczne nałożenie nawet 4-5 warstw. Oczywiście, im więcej warstw, tym lepsza zdolność powierzchni do przyciągania magnesów. Ważne jest jednak, aby pomiędzy kolejnymi warstwami pozwolić farbie dokładnie wyschnąć.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie magnesy będą działały z farbą magnetyczną równie skutecznie, dlatego też najlepiej stosować magnesy neodymowe, które są znacznie silniejsze od standardowych.

Jak malować ściany farbą z efektem magnetycznym?

Farba magnetyczna na ścianie w kuchni
Farba magnetyczna w aranżacji kuchni

Do malowania ścian będziemy potrzebować m.in.: wałka o krótkim włosiu, kuwety malarskiej, taśmy malarskiej oraz papieru ściernego.

Uwaga: Farba magnetyczna nie nadaje się do nanoszenia poprzez natryskiwanie.

Tak jak wspominaliśmy, powierzchnia, na którą będziemy aplikować farbę, powinna być gładka, czysta i sucha. Jeśli ściana była wcześniej malowana, warto zmatowić ją papierem ściernym, aby farba lepiej przylegała.

Uwaga: Przed użyciem farbę należy dokładnie wymieszać.

Farba z efektem magnetycznym jest gęstsza niż tradycyjne produkty, dlatego ważne jest, aby nakładać ją równomiernie i w miarę szybko, aby uniknąć powstawania grudek. Pierwsza warstwa powinna być nałożona cienko przy użyciu wałka o krótkim włosiu. Każdą następną warstwę nakładamy dokładnie w ten sam sposób, zwracając uwagę, aby pokrycie było równomierne.

Po nałożeniu pierwszej warstwy pozwólmy jej wyschnąć przez co najmniej 4-6 godzin. Natomiast średni czas wysychania ostatniej warstwy magnetycznej przed nałożeniem warstwy dekoracyjnej wynosi 24 godziny. Nie należy mieszać zwykłej farby z magnetyczną, ponieważ w ten sposób zmniejszają się właściwości magnetyczne.

Zastosowanie farby magnetycznej

Ściana pomalowana farbą magnetyczną w pokoju dziecka
Ściana pomalowana farbą magnetyczną w aranżacji pokoju dziecięcego

Farba magnetyczna może być stosowana wszędzie tam, gdzie może się przydać tablica magnetyczna. Zaletą jest to, że rozmaite notatki, zdjęcia albo szkice można zawieszać tam, gdzie taśma klejąca albo pinezki mogłyby uszkodzić ścianę. Natomiast, aby wyczyścić pomalowaną powierzchnię, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ścierką. Do głównych obszarów zastosowania farby magnetycznej należą więc:

  • kuchnia i jadalnia – ściana może służyć jako powierzchnia do zawieszania listy zakupów, przepisów, planu posiłków; w jadalni może być dekoracyjnym elementem, na którym zostaną przyczepione zdjęcia rodzinne;
  • biuro – tworząc magnetyczną powierzchnię na ścianie, możemy z łatwością organizować notatki, listy zadań, kalendarze czy inspiracje;
  • pokój dziecinny – ściana może stać się przestrzenią do zabawy i nauki.

Jak usunąć farbę magnetyczną?

Usunięcie farby magnetycznej jest bardziej skomplikowane niż w przypadku standardowych produktów ze względu na jej strukturę i zawartość metalicznych drobinek.

Przed przystąpieniem do usuwania farby, warto ocenić, jak gruba jest jej warstwa – jeśli była nakładana w kilku grubych warstwach, to konieczne może być zastosowanie bardziej inwazyjnych metod.

Najprostszym sposobem na usunięcie farby magnetycznej jest jej zeszlifowanie za pomocą papieru ściernego o gruboziarnistej strukturze. Pamiętajmy o tym, że drobinki żelaza sprawiają, że jest ona trudniejsza do usunięcia, dlatego konieczne może być użycie szlifierki elektrycznej. Można zastosować również specjalistyczne środki chemiczne do usuwania farb. Należy jednak pamiętać, że produkt magnetyczny może być trudniejszy do rozpuszczenia ze względu na swoją gęstość. Środek należy nałożyć zgodnie z instrukcją producenta, a następnie zeskrobać farbę za pomocą szpachelki.

Uwaga: Po usunięciu farby magnetycznej z powierzchni mogą pozostać drobne nierówności. W takim przypadku warto użyć drobnoziarnistego papieru ściernego do wygładzenia ściany. Warto nałożyć podkład gruntujący, który przygotuje ścianę do dalszych czynności. 

Najczęściej zadawane pytania

Grafika najczęściej zadawane pytania

Mimo że farba magnetyczna to coraz popularniejszy wybór na ściany w różnych aranżacjach, to wielu użytkowników nadal ma wątpliwości co do jej właściwości i zastosowania. Odpowiadamy więc na najczęściej zadawane pytania.

Jak działa farba magnetyczna?

Farba magnetyczna zawiera drobinki metalu, które sprawiają, że po nałożeniu na ścianę przyciąga ona magnesy. Ponownie podkreślimy, że nie wytwarza ona pola magnetycznego, co zapewnia bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu. Może być nakładana na różnorodne podłoża, jednak najlepsze efekty uzyskuje się na gładkich, dobrze przygotowanych powierzchniach.

W jakich aranżacjach sprawdzi się farba z efektem magnetycznym?

Farba z efektem magnetycznym sprawdzi się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w minimalistycznych czy industrialnych przestrzeniach. Świetnie nadaje się do domowego biura – można na niej przymocować np. notatki, co pomaga utrzymać porządek. W kuchni ściana magnetyczna może odgrywać rolę praktycznej tablicy, na której zawiesza się listy zakupów lub przepisy.

Ile nałożyć warstw farby magnetycznej?

Standardowo zaleca się nałożenie co najmniej 3 warstw farby, aby uzyskać optymalną siłę przyciągania magnesów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zbyt gruba warstwa może wydłużyć czas schnięcia.

Farba magnetyczna a funkcjonalność. Czy to praktyczne rozwiązanie?

W miejscach takich jak biuro, kuchnia czy pokój dziecka farba magnetyczna pomaga w organizacji przestrzeni bez konieczności wiercenia dziur w ścianie lub montowania dodatkowych akcesoriów. Warto jednak pamiętać, że siła przyciągania zależy od jakości magnesów – nie wszystkie będą działać jednakowo skutecznie. Wymaga stosowania silniejszych magnesów neodymowych, które lepiej przylegają do powierzchni.

Czy po ścianie pokrytej farbą magnetyczną można pisać kredą?

Nie, farba z efektem magnetycznym nie ma właściwości pozwalających na pisanie kredą.

Czy farba magnetyczna jest bezpiecznym rozwiązaniem do pokoju dziecka?

Odpowiednio dobrana i certyfikowana farba jest bezpiecznym wyborem. Należy zawsze upewnić się, że wybrany produkt jest wolny od szkodliwych substancji, takich jak ołów czy formaldehydy. 

Czym różni się farba magnetyczna od tzw. tablicówki?

Farba magnetyczna oraz farba tablicowa to dwa różne produkty, które mogą być stosowane w podobnych aranżacjach.

Farba magnetyczna służy do przyciągania magnesów i zawiera drobinki metalu (opiłki żelaza). Tak jak wspominaliśmy, w porównaniu z tablicówką nie ma możliwości pisania po niej kredą.

Komentarze

  • lopez 2024-10-09T10:42:30.277Z

    czy można malować różnymi farbami magnetycznymi