Farba magnetyczna czy tablicowa?

Coraz częściej w efektownej aranżacji wnętrz wykorzystywane są farby magnetyczne oraz tablicowe. Dają one zaskakujące możliwości podczas urządzania kuchni, pokoju dziecięcego, a nawet salonu i gabinetu. Którą wybrać? A może obie na raz?

Po ścianie pomalowanej farbą tablicową można pisać i rysować kredą
Po ścianie pomalowanej farbą tablicową można pisać i rysować kredą

Farba magnetyczna do ściany

Czy da się połączyć domowy pinboard z ciekawym wyglądem pomieszczenia? Tak, jeśli pomaluje się ścianę farbą magnetyczną. Na takiej ścianie można potem mocować magnesami własne notatki, zdjęcia albo obrazy.

W przypadku farby magnetycznej chodzi najczęściej o farbę silikonową z cząsteczkami metalu (sproszkowanym żelazem). To oznacza, że ściśle biorąc farba sama w sobie nie jest magnetyczna, a jedynie zawiera metal. Posiada dzięki temu takie same właściwości, jak kawałek zwykłego żelaza. Magnes przyczepia się do farby tak jak do drzwi lodówki.

Farba ferromagnetyczna nie wytwarza żadnego pola magnetycznego i nie zakłóca telefonów. Efekt jest z pewnością fascynujący i praktyczny. Po prostu, gdziekolwiek się na ścianie przyłoży magnes, tam zostaje. Nie trzeba wiercić otworów i wieszać specjalnych tablic magnetycznych. Także kolor ściany można dowolnie wybrać.

Aby farba magnetyczna wykazywała pełnię swoich możliwości, ważne jest, aby nałożyć kilka warstw. Mimo wszystko jest to „tylko” farba zmieszana z żelaznym pyłem, a nie kawałek litego metalu. Magnes trzyma się wówczas, gdy farba ma odpowiednią grubość. Zaleca się użycie co najmniej trzech warstw farby.

Farba magnetyczna występuje w bieli, ewentualnie w innych odcieniach. Kto chce mieć specjalny kolor ściany, może farbę magnetyczną na koniec pomalować. Z reguły można bez problemu łączyć farbę magnetyczną z innymi farbami ściennymi.

Farby magnetycznej w zasadzie nie trzeba usuwać. Kto nie ma ochoty korzystać ze ściany jak z tablicy magnetycznej, może po prostu zdjąć wszystkie notatki i inne powieszone przedmioty.

 

Po ścianie pomalowanej farbą magnetyczną można mocować magnesami własne notatki, zdjęcia czy obrazy
Po ścianie pomalowanej farbą magnetyczną można mocować magnesami własne notatki, zdjęcia czy obrazy

 

Farba tablicowa – tablica na ścianie

Farbą tablicową można pomalować ściany i inne gładkie powierzchnie (szkło, metal, plastik) jak normalną farbą. Tyle tylko, że można później pisać i rysować na nich kredą, niczym na tablicy w rozmiarze XXL. Własne dzieła albo wybrane cytaty; przepisy kulinarne albo listy zakupów. Farba tablicowa będzie również świetnym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym, niemalże każde dziecko marzy o rysowaniu i pisaniu na ścianie

Farby tablicowe posiadają matową powierzchnię. Komu kolor czarny albo ciemnozielony kojarzy się zbytnio z tablicą szkolną, może wybrać sobie farbę w innym kolorze – od błękitu po róż, od pastelowych barw do kolorów jaskrawych w wielu pogodnych odcieniach.

Jeśli poszukiwanego odcienia nie ma w ofercie producenta, można wybrać bezbarwną farbę tablicową. Nałożona na dowolną powierzchnię uczyni z niej zaplanowaną tablicę. Im jaśniejszy jest kolor tablicy, tym mniejszy później kontrast z kredą i słabsza widoczność napisów.

Przygotowanie ściany do malowania farbą tablicową jest podobne, jak w przypadku innych farb. Podłoże musi być suche, czyste i odtłuszczone. Im gładszy jest podkład, tym lepiej będą uwidocznione zalety farby tablicowej. Jednak przed malowaniem bardzo gładkich powierzchni, jak na przykład tworzywo sztuczne albo powierzchnia uprzednio lakierowana, należy je bez skrupułów zmatowić papierem ściernym. Malować można wałkiem albo pędzlem. Ogólnie biorąc, malowanie wałkiem daje bardziej równomierną powłokę. Używając pędzla, trzeba pierwszą warstwę nakładać poziomo, a drugą pionową – albo odwrotnie. Chodzi o lepszy efekt końcowy malowania.

Ściany i powierzchnie malowane farbą tablicową muszą schnąć co najmniej dwa dni, zanim będą się nadawały do pisania. Pisać i rysować można zwykłą kredą tablicową, która jest dostępna w różnych kolorach, nie tylko białym. Ma to znaczenie szczególnie dla dzieci, które będą chciały w swoim pokoju rozwijać talenty malarskie na ścianie.

2w1 – magnetyczna farba tablicowa

Ten pomysł daje podwójny efekt: ścianę, na której można mocować magnesem różne rzeczy i obok robić notatki. Aby to się udało, trzeba oddzielnie nanieść na ścianę kilka warstw farby magnetycznej, a potem na wierzch farbę tablicową. Należy przy tym pamiętać, żeby grubość warstwy magnetycznej była odpowiednio duża. Od tego zależy siła przyciągania magnesu.

Inna możliwość polega na dodaniu do farby tablicowej sproszkowanego żelaza i oszczędzeniu sobie podwójnego malowania. Wynik zależy od wielkości powierzchni, ilości użytej farby i domieszki żelaza.

Przeczytaj także: Farba tablicowa – czy warto wybrać? Opinie, rodzaje, zalety i wady

Komentarze