Jak poprawić działanie wentylacji naturalnej?

Dobrze działająca wentylacja grawitacyjna zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w domu, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Jej działanie oparte jest na zjawiskach naturalnych, dlatego dosyć trudno jest sprawić, by zawsze niezawodnie funkcjonowała.

Wentylacja naturalna (określana również jako grawitacyjna) najlepiej działa, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest największa. Gdy w domu jest ciepło, a na zewnątrz zimno, zazwyczaj nie ma problemu z właściwym funkcjonowaniem wentylacji. Kłopoty zwykle pojawiają się w okresach od wiosny do jesieni, z tym że najmniej odczuwane są latem, gdy mieszkania są często wietrzone. Brak prawidłowej wymiany powietrza może doprowadzić do powstania w pomieszczeniu grzyba lub pleśni. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą poprawić działanie wentylacji grawitacyjnej.

Wentylatory działają na prąd i włączają się okresowo, wspomagając wyciąganie powietrza z łazienki
Wentylatory działają na prąd i włączają się okresowo, wspomagając wyciąganie powietrza z łazienki

Wentylatory

Najmniej wymagającym i najprostszym do wykonania sposobem jest montaż wentylatorów ściennych. Rozwiązanie to wykorzystuje się często w łazienkach. Urządzenia te instaluje się na wlocie do kanału wentylacyjnego. Działają one na prąd i włączają się okresowo, wspomagając wyciąganie powietrza z pomieszczenia. Najpopularniejsze są wentylatory powiązane z włącznikiem oświetlenia i uruchamiane w momencie, gdy w łazience zostaje zaświecone światło. Dostępne są także urządzenia z czujnikiem ruchu, wilgotności czy też fotokomórką. Te z czujką wilgotności włączają się samoczynnie, gdy powietrze w pomieszczeniu stanie się zbyt wilgotne i wyłączają się, gdy wilgotność wróci do normy. Wentylatory z fotokomórką uruchamiają się w momencie, gdy zostanie zaświecone światło. Montaż takich urządzeń nie jest skomplikowany, zwykle wystarczy jedynie niewielka modyfikacja wewnętrznej instalacji elektrycznej. Wadą tego typu urządzeń jest hałas, który generują. Im większa moc takiego wentylatora, tym lepsza wydajność, ale równocześnie większy hałas. Droższym, ale skuteczniejszym rozwiązaniem są podobnie działające wentylatory montowane na wylocie komina.

Najprostszym sposobem poprawy działania wentylacji jest montaż wentylatorów ściennych. Rozwiązanie to często wykorzystuje się w łazienkach. Najpopularniejsze są wentylatory powiązane z włącznikiem oświetlenia.

Nawiewniki

Stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, to jeden z warunków koniecznych do spełnienia, by wentylacja naturalna w ogóle funkcjonowała. Najskuteczniejszym sposobem pozwalającym na zwiększenie ilości napływającego do budynku powietrza są nawiewniki. Instaluje się je zarówno w ramach okien, jak i ścianach zewnętrznych. Nawiewniki mogą być sterowane ręcznie, automatycznie lub mogą mieć po prostu stały przekrój bez możliwości regulacji ilości napływającego powietrza. Najlepsze są te automatyczne, w których przekrój jest dostosowywany do warunków panujących w pomieszczeniu. Regulowane są samoczynnie w zależności od temperatury zewnętrznej, różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz, wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawiewniki o stałym przekroju, bez możliwości regulacji są rozwiązaniem tańszym i nieco gorszym od tych automatycznych. Działają one w sposób naturalny, na podstawie różnicy ciśnień, czyli ich funkcjonowanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Niemniej jednak lepiej zamontować takie nawiewniki niż żadne. Warto pamiętać też o tym, że powietrze musi swobodnie dopływać do pomieszczenia, w którym znajduje się wlot do przewodu wentylacyjnego. W drzwiach takiego pomieszczenia powinny być zamontowane kratki wentylacyjne.

Nawiewniki zamontowane w ramie okiennej
Nawiewniki zamontowane w ramie okiennej

Remont kanałów

Wentylacja może niepoprawnie działać, jeśli przewody zostały wykonane w niewłaściwy sposób. Wtedy jedynym sposobem na poprawę sytuacji może okazać się budowa nowych lub remont istniejących kanałów. Jeżeli przewody wentylacyjne są wykonane z rur stalowych i przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia, to muszą zostać ocieplone. Podobnie z kanałami znajdującymi się w ścianach zewnętrznych. Równie istotne jest, by nie dopuścić do tego, że kilka kanałów przewodów zostanie ocieplonych, a kilka nie. Wtedy w tych nieocieplonych może dojść do odwrócenia ciągu.

Nawiewniki instaluje się zarówno w ramach okien, jak i ścianach zewnętrznych. Mogą być sterowane ręcznie, automatycznie lub mogą mieć stały przekrój bez możliwości regulacji ilości napływającego powietrza.

W przypadku podjęcia decyzji o budowie nowych przewodów, warto pamiętać o podstawowych zasadach, bez spełnienia których w kanałach nie będzie ciągu. Najlepiej jest, jeśli przewody są pionowe, bez załamań (dopuszczalne odchylenie od pionu wynosi 30º). Równie istotna jest odpowiednia wysokość i średnica. Przyjmuje się, że minimalne pole przekroju przewodu wentylacyjnego to 0,016 m², powinno być ono jednakowe na całej wysokości kanału. Ponadto powierzchnia wewnętrzna kanałów musi być gładka, a jeśli przewód znajduje się w ścianie zewnętrznej lub przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia, musi zostać ocieplony.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.