Dom funkcjonalny – jak wybrać projekt?
Nikogo zapewne nie zdziwi stwierdzenie, że budowa domu kosztuje inwestorów sporo nerwów. Zanim jednak przystąpi się do fazy wykonawczej, należy wybrać odpowiedni projekt. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by nasz wymarzony dom był w pełni funkcjonalny?
Nowoczesne projekty domów zapewniają wysoki poziom komfortu. Jednym z jego wyznaczników jest czytelny podział budynku na strefę dzienną i strefę nocną. W przypadku budowli piętrowych albo tych z poddaszem użytkowym to najczęściej drugi poziom pełni funkcję prywatną. Ale architekci gwarantują podział na strefy dzienną i nocną również w domach parterowych – granicę stanowi np. centralnie usytuowany korytarz.
Zamknięte pomieszczenia czy otwarta przestrzeń?
Taki hol to kolejny ważny punkt, o którym powinniśmy pamiętać. Choć niektórzy lubią pomieszczenia przechodnie – i są to niekiedy naprawdę ciekawe architektonicznie rozwiązania – to jednak większość nie bez powodu decyduje się na klasyczny korytarz. Z tego swoistego węzła komunikacyjnego mamy bowiem swobodny, wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu.
Dość powszechnym współcześnie trendem jest połączenie pokoju dziennego (salonu) z aneksem kuchennym, a nawet z jadalnią. Taki system ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością za jego zaletę można uznać pewną swobodę aranżacji – brak ścianki działowej daje spore pole do popisu pod względem praktycznego ustawienia mebli. Ponadto wnętrze zyskuje na przestronności i to niezależnie od tego, jaką powierzchnią użytkową dysponujemy. Natomiast za główną wadę można uznać fakt przedostawania się typowo kuchennych zapachów do pozostałych pomieszczeń. Jednak w tym przypadku wszystko zależy po prostu od naszych indywidualnych upodobań. Z pewnością znajdzie się projekt, który będzie odpowiadał naszemu gustowi.
Projekt funkcjonalnego domu – na co zwrócić uwagę?
1. Łatwo dostępne pomieszczenia gospodarcze
Warto zainteresować się także przewidzianym przez architektów rozmieszczeniem pomieszczeń gospodarczych takich jak spiżarnia, pralnia czy kotłownia. Istotna jest nie tylko ich ilość, ale i charakter. Im ich więcej, tym lepiej: nie trzeba będzie niepotrzebne zagracać przestrzeni w miejscach o innym przeznaczeniu, a każdy domowy sprzęt znajdzie swoje miejsce. Zdarza się jednak, że w projekcie nie znajdziemy takich specjalnie wydzielonych schowków. Warto wtedy dokładnie sprawdzić, czy istnieje możliwość utworzenia np. stryszku na poddaszu. Niektóre projekty oferują również piwnicę, która wcale nie musi być wyłącznie miejscem do przechowywania ogrodowych sprzętów. Na tym poziomie można także umieścić np. siłownię albo pomieszczenie rekreacyjne innego typu.
2. Dodatkowe pomieszczenia i zakamarki
Jeśli do budynku ma wprowadzić się rodzina wielopokoleniowa, dobrze byłoby przyjrzeć się temu, czy w projekcie znaleziono powierzchnię np. na dodatkowe łazienki przy sypialniach, osobne garderoby, ułatwiające zachowanie porządku. To nie tylko kwestia luksusu. Gdy dwa pokoje z łazienką są odpowiednio ze sobą połączone i tworzą zamkniętą całość, można wykorzystać je wręcz jako osobne mieszkanie, chociażby dla dziadków czy młodego małżeństwa. Wiele projektów przewiduje także w tym przypadku osobne wejścia. W prosty sposób wszyscy członkowie rodziny znajdą swój prywatny kąt.
Choć pozornie może wydawać się to mało istotne, to ważnym aspektem praktycznego wyposażenia domu są specjalnie wydzielone wnęki na duże szafy. Taki dodatkowy atut ułatwi w przyszłości nie tylko funkcjonalne umeblowanie wnętrza – również utrzymanie porządku nie będzie stanowiło większego problemu.
3. Garaż w bryle budynku lub wolno stojący
Właściwie niezbędny element gospodarstwa domowego stanowi również garaż. W tym momencie powinniśmy zadecydować, czy odpowiada nam bardziej garaż wolno stojący, czy ten wbudowany w bryłę budynku. Pierwszy typ może okazać się bardzo przydatny, jeżeli nie dysponujemy działką o wydatnych gabarytach. Nie należy się martwić, że garaż oszpeci wygląd naszego domu – wręcz przeciwnie. Jeśli jego styl będzie choć zbliżony do stylu domu, obydwa budynki będą świetnie się uzupełniać i stanowić harmonijną całość. Jednak konieczność przemieszczenia się może niektórym dać się we znaki – szczególnie zimą. Jeżeli wolimy drugi typ garażu, sprawdźmy, czy prowadzi do niego tzw. suche przejście. Powinniśmy także zastanowić się, ile garaż ma mieć stanowisk parkingowych i czy zależy nam na dodatkowych pomieszczeniach gospodarczych w jego obrębie, np. na składzie drewna.
4. Dom funkjonalny – liczy się prostota formy
Innym godnym zainteresowania aspektem jest sama bryła budynku. Zwykle to proste formy zapewniają najwięcej wygody. Zbyt rozczłonkowany budynek to trudne miejsce do ogrzewania. Wybór klasyki w tym wypadku stanowi gwarancję ekonomicznej eksploatacji naszego domu. Podobnie sprawa przedstawia się w kwestii dachu. Te tradycyjne, dwuspadowe są najszybsze w wykonaniu, a jednocześnie oferują najwięcej przestrzeni użytkowej na zagospodarowanym poddaszu – choć wydają się mniej atrakcyjne z zewnątrz niż dachy wielospadowe. Całkiem ciekawie prezentują się też dachy płaskie, jednak wtedy musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiedni system odprowadzania wody.
5. Usytuowanie domu na działce
Równie istotną kwestią jest usytuowanie domu na działce względem stron świata. Duże okna nie spełnią w ogóle swojej roli i nie oświetlą przestrzeni, jeśli pokój będzie usytuowany od północy.
Dom funkcjonalny: podsumowanie
Wniosek ogólny nasuwa się sam: nie możemy patrzeć tylko na efektowny, zewnętrzny wygląd domu. Choć oczywiście jest on bardzo istotny, to naszym priorytetem przy wyborze odpowiedniego dla nas projektu powinna być funkcjonalnie zagospodarowana przestrzeń wewnątrz budynku. Pamiętajmy również o tym, że z czasem potrzeby naszej rodziny mogą się zmieniać i dom powinien mieć możliwość dostosowania się do tych wymagań.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.