Jak usunąć starą farbę ze ściany?
Zdzieranie starej farby nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych czynności. Czasem jest jednak konieczne. Łuszczącą się farbę trzeba usunąć, w przeciwnym razie nowa nie będzie trzymać się podłoża. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.
Jeśli stara farba łuszczy się jedynie w niektórych miejscach, może okazać się, że wystarczy zeskrobać odklejające się płaty i nie trzeba usuwać całej powłoki. Na oczyszczone miejsca nakłada się następnie masę szpachlową, którą po wyschnięciu trzeba jeszcze przeszlifować.
Całą powłokę należy usunąć wówczas, gdy nie trzyma się ścian. Tak zdarza się zwłaszcza w przypadku farb emulsyjnych, które zostały nałożone na niewłaściwie przygotowane podłoże. W efekcie, gdy zechcemy pokryć je nową warstwą, poprzednia zacznie schodzić. Podobnie rzecz się ma w przypadku farb klejowych, na które nie można nakładać nowoczesnych farb wodorozcieńczalnych, ponieważ podczas malowania poprzednia warstwa będzie nawijać się na wałek. Problem może pojawić się również w przypadku farb olejnych lub innych błyszczących powłok, do których nowa farba nie będzie przywierać. Można je zmatowić papierem ściernym, ale w przypadku dużych powierzchni mniej pracochłonnym zadaniem może okazać się usunięcie całej powłoki.Całą powłokę należy usunąć wówczas, gdy nie trzyma się ścian. Może to być konieczne także w przypadku farb klejowych, olejnych lub innych błyszczących powłok, do których nowa farba nie będzie przywierać.
Aby usunąć farbę z całej powierzchni ściany, mamy do wyboru kilka metod. W przypadku farb wodorozcieńczalnych i klejowych wystarczy zwilżyć je ciepłą wodą i następnie usunąć szpachelką. Trzeba jedynie uważać, aby wraz z farbą nie usunąć także tynku.
Z powierzchni drewnianych lub metalowych farby można usuwać za pomocą opalarki (nie dotyczy to jednak farb emulsyjnych i klejowych). Podgrzewana powłoka pod wpływem temperatury marszczy się i mięknie. O ile farba nie przywarła zbyt mocno do podłoża, można ją z łatwością zedrzeć.Zmywacze do farb to środki chemiczne, które nanosi się na usuwaną powierzchnię. Farba mięknie i w efekcie staje się łatwa do usunięcia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju preparaty mają silny zapach, który może drażnić układ oddechowy i utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin.
Farby olejne usuwa się w sposób mechaniczny; na przykład za pomocą wiertarki ze szczotką drucianą lub szlifierki. Jest to dosyć pracochłonna metoda, a jej wykonywaniu towarzyszy unoszący się pył (konieczna jest maska ochronna), ale unika się kontaktu z toksycznymi substancjami. Kolejny sposób na pozbycie się starej powłoki polega bowiem na zastosowaniu specjalnych zmywaczy do farb. Są to środki chemiczne, które nanosi się na usuwaną powierzchnię. Farba mięknie i w efekcie staje się łatwa do usunięcia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju preparaty mają silny zapach, który może drażnić układ oddechowy i utrzymywać się w pomieszczeniu nawet przez kilkanaście godzin. Niektóre preparaty są przy tym palne i żrące. Ta metoda nie należy też do najtańszych, wydaje się więc, że najlepiej sprawdzi się, jako sposób na usunięcie farby w najtrudniejszych miejscach, w których nie poradziła sobie np. szlifierka.
Komentarze