Jak usunąć starą farbę ze ściany?

Zdzieranie starej farby nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych czynności. Czasem jest jednak konieczne. Łuszczącą się farbę trzeba usunąć, w przeciwnym razie nowa nie będzie trzymać się podłoża. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Jeśli stara farba łuszczy się jedynie w niektórych miejscach, może okazać się, że wystarczy zeskrobać odklejające się płaty i nie trzeba usuwać całej powłoki. Na oczyszczone miejsca nakłada się następnie masę szpachlową, którą po wyschnięciu trzeba jeszcze przeszlifować.

Jeśli stara farba łuszczy się jedynie w niektórych miejscach, wystarczy zeskrobać odklejające się płaty
Jeśli stara farba łuszczy się jedynie w niektórych miejscach, wystarczy zeskrobać odklejające się płaty
Całą powłokę należy usunąć wówczas, gdy nie trzyma się ścian. Tak zdarza się zwłaszcza w przypadku farb emulsyjnych, które zostały nałożone na niewłaściwie przygotowane podłoże. W efekcie, gdy zechcemy pokryć je nową warstwą, poprzednia zacznie schodzić. Podobnie rzecz się ma w przypadku farb klejowych, na które nie można nakładać nowoczesnych farb wodorozcieńczalnych, ponieważ podczas malowania poprzednia warstwa będzie nawijać się na wałek. Problem może pojawić się również w przypadku farb olejnych lub innych błyszczących powłok, do których nowa farba nie będzie przywierać. Można je zmatowić papierem ściernym, ale w przypadku dużych powierzchni mniej pracochłonnym zadaniem może okazać się usunięcie całej powłoki.

Całą powłokę należy usunąć wówczas, gdy nie trzyma się ścian. Może to być konieczne także w przypadku farb klejowych, olejnych lub innych błyszczących powłok, do których nowa farba nie będzie przywierać.

Aby usunąć farbę z całej powierzchni ściany, mamy do wyboru kilka metod. W przypadku farb wodorozcieńczalnych i klejowych wystarczy zwilżyć je ciepłą wodą i następnie usunąć szpachelką. Trzeba jedynie uważać, aby wraz z farbą nie usunąć także tynku.

Z powierzchni drewnianych farby można usuwać za pomocą opalarki. Nie dotyczy to jednak farb emulsyjnych i klejowych - wtedy pozostaje szpachelka
Z powierzchni drewnianych farby można usuwać za pomocą opalarki. Nie dotyczy to jednak farb emulsyjnych i klejowych - wtedy pozostaje szpachelka
Z powierzchni drewnianych lub metalowych farby można usuwać za pomocą opalarki (nie dotyczy to jednak farb emulsyjnych i klejowych). Podgrzewana powłoka pod wpływem temperatury marszczy się i mięknie. O ile farba nie przywarła zbyt mocno do podłoża, można ją z łatwością zedrzeć.

Zmywacze do farb to środki chemiczne, które nanosi się na usuwaną powierzchnię. Farba mięknie i w efekcie staje się łatwa do usunięcia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju preparaty mają silny zapach, który może drażnić układ oddechowy i utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. 

Farby olejne usuwa się w sposób mechaniczny; na przykład za pomocą wiertarki ze szczotką drucianą lub szlifierki. Jest to dosyć pracochłonna metoda, a jej wykonywaniu towarzyszy unoszący się pył (konieczna jest maska ochronna), ale unika się kontaktu z toksycznymi substancjami. Kolejny sposób na pozbycie się starej powłoki polega bowiem na zastosowaniu specjalnych zmywaczy do farb. Są to środki chemiczne, które nanosi się na usuwaną powierzchnię. Farba mięknie i w efekcie staje się łatwa do usunięcia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju preparaty mają silny zapach, który może drażnić układ oddechowy i utrzymywać się w pomieszczeniu nawet przez kilkanaście godzin. Niektóre preparaty są przy tym palne i żrące. Ta metoda nie należy też do najtańszych, wydaje się więc, że najlepiej sprawdzi się, jako sposób na usunięcie farby w najtrudniejszych miejscach, w których nie poradziła sobie np. szlifierka.

Komentarze

  • Maria 2017-11-28T13:47:02Z

    A ja tez domowymi sposobami czyli goracą para pod cisnieniem odczekalam i szpachelka. Mozna tez nalozyc na wiertarke "szczotke doczolowa z trzpieniem 6mm" tak to sie nazywa i po scianie drucikami rysy zrobic delikatnie potem szpachelka lub "siatka scierna" i dalej wg uznania tak przygotowalam sciane pod cegielke i jest ok, pozdrawiam

    • Mikołaj 2017-08-20T11:55:45Z

      Świetny sposób na zrywnie farb. Miałem na ścianie mieszankę farby emulsyjnej z jakąś wodnych. Próbowałem do nich użyć preparatu do zdejmowania powłok malarskich firmy 3v3( jak zalecił mi Pan z Castoramy. Pozdrawiam pana). Szło to jak krew z nosa. Żeby zerwać farbę z całego pokoju za pośrednictwem tego środka miałem w perspektywie wydanie prawie 1000zł, ale coś mnie tknęło aby jeszcze spytać wujka Google. Pierwsza wyświetliło mi się ta strona. Przeczytałem z niedowierzaniem, ale cóż woda nie kosztuje 62zł za litr tak jak w/w preparat. Zagotowalem wodę nalożyłem i... Oczy miałem jak 5zł. Farba schodzila całymi platami. Metoda jest super. Polecam i pozdrawiam.

      • Tooba.pl 2017-08-21T11:17:54Z

        Czasami najprostsze sposoby są najlepsze. Niestety nie możemy dzisiaj ufać sprzedawcom... Cieszymy się, że artykuł się przydał. Pozdrawiamy!

        • trololol 2018-05-02T20:58:53Z

          Powinni sprzedawać wodę za 62 zł za litr :D