Jak zrobić decoupage na drewnie – krok po kroku

Decoupage to technika ozdabiania różnych przedmiotów, polegająca na dołączaniu do nich rysunku, obrazka albo ornamentu (zwykle w formie wycinanki) i pokrywaniu całej kompozycji lakierem zarówno dla utrwalenia, jak i w celu uzyskania specjalnego efektu. O tym, jak wykonać go na drewnie, piszemy w naszym artykule!

 

Jak zrobić decoupage na drewnie?
Jak zrobić decoupage na drewnie?

 

Chociaż nazwa tego rodzaju sztuki pochodzi od francuskiego découpage = „wycinanie”, to pierwsze o niej wzmianki pochodzą ze średniowiecznych Chin, a wymyśliły ją prawdopodobnie wschodniosyberyjskie narody.

Po rozkwicie decoupage w siedemnastowiecznej Wenecji, a potem na dworze Ludwika XV, moda na te ozdoby dotarła do Anglii, a stamtąd do Ameryki. Mimo upływu czasu nie straciła na popularności, a w ostatnich latach stała się nowym trendem w amatorskiej twórczości.

W gruncie rzeczy decoupage jest niczym innym niż nadawaniem starym przedmiotom nowego efektownego wyglądu. Wszystko, co jest do tego potrzebne, to kolorowa wzorzysta serwetka oraz nożyczki i lakier. Przedmioty z drewna (albo szklane) bardzo szybko otrzymują nowy design i stają się ozdobą mieszkania.

Decoupage – jak to działa?

Jest to kreatywne hobby, które jest łatwe, daje wiele zadowolenia i posiada możliwości ograniczone jedynie fantazją twórcy. Prosta, gładka powierzchnia drewniana daje się odmienić nie do poznania - paleta barw i motywów nie ma granic. Nieskończona liczba dostępnych wzorów daje możliwość stworzenia pięknego i eleganckiego przedmiotu. W każdym przypadku powstaje niepowtarzalne dzieł sztuki, które może być osobistym prezentem dla przyjaciół albo ozdobą własnego mieszkania.

Do wykonania decoupage na drewnie będą potrzebne:

  • drewniany przedmiot, który ma zostać ozdobiony,
  • papierowe serwetki z wybranym motywem,
  • specjalny klej – może być mod podge – klej, lakier i podkład w jednym,
  • pędzle (różnej wielkości, w zależności od wielkości obrabianej powierzchni),
  • nożyce,
  • linijka,
  • jasna farba akrylowa,
  • dodatki dekoracyjne w postaci brokatu, płatków szkła itp.

 

Decoupage jest niczym innym niż nadawaniem starym przedmiotom nowego efektownego wyglądu.
Decoupage jest niczym innym niż nadawaniem starym przedmiotom nowego efektownego wyglądu.

 

Decoupage na drewnie – krok po kroku

1. Naniesienie konturu drewnianej podkładki na serwetkę

Niepomarszczone, precyzyjne nałożenie serwetki na przedmiot udaje się najlepiej, kiedy kawałek materiału posiada już odpowiednie wymiary. Małe drewniane przedmioty można w tym celu ułożyć na spodniej stronie serwetki i odrysować ołówkiem, a następnie wyciąć wzdłuż linii.

W przypadku większych przedmiotów, jak choćby ramy obrazu, mierzy się je i rysuje kontury na serwetce. Jeśli powierzchnie nie są płaskie, trzeba oszacować potrzebne nadmiary.

2. Rozdzielenie serwetki

Jeśli serwetka składa się z warstw, trzeba ostrożnie oddzielić barwną wierzchnią warstwę od pozostałych. Te nie będą już potrzebne, do dalszej pracy użyta zostanie warstw a zadrukowana.

3. Gruntowanie podkładu

Powierzchnię drewnianą maluje się farbą akrylową i przed następnym krokiem pozostawia do wysuszenia.

Ponieważ później farba będzie prześwitywać tym bardziej, im jaśniejsza będzie serwetka, powinno się odcień podkładu starannie dobrać. Jeśli serwetka zawiera białe powierzchnie, które potem mają takie pozostać, powinno się zagruntować drewno białą farbą akrylową.

W przypadku wzorzystych serwetek zbyt ciemny grunt może prowadzić do tego, że ornament będzie słabo widoczny. Najlepiej jest poświecić nieco czasu i zrobić próbę z naklejeniem serwetki na zagruntowaną powierzchnię. Nie musi to być koniecznie drewno, próbę można zrobić na przykład na kartonie.

4. Naniesienie na powierzchnię kleju

Na zdobioną powierzchnię nanosi się równomiernie warstwę kleju. Szczególnie na drewnie surowym, które szybko wchłania klej, konieczne będą dwie warstwy kleju. Malować trzeba aż do krawędzi, aby potem nie pozostały brzydkie ślady.

 

Decoupage na drewnie - w 8 krokach!
Decoupage na drewnie - w 8 krokach!

 

5. Naklejenie serwetki – ornamentu

Kiedy serwetka raz zostanie położona, jej pozycja raczej nie da się zmienić bez jej uszkodzenia. Aby ułożyć motyw ściśle według potrzeby, trzeba brać pod uwagę jego symetrię i ostrożnie nakładać od środka. Pęcherzyki powietrza należy z uwagą przesuwać ku krawędziom. Gdyby mimo wszystko nie wszystko poszło zgodnie z planem, nie wolno położenia wzoru zbytnio korygować, ponieważ w wilgotnym stanie papier porwie się błyskawicznie – powstaną dziury i pęknięcia.

6. Pozostawienie do wysuszenia

Jeśli serwetka została przyklejona jak należy, najlepiej jest pozostawić to małe dzieło sztuki w spokoju, aż klej dobrze wyschnie. W stanie wilgotnym szybko powstaną na serwetce rysy i dziury albo brzydkie pofalowania. Ewentualne pęcherzyki będzie można naprawić później.

7. Lakierowanie

Kiedy klej całkiem już wyschnie, nakłada się pędzlem kolejną warstwę na kompletny już motyw. Małe pęcherzyki można docisnąć pędzelkiem; przeważnie zaraz znikną. Wilgotny klej-lakier można wykorzystać, aby przedmiot ozdobić dodatkowymi elementami, jak brokat, czy kolorowe granulki. Ważne jest podczas tego lakierowania, aby klej nanosić do samej krawędzi drewnianej powierzchni.

8. Korygowanie krawędzi

Jeśli zauważy się niedostatki kleju na krawędziach i narożnikach, należy uzupełnić je i odczekać aż całość ponownie wyschnie. Gotowe!

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.