Lakierowanie podłóg drewnianych

Drewniane podłogi są bardzo popularne ze względu na elegancki i naturalny wygląd. Poza tym pasują do każdego stylu wnętrza. Aby pozostały piękne przez długi czas, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Podpowiemy, co zrobić, by podłoga utrzymała swój piękny wygląd.

Drewniana podłoga jest dobrym rozwiązaniem nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ale także w biurach. Można ją zastosować zarówno w pokoju dziennym, jak i w łazience. Drewno jako surowiec naturalny dodaje wnętrzu eleganckiego wyglądu i pasuje do każdego stylu. Aby drewniana podłoga wyglądała zawsze nienagannie, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Lakierowanie jest najlepszym sposobem na zatrzymanie piękna drewnianej podłogi na wiele lat.

Lakierowanie jest najlepszym sposobem na zatrzymanie piękna drewnianej podłogi na wiele lat
Lakierowanie jest najlepszym sposobem na zatrzymanie piękna drewnianej podłogi na wiele lat

Wybór lakieru

Przed przystąpieniem do lakierowania należy wybrać odpowiedni rodzaj lakieru. Lakier powinien być dopasowany przede wszystkim do gatunku drewna, jakie ma pokrywać. Drewno drzew liściastych należy zabezpieczyć elastycznym lakierem, który nie będzie pękał podczas pracy desek. Polecane są w tym celu lakiery poliuretanowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe. Do zabezpieczenia parkietu z drewna drzew iglastych stosuje się lakiery alkidowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe. Należy jednak wcześniej usunąć żywicę przy pomocy benzyny czy acetonu i wypełnić puste po nich miejsca. Lakierując drewno egzotyczne, należy wcześniej zastosować podkład neutralizujący olejki eteryczne, a następnie pomalować dowolnym lakierem.

Lakier powinien być dopasowany przede wszystkim do gatunku drewna, jakie ma pokrywać. Drewno drzew liściastych należy zabezpieczyć lakierem elastycznym. Do zabezpieczenia parkietu z drewna drzew iglastych stosuje się lakiery alkidowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe.

Poza tym lakier powinien być także wybrany pod kątem przeznaczenia pomieszczenia, w którym znajduje się drewniana podłoga. Chodzi tu w głównej mierze o intensywność eksploatowania pomieszczeń oraz stopień narażenia na wilgoć. W pokoju dziennym, korytarzu oraz na schodach drewnianą podłogę należy zabezpieczyć lakierem specjalnie przeznaczonym do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, czyli lakierem chemoutwardzalnym albo lakierem na bazie poliuretanów wodnych lub rozpuszczalnikowych. W łazience i kuchni, gdzie podłoga jest narażona na działanie wilgoci i środków chemicznych, stosuje się lakiery uretanowe, poliuretanowe oraz uretanowo-alkidowe. Podłoga w pokoju dziecięcym powinna być zabezpieczona lakierami wodnymi, które nie wydzielają drażniących oparów.

Przed lakierowaniem podłogę należy wyszlifować. Aby była nieskazitelnie gładka, warto ją dodatkowo oczyścić ściereczką antystatyczną
Przed lakierowaniem podłogę należy wyszlifować. Aby była nieskazitelnie gładka, warto ją dodatkowo oczyścić ściereczką antystatyczną

Przygotowanie podłogi do lakierowania

Jeśli już zakupiliśmy lakier, powinniśmy odpowiednio przygotować podłogę, zanim ją polakierujemy. Należy ją wyszlifować i poczekać, aż opadnie pył. Aby powierzchnia lakieru była nieskazitelnie gładka, warto powierzchnię podłogi oczyścić dodatkowo ściereczką antystatyczną. W przypadku gdy odnawiamy starą podłogę, nie jest konieczne cyklinowanie, jeśli powierzchnia podłogi nie jest odkształcona i zarysowania nie są głębokie. Wystarczy, że stary lakier zmatowimy papierem ściernym. Najlepszy efekt osiągniemy, zatrudniając fachowca, ponieważ jedynie zachowanie właściwej kolejności prac pozwoli nam osiągnąć odpowiedni efekt. Aby na podłodze nie pozostały nierówności, parkiet powinien być wycyklinowany pięciokrotnie. Po cyklinowaniu konieczne jest szpachlowanie oraz wypełnienie szczelin między elementami specjalnym preparatem.

Jeśli powierzchnia podłogi nie jest odkształcona i zarysowania nie są głębokie, nie ma konieczności, aby ją cyklinować. Wystarczy, że stary lakier zmatowimy papierem ściernym.

Następną czynnością jest szlifowanie powierzchni papierem ściernym i odkurzenie podłogi. Dopiero po nałożeniu podkładu można zastosować warstwę lakieru. Po jej wyschnięciu konieczne jest jej zmatowienie, dokładne odkurzenie i nałożenie właściwych warstw lakieru. Ilość warstw jest uzależniona od rodzaju lakieru, narzędzia, jakim go aplikujemy, a także przeznaczenia posadzki. Przyjmuje się, że lakier będzie wytrzymały, jeśli położymy 2–3 warstwy. Należy pamiętać, że lakier schnie w ciągu kilku godzin, jednak parametry twardości osiąga po około 7 dniach od nałożenia. Podczas malowania należy unikać przeciągów, a więc wszystkie okna powinny być zamknięte. Okna można otworzyć po wyschnięciu lakieru. Z położeniem dywanu lepiej poczekać około 3 tygodni.

Komentarze

  • monikamark 2016-05-05T07:58:29Z

    Olejowana najlepiej wygląda właśnie w pomieszczeniach, które nie są bardzo zastawione, uważam, że lita deska bardzo ładnie wygląda, jest elegancka

    • agadys 2016-03-15T15:30:44Z

      lakierowana podłoga super wygląda w przedpokoju, bo jets ona taka ozdobą sama w sobie. Włansie w ArtCore jak oglądałam ofertę to bardzo mi się spodobała taka deska. Czy ktoś moze ma właśnie olejowaną i moze powiedzieć jak to wygląda po ułożeniu ?

      • prp 2016-05-05T08:08:09Z

        Na lakierowanej podłodze widać każdą rysę. Nie wiem co ci powiedzieli ci z ArtCore, ale jeżeli doradzili Tobie, żebyś wzięła lakier do przedpokoju, to lepiej u nich nie kupuj:)

        • aga 2016-05-08T17:58:24Z

          nie, nie oni mi tak powiedzieli, od znajomych słyszałam już nie raz taką opinię. Jeszcze nie położyłam żadnej,ale jestem bardziej juz zainteresowana litą, albo warstwową

          • tamara 2017-12-08T07:56:53Z

            ja mam od nich litą i jest bardzo fajna. mam dużą przestrzeń, głównie w salonie i świetnie wygląda...