Decoupage na szkle i drewnie - porady, ceny, instrukcja

Decoupage jest metodą umożliwiającą własnoręczne ozdobienie mieszkania w dowolny sposób. Dekorowanie tą techniką jest polecane dla miłośników prac ręcznych. Nie wymaga zdolności plastycznych - wystarczą motywacja i chęci do działania. Zatem, jak wykonać ozdoby metodą decoupage? Co jest do tego potrzebne? Jakie są ceny? Praktyczne porady

 

Decoupage - jak wykonać?
Decoupage - jak wykonać?

 

Techniki decoupage - dekoracje z pasją

Metoda ozdabiania decoupage polega na przyklejaniu tekstur do wcześniej przygotowanych obszarów. Wzory są wykonane z arkuszy oraz serwetek papierowych. Można je nakładać na dowolne tworzywa ze względu na uniwersalność tej techniki.

Jakie elementy można dekorować metodą decoupage?

 • metal,
 • tkanina,
 • plastik,
 • drewno,
 • szkło,
 • ceramika.

Słowo “decoupage” wywodzi się z j. francuskiego i oznacza: wycinać. Aby zrobić to dobrze, powinno się nakleić szablon na dany obszar i pokryć go kilkoma warstwami lakieru. Następnie należy go zalać w ten sposób, aby zapach był jak najmniej wyczuwalny. Naklejone tekstury będą wyglądały jak namalowane, gdy warstwa lakieru będzie odpowiednio gruba. Jak wykonać dekoracje metodą decoupage i co jest do tego potrzebne?

 

Jaki jest koszt akcesoriów do decoupage?
Youtube
Jaki jest koszt akcesoriów do decoupage?

 

Jak wykonać dekoracje metodą decoupage i co jest do tego potrzebne?

W pierwszej kolejności należy wziąć rzecz, która ma zostać ozdobiona. Bez znaczenia, czy jest to nowoczesna szafka czy butelka z przed pięciu lat lub drewniana bransoletka - do wszystkiego można zastosować technikę decoupage. Wymagane są jedynie niezbędne narzędzia i produkty, które można dostać w każdym sklepie budowlanym.

Ważnym elementem jest specjalna farba, przeznaczona do decoupage. Dodatkowo należy dobrać wzór dekoracyjny, który można pozyskać ze wzornika. Do podkładu będzie potrzebna serwetka jednorazowa, którą należy podzielić na warstwy - białe wyrzucić, a z kolorowych wydrzeć (nie wycinać) interesujący motyw.

Aby wykonać ciekawą dekorację metodą decoupage, należy wyposażyć się w płaski pędzelek (maksymalnie do 1,5 cm.), ponieważ ich większe odmiany mogą być mało precyzyjne. W zależności od stosowanej metody, warto korzystać z lakierów pękających lub matowych. Zatem, jaki jest koszt akcesoriów do decoupage?

Jaki jest koszt akcesoriów do decoupage?

W poniższym zestawieniu zostały wymienione tylko najważniejsze akcesoria służące do wykonywania ozdób metodą decoupage tj.: klej z werniksem, farby akrylowe/magnetyczne/kredowe/tablicowe, folie do złoceń, gąbeczki, pinceta oraz nożyczki. Ich koszt może się różnić w zależności od gatunku oraz pojemności. Podane kwoty zostały uśrednione na potrzeby artykułu. Więc jaki jest koszt akcesoriów do decoupage?

 • klej z werniksem
  Zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jest podatny na wysokie temperatury, ponieważ topnieje pod ich wpływem i klei się dosyć mocno. Koszt takiego preparatu to 8 - 12 złotych za 50 mililitrów.
 • klej do ceramiki
  Ochrania wzory przed zmywaniem się w czystej wodzie. Klej do ceramiki powinno się zabezpieczyć, aby uzyskał pełną twardość. Przedmiot należy włożyć do piekarnika na 5 minut (130 - 140 stopni Celsjusza). Dokładny sposób utwardzania można sprawdzić na opakowaniu (instrukcja producenta). Jego koszt oscyluje w granicach 15 złotych za 50 mililitrów.
 • farby akrylowe
  Wykorzystywane bardzo często jako podkład do dekoracji. Można nimi pokryć drewno, ceramikę, styropian, metal, żywicę itp. Farby akrylowe szybko wysychają, co pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy. Są trwałe, bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i dostępne w intensywnych odcieniach. Można je bezproblemowo nakładać przy pomocy pędzli. Za 200 mililitrów opakowania farb akrylowych będzie trzeba zapłacić około 28 złotych.

 

Słowo “decoupage” wywodzi się z j. francuskiego i oznacza: wycinać
Youtube
Słowo “decoupage” wywodzi się z j. francuskiego i oznacza: wycinać

 

 • farby magnetyczne
  Ulepszona wersja farb akrylowych. Służą do przygotowania tablic magnetycznych. Koszt oscyluje w graniach 38 złotych za 100 mililitrów.
 • farby perłowe
  Odmiana farb akrylowych, wyposażona w perłowe wykończenie. Prezentują się niezwykle luksusowo. Ich koszt to 30 zł za 100 mililitrów.
 • farby pękające
  Umożliwiają uzyskanie efektu spękań, poprzez bardzo szybkie wysuszanie się. Za 200 mililitrów farb pękających należy zapłacić około 40 złotych.
 • farby typu ciekły metal
  Sprawdzają się idealnie przy technice decoupage, ponieważ imitują wygląd klasycznego metalu. Są doskonałą alternatywą dla złoceń wykonywanych przy pomocy specjalnej folii. Farby typu ciekły metal dostępne są w cenie 40 złotych za 50 mililitrów.
 • farby kredowe
  Farby imitujące kredę. Są przeznaczone do wykonania ozdób w stylu retro oraz vintage. W ostatnich latach stały się bardzo popularne. Można nimi wykonać najciekawsze zdobienia. Wyróżniają się matowym wyglądem. Za 200 mililitrów farb kredowych trzeba zapłacić 36 złotych.
 • farby tablicowe
  Można po nich malować kredą. Wyróżniają się bardzo ciekawym nakryciem, a także dostępne są w ciemnych kolorach. Koszt za 200 mililitrów to 32 złote.
 • folie do złoceń
  Służą do wykonania profesjonalnych złoceń. Można je zakupić w odcieniach złota, miedzi oraz srebra. Cena za 5 arkuszy to około 10 złotych. Alternatywą jest folia w płatkach, której układanie zajmuje więcej czasu, ale daje świetne efekty.
 • gąbeczki
  Najczęściej są wykorzystywane do tapowania. W tym celu należy wykonywać ruchy przypominające stemplowanie. Służą również do zatuszowania krzywo wyciętych wzorów. Gąbeczki można kupić w okazyjnej cenie - 24 złote za 12 sztuk.
 • nożyczki
  Eksperci polecają wyposażyć się w nożyczki z cienkim zakończeniem, aby można było nimi precyzyjnie przyciąć każdy element. W popularnych sklepach kosztują około 8 złotych za sztukę.
 • pinceta
  Precyzyjne narzędzie umożliwiające dokładne nakładanie złoceń. Wygięta pinceta kosztuje 10 złotych za sztukę.

Technika decoupage na drewnie – jak to zrobić?

Istnieją różne techniki wykonania decoupage. Można to zrobić na metalu, tkaninie, plastiku, szkle ceramice oraz drewnie. W pierwszej kolejności należy jednak dowiedzieć się, jak wykonać decoupage na drewnianym pudełku, deseczce lub szkatułce. Do dzieła!

 

Istnieją różne techniki wykonania decoupage
DeviantArt
Istnieją różne techniki wykonania decoupage

 

 • Odpowiednia powierzchnia
  Powierzchnia powinna być czysta i wolna od kurzu, aby lepiej chłonęła farbę. Deskę najlepiej przetrzeć ściereczką, która jest nasączona wodą z mydłem. Drewno należy odtłuszczyć i odkurzyć, ale nie można go przemoczyć. Następnie powinno się je pomalować farbą i poczekać aż wyschnie.
 • Wycinanie wzoru
  Gdy farba wyschnie, należy przygotować wybrany wzór. W tym celu powinno się go ostrożnie wyrwać z serwetki - tak, aby szablon nie miał elementów, które trzeba ukryć. W przypadku użytkowania papieru ryżowego, warto użyć ostrych nożyczek, aby precyzyjnie wyciąć interesujące motywy.
 • Rozmieszczenie
  Kompozycję bez kleju należy ułożyć na desce i wszystko dokładnie zaprojektować. Jest to ostatni moment na wprowadzenie jakichkolwiek poprawek.
 • Klej
  Na spodnią stronę pociętej serwetki lub papieru, należy nałożyć klej do decoupage. Serwetka sama przylegnie do pędzla, a w konsekwencji będzie można ją o wiele łatwiej przenieść na wybrane miejsce.
 • Poprawa wzoru
  Aby poprawnie ułożyć wzór, należy przesuwać po nim pędzelkiem od środka do brzegu w celu wyciśnięcia powietrza spod niego.
 • Lakierowanie
  Aby nie wdychać zanieczyszczeń i nie brudzić pomieszczenia, należy wykonywać zabieg lakierowania na świeżym powietrzu. Warto również użyć lakieru w aerozolu w celu nałożenia równej i bardzo cienkiej warstwy w krótkim czasie. Następnie należy położyć kolejną warstwę i powtarzać tą czynność do momentu, gdy wzór przestanie być wyczuwalny (element z drewna musi być gładki i równy).
 • Ochrona
  W celu prawidłowego zabezpieczenia, powinno się używać lakieru z werniksem. W przypadku używania preparatu bez werniksu - należy położyć jedną lub dwie warstwy tego produktu, aby ochronić przedmiot przed blaknięciem. Jak wykonać technikę decoupage na szkle?

 

Decoupage - jakie są koszty?
Youtube
Decoupage - jakie są koszty?

 

Technika decoupage na szkle – jak to zrobić?

Oprócz decoupage na drewnie, tkaninie, metalu, plastiku oraz ceramice - ozdoby można wykonać również na szkle. W przypadku urozmaicenia wyglądu wazonu, należy postępować ostrożnie (ma on bezpośredni kontakt z wodą, w związku z czym nie można pozwolić na to, aby dekoracja została zalana. Zatem, jak ozdobić butelkę w stylu decoupage?

 • Odpowiednie przygotowanie
  Na butelce nie powinno być tłustych plam lub śladów po kleju od etykiety. Powinna ona być odpowiednio odtłuszczona, umyta i sucha. Jest to bardzo ważny aspekt w kontekście przyczepności farby do szkła. W tym celu butelkę należy umyć przy pomocy miękkiej gąbki i standardowego płynu do mycia naczyń. Następnie powinno się ją wytrzeć ściereczką (można też pozwolić jej samodzielnie wyschnąć).
 • Malowanie
  Krok, w którym powinno się pomalować swoją butelkę metodą decoupage. Najlepiej użyć do tego farb przygotowanych specjalnie do szkła. Z łatwością można nimi pokryć bardzo śliską i gładką powierzchnię. Po wyschnięciu farby - należy nałożyć kolejną warstwę (smugi po przeciągnięciach pędzla nie powinny być widoczne). Ostatnim omawianym elementem, o który warto zadbać, jest wybór miękkiego pędzla, znakomicie rozprowadzającego barwnik.
 • Wycinanie szablonów
  Szablony można wyciąć z papieru do decoupage lub wydrzeć z serwetki papierowej. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić żadnego szablonu oraz serwetki.
 • Przymiarki
  Etap przymiarek to czas na dopasowanie motywów do poszczególnych butelek. Jest to ostatnia chwila na jakiekolwiek zmiany!
 • Klej do techniki decoupage
  Klej do techniki decoupage należy nałożyć na butelkę i umieścić na nim przygotowany szablon. W celu ułatwienia pracy, warto zaopatrzyć się w specjalny pędzelek. Można nim poprawić ułożenie wzoru za pomocą lekkiego przeciągnięcia od środka wzoru na zewnątrz. Następnie powinno się nałożyć kolejną warstwę kleju do ceramiki na sam wierzch serwetki, w celu zabezpieczenia przed zmyciem.

 

Metoda ozdabiania decoupage polega na przyklejaniu tekstur do wcześniej przygotowanych obszarów
Metoda ozdabiania decoupage polega na przyklejaniu tekstur do wcześniej przygotowanych obszarów

 

 • Profesjonalne utwardzanie
  Profesjonalne utwardzanie to etap, w którym należy prawidłowo utwardzić klej. Słusznym ruchem jest sprawdzenie zaleceń producenta (znajdują się na opakowaniu produktu). W większości przypadków ten proces polega na włożeniu butelki do piekarnika na krótki czas (około 5 minut) w 140 stopniach Celsjusza.
 • Finalne lakierowanie
  Ostatni etap zdobienia wykonuje się za pomocą lakierowania techniką decoupage. Warto użyć do tego lakieru jachtowego, odpornego na działanie wody. Powinno się go nałożyć za pomocą specjalnego pędzelka. Warstwy należy nakładać aż do momentu, w którym wzór butelki będzie całkowicie gładki (gotowe decoupage).

Jak wykonać ozdoby metodą decoupage? - co jest do tego potrzebne? Jakie są ceny? Praktyczne porady. Podsumowanie

Dekoracje metodą decoupage można wykonać przy użyciu podstawowych narzędzi tj.: nożyczki, pinceta, gąbeczki, kleje, farby oraz folie. Można je wykonać na metalu, tkaninie, plastiku, drewnie, szkle oraz ceramice w prosty i tani sposób. Przed rozpoczęciem prac należy jednak zapoznać się z instrukcją poprawnego montażu oraz podstawowymi zasadami decoupage.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.