Jak i czym gruntować ściany?

O tym, że malowanie ścian jest zawsze tak dobre, jak dobre było ich gruntowanie, przekonało się już wiele osób. Bez względu na to, czy ściany są nowe, czy też odnawiane, poprawiane i wygładzane, gruntowanie sprawia, że farba jest równomiernie rozprowadzana, a tapeta się nie odkleja.

 

Preparat gruntujący można nakładać na ścianę pędzlem albo wałkiem
Preparat gruntujący można nakładać na ścianę pędzlem albo wałkiem

Zabieg wykonuje się przede wszystkim na porowatym albo chłonnym podłożu. Ogólnie biorąc, chodzi o uzyskanie mocnej i nośnej bazy do końcowego wykończenia ścian – farbą, tapetą, wykładziną czy inną metodą.

Kiedy trzeba wykonać gruntowanie ścian?

Na pewno gruntowania wymagają:

  • nowe ściany z tynkiem mineralnym albo gipsowym;
  • ściany z gładzią gipsową;
  • płyty gipsowo-kartonowe;
  • ściany po zdjęciu starej farby;
  • ściany po usunięciu plam i zacieków;
  • ściany po dokonaniu poprawek.

Jak sprawdzić, czy ściana potrzebuje gruntowania?

Do potwierdzenia konieczności wykonania gruntowania mogą być przydatne proste testy:

1. Sprawdzenie stopnia związania struktury ściany

Suchą dłonią bez nacisku należy przesunąć po ścianie. Jeśli pozostanie biały, podobny do kredy osad, ani farba, ani klej nie będzie się dobrze trzymać. Przed koniecznym zagruntowaniem trzeba ścianę oczyścić szczotką. Jeśli stara powłoka daje się zmyć wilgotną ścierką, gruntowanie wykona się po całkowitym wyschnięciu ściany.

2. Sprawdzenie chłonności podłoża

Dobrze nasączoną wodą gąbkę należy przycisnąć do ściany. Jeśli pozostanie widoczna plama, oznacza to, że podłoże jest zbyt chłonne. Zamiast gąbki można użyć spryskiwacza do kwiatów. Jeśli woda szybko wsiąka i ściana ciemnieje, jest to dowód na mocno chłonną ścianę. Po zagruntowaniu ta właściwość zostanie równomiernie zredukowana, a malowanie ściany zakończy się sukcesem.

3. Sprawdzenie przyczepności ściany

Test taśmy klejącej pokaże jaka jest rzeczywista stabilność podłoża. W tym celu należy kawałek malarskiej taśmy klejącej (ok. 8 cm) mocno przycisnąć do ściany, a potem go oderwać. Jeśli na taśmie pozostaną resztki dawnego malowania albo cząsteczki tynku, trzeba usunąć starą powłokę aż do gruntu. Powstałe ubytki tynku trzeba po prostu zaszpachlować. Kiedy ściana jest już sucha i gładka, można ją zagruntować.

Gruntowanie ściany przed malowaniem
Gruntowanie ściany przed malowaniem

Czym grozi brak gruntowania ścian?

Pominięcie zabiegu gruntowania przed malowaniem albo tapetowaniem ścian jest bardzo ryzykowne. Oszczędności z tego tytułu mogą się okazać bardzo pozorne, ponieważ koszty naprawy szkód zwykle kilkukrotnie przekraczają koszty przygotowania podłoża. Zarówno pod względem finansowym, jak i pracochłonności. Jeśli ocena stanu ściany zostanie błędnie zinterpretowana, albo celowo zlekceważona, może to spowodować:

W razie wątpliwości, lepiej jest jednak gruntowanie wykonać.

Jak wybrać preparat do gruntowania ścian?

Wybór preparatu do gruntowania zależy od stanu podłoża oraz rodzaju zaplanowanej farby. Do najczęściej używanych i uniwersalnych należą:

  • Lateksowa farba gruntująca – wnika głęboko w ścianę. Wyrównuje fakturę podłoża. Poprawia przyczepność farby nawierzchniowej.
  • Akrylowa farba gruntująca – redukuje chłonność podłoża. Ułatwia nakładanie farb końcowych. Eliminuje plamy i zacieki.
  • Impregnaty gruntująco-wzmacniające – poprawiają przyczepność farb, zapobiegają powstawaniu przebarwień. Zabezpieczają podłoże przed wilgocią. Stosowane są do tynków gipsowych, wapiennych, płyt gipsowo-kartonowych.
  • Rozpuszczalnikowe farby podkładowe – są wodoodporne i głęboko wnikają w ściany. Przepuszczają parę wodną. Poprawiają przyczepność powierzchni.
  • Lakier akrylowy gruntujący – głęboko wnika w ścianę. Jest bardzo wodoodporny. Poprawia przyczepność powierzchni i ułatwia malowanie. Do gruntowania ścian zewnętrznych.
  • Farba epoksydowa – nadaje się do gruntowania powierzchni betonowych wewnątrz budynku. Wodorozcieńczalna, zwykle dwuskładnikowa.

Jak gruntować ściany?

Preparat gruntujący można nakładać na ścianę pędzlem albo wałkiem. Należy zwracać uwagę na równomierne nanoszenie bez pozostawiania kropel podkładu. Nie należy mieszać ze sobą preparatów różnych producentów. Chociaż przeznaczenie mają takie samo, to skład chemiczny może się różnić, a to może zmienić właściwości mieszaniny.

 

 

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.