Profesjonalne narzędzia ręczne – jakie warto mieć w domu?

Masz niedziałające gniazdko, które musisz rozkręcić? Obraz spadł ze ściany i trzeba go z powrotem na niej zawiesić? A może Twój żywopłot w ogródku zaczął żyć własnym życiem i w trybie natychmiastowym potrzebuje szybkiego strzyżenia? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza to, że w codziennym życiu przydadzą Ci się profesjonalne narzędzia ręczne.

Narzędzia ręczne - najprzydatniejsze podczas remontu
Narzędzia ręczne - najprzydatniejsze podczas remontu

Czym właściwie są narzędzia ręczne?

Narzędzia ręczne to wszystkie te przedmioty ułatwiające człowiekowi życie, które działają bez konieczności napędzania wbudowanym akumulatorem lub zewnętrznym źródłem zasilania. Idealnie nadają się do drobnych domowych remontów, które jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie bez specjalistycznego sprzętu i pomocy fachowców. Myśląc o narzędziach ręcznych od razu do głowy przychodzą nam wszelkiego rodzaju młotki, śrubokręty i inne przedmioty, które najczęściej można znaleźć w skrzynce z narzędziami. Wbrew pozorom mianem narzędzi ręcznych można określić szerszą grupę sprzętów. Te, które powinny znaleźć się w każdym domu szanującego się Polaka – a przynajmniej takiego, który szanuje swoje zdrowie i czas oraz ceni własną wygodę – prezentujemy poniżej z krótkimi opisami.

Jakie narzędzia warto mieć w domu (profesjonalne)? Podstawowy zestaw każdego majsterkowicza

W każdym domu powinna znaleźć się skrzynka z podstawowymi narzędziami. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli coś naprawić i jakie narzędzia okażą się do tego niezbędne. Za przedmioty obowiązkowe w każdym domu można uznać:

  • młotek do wbijania gwoździ,
  • śrubokręt (najlepiej z końcówką w dwóch wersjach: płaskiej i krzyżakowej),
  • taśmę izolacyjną (cechującą się dużą wytrzymałością),
  • metr zwijany,
  • kombinerki (pozwalające na manipulowanie i wyginanie uchwyconego przedmiotu, przecinanie kabli i łączenie ich ze sobą).

Wyposażeni w te podstawowe narzędzia będziemy w stanie przeprowadzić drobne remonty i zapobiec nagłym kryzysom. Pomocny może okazać się także klucz francuski lub śrubokręt z wymienialnymi końcówkami, które zwiększą zakres naszych możliwości i ograniczą ilość zajmowanego miejsca w naszej skrzynce z narzędziami.

Profesjonalne narzędzia ręczne - jakie wybrać?
Profesjonalne narzędzia ręczne - jakie wybrać?

Dlaczego warto wybrać profesjonalne narzędzia ręczne (korzyści)

Jeśli planujemy pracę w okolicy źródła elektryczności warto zadbać o własne bezpieczeństwo – zamiast normalnego śrubokręta używajmy wkrętaka izolowanego do prac pod napięciem. Jeśli pracujemy z materiałami łatwopalnymi korzystajmy z kombinerek nieiskrzących, które niwelują możliwość powstania niechcianej iskry, a tym samym mogą zapobiec nieszczęściu. Tego typu sytuacje może rzadko zdarzają się w codziennym życiu, ale warto dmuchać na zimne – właśnie dlatego profesjonalne narzędzia ręczne są nieocenione nawet wśród domowych majsterkowiczów.

Drabina rozkładana do prac na wysokościach

Rozkładane drabiny, zarówno wolnostojące, jak i przystawne, mogą znacznie ułatwić życie. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której musimy zawiesić coś pod sufitem, ale nie możemy dosięgnąć. Stawanie na niestabilnym krześle może skończyć się wypadkiem, zwłaszcza gdy balansujemy ciężarem ciała i musimy zachować pewną mobilność. Wydaje Ci się, że nie potrzebujesz drabiny, bo przecież nigdy sam niczego nie remontujesz? Drabina może okazać się przydatna nie tylko podczas prac remontowych, ale również w codziennych porządkach. Dzięki niej dostaniemy się do trudnodostępnych miejsc i z łatwością umyjemy wysokie okna, pozbędziemy się pajęczyn spod stropu czy wymienimy żarówkę w lampie zawieszonej pod samym sufitem. W okresie świątecznym drabina może okazać się nieocenioną pomocą podczas ubierania choinki – zatknięcie gwiazdy betlejemskiej na czubku świątecznego drzewka jeszcze nigdy nie było tak proste jak z użyciem składanej drabiny. Drabiny aluminiowe są lekkie, stopień roboczy jest stabilny (co niweluje zagrożenie wypadkiem), a po złożeniu przedmiot nie zajmuje dużo miejsca.

Rozkładana drabina - przydatna w każdym domu
Rozkładana drabina - przydatna w każdym domu

Z jakich narzędzi ręcznych korzystać podczas prac w ogrodzie?

Prace weekendowe często nie ograniczają się tylko i wyłącznie do prac wewnątrz domu lub mieszkania. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z ogrodem lub jeździmy w weekend na działkę to wiemy, że utrzymanie w ryzach rozrastającej się samoistnie roślinności to nie lada wyzwanie – zwłaszcza w okresie letnim. W nierównej walce z bujnymi krzewami szalę zwycięstwa na naszą stronę przechylić mogą sekatory i nożyce ogrodowe. Te pierwsze dzielą się na sekatory jednoręczne i dwuręczne (do cięcia grubszych gałęzi i łodyg), na rynku dostępne są też modele z teleskopowymi, rozsuwanymi rączkami i specjalne wysięgniki, które pozwalają dostać się do wyżej położonych roślin.

Podobnymi właściwościami cechują się też nożyce do żywopłotów. Z kolei nożyczki florystyczne do cięcia łodyg kwiatów pozwolą nam na precyzyjną pielęgnację grządek ozdobnych. Jeśli przyjdzie nam stawić czoła uschniętym konarom drzewa to w naszym garażu nie powinno zabraknąć siekiery i piły ręcznej sadowniczej.

Jeśli szukasz narzędzi opisanych w powyższym tekście koniecznie sprawdź bogatą ofertę profesjonalnych narzędzi ręcznych w PHU ABC.