Ranking oczyszczaczy powietrza – TOP 10 produktów
Jak działa oczyszczacz powietrza? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie TOP 10 najlepszych oczyszczaczy powietrza.
Zwłaszcza w mroźnych miesiącach zimowych, kiedy centralne ogrzewanie pracuje na pełnych obrotach, jakość powietrza w mieszkaniach znacznie się pogarsza. To właśnie wtedy można wykorzystać oczyszczacz powietrza, aby chronić nasze drogi oddechowe i redukować ryzyko infekcji. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia może być też sen w czystym powietrzu.
Czym jest oczyszczacz powietrza i jak działa?
Oczyszczacz powietrza można zdefiniować jako urządzenie elektryczne, które służy do usuwania z powietrza szkodliwych i uciążliwych zanieczyszczeń jak:
- drobne cząsteczki pyłu, zarodniki grzybów i pyłki kwiatowe,
- sierść zwierząt domowych,
- bakterie i wirusy,
- związki chemiczne i gazy,
- nieprzyjemne zapachy.
Oczyszczacze powietrza są polecane przy alergii na domowy kurz albo pyłki kwiatowe. Przy czym stopień usuwania alergenów z powietrza zależny jest od urządzenia – od rodzaju filtra i technologii, którą zastosowano. Niektóre nadają się na przykład również do działania jako pochłaniacze dymu papierosowego.
Poszukując najbardziej odpowiedniego oczyszczacza powietrza, można wybierać spośród trzech różnych zasad działania. Najbardziej popularne są urządzenia wykorzystujące system filtrów. Istnieją też oczyszczacze powietrza z funkcją jonizowania powietrza, czyli jonizatory powietrza. Trzeci rodzaj oczyszczaczy działa ze wbudowanym nawilżaniem powietrza.
Trudno byłoby skorzystać ze wskazówek, jakie daje zestawienie-ranking popularnych oczyszczaczy powietrza bez ogólnego rozeznania w gąszczu informacji.
Oczyszczacz wodny z funkcją nawilżania powietrza
Nazwa tego rodzaju urządzenia wszystko wyjaśnia – woda jest używana tutaj do usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, a dodatkowo zwiększa wilgotność powietrza. Poruszające się tarcze tworzą cienki film wodny, przez który przechodzi zasysane powietrze, pozostawiając zanieczyszczenia.
Oczyszczacz wodny jest szczególnie przydatny zimą, kiedy w mieszkaniu centralnie ogrzewanym panuje bardzo suche powietrze. Zbyt mała wilgotność powoduje wysychanie śluzówki i zwiększa ryzyko zachorowania. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, że oczyszczacz wodny usuwa z powietrza mniej szkodliwych zanieczyszczeń niż inne dostępne rodzaje oczyszczaczy. Gdyby na dodatek okazało się, że w danym pomieszczeniu istnieje skłonność do powstawania pleśni, to z oczyszczacza wodnego lepiej zdecydowanie zrezygnować.
Jonizator powietrza
Jonizator powietrza jest to specjalny typ oczyszczaczy powietrza, które wytwarzają i uwalniają do otoczenia jony ujemne. Wywołują one zjawisko przyciągania się cząsteczek, sklejania i opadania. Jonizatory są mniej skuteczne przeciwko lotnym składnikom smogu niż oczyszczacze wyposażone w filtry. Niektóre urządzenia łączą funkcje jonizatora z oczyszczaczem z filtrem.
Klasyczne oczyszczacze powietrza z systemem filtrów
Bardzo wiele osób decyduje się właśnie na model oczyszczacza z systemem filtrów. W urządzeniu znajduje się duży wentylator, który zasysa powietrze. Następnie powietrze jest kierowane przez kilka filtrów zamontowanych jeden za drugim. Każdy z tych filtrów odgrywa inną rolę:
- filtr wstępny – wychwytuje największe zanieczyszczenia, takie jak sierść, włosy, duże drobiny kurzu;
- filtr HEPA – skrót oznacza High Efficiency Particulate Absorber, jest to filtr najbardziej skuteczny w oczyszczaniu powietrza z bakterii, wirusów i mikroskopijnych pyłków. Rozwijana od czterdziestu lat technika pozwala na niemal stuprocentową skuteczność filtrowania z powietrza bakterii (0,6-1,0 µm), pyłu (0,1-10 µm) i pyłków kwiatowych (10-100 µm);
- filtr węglowy – służy do usuwania lotnych związków organicznych oraz pochłaniania zapachów;
- filtr krzemionkowy – podobnie jak węgiel aktywny zatrzymuje szkodliwe tlenki azotu i siarki;
- filtr fotokatalityczny – pod wpływem promieniowania UV następuje zwalczanie alergenów, bakterii i wirusów.
Oczyszczacz powietrza – na co zwracać uwagę?
Opinie na temat oczyszczaczy powietrza bywają różne. Te negatywne również opierają się zazwyczaj na jakichś doświadczeniach, na przykład będących skutkiem nieodpowiedniego wyboru urządzenia, złej eksploatacji albo zakupu niskiej jakości. Najważniejszym elementem, który ma decydujący wpływ na późniejsze zadowolenie z oczyszczacza powietrza, jest jego umiejętny wybór.
Zanim zapadnie ostateczna decyzja co do wyboru konkretnego modelu, dobrze jest zastanowić się, do jakiego celu ma być on wykorzystywany. Zwłaszcza alergicy i osoby mające problemy zdrowotne powinni dążyć do jak najlepszego efektu oczyszczania powietrza. Oto kilka najważniejszych cech, decydujących o jakości urządzenia:
- zasada działania oczyszczacza powietrza oraz sposób filtrowania;
- poziom hałasu urządzenia w decybelach;
- wydajność oczyszczania powietrza mierzona metrami sześciennymi na godzinę;
- masa urządzenia;
- wymiary zewnętrzne;
- stopień nawilżania albo osuszania powietrza;
- do jakiej wielkości pomieszczenia oczyszczacz jest przeznaczony według danych producenta;
- rodzaj zastosowanych filtrów i koszt ich wymiany;
- wzornictwo i kolor;
- łatwość obsługi;
- dodatkowe funkcje urządzenia, na przykład zdalne sterowanie.
Poza tym należy zwrócić uwagę na moc oczyszczacza powietrza i zużycie energii elektrycznej. Ma to znaczenie, jeśli oczyszczanie ma być włączone na okrągło. Im mniej zużywa prądu, tym jest bardziej proekologiczny i generuje mniejsze koszty.
Kolejnym szczegółem, na który warto zwrócić uwagę, jest szczególnie cichy tryb snu oraz uchwyt umożliwiający wygodne ustawienie oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu. Niektóre modele oferują specjalny tryb antyalergiczny, przy którym filtrowanie jest szczególnie dokładne. Jeśli oczyszczacz ma jednocześnie nawilżać powietrze, warto zwrócić uwagę na obecność hydrometru. W każdym przypadku wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać zdrowych 60%. Jeśli jest wyższa, doskonale ułatwia rozwój grzybów pleśniowych.
Jeśli budujesz nowy dom, zamiast oczyszczacza powietrza można zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, inaczej rekuperację, która oczyszcza powietrze ze smogu, roztoczy, alergenów i zapewnia stałą wymianę powietrza.
Sprawdź artykuł >> Rekuperator - jak działa i ile kosztuje? Jaki wymiennik wybrać? Opinie
TOP 10 oczyszczaczy powietrza
Poniżej przygotowaliśmy dla Was ranking 10 naszym zdaniem najlepszych oczyszczaczy powietrza.
1. LEVOIT LV-H132 z filtrem HEPA
Oczyszczacz powietrza oparty na filtrach HEPA umożliwiający uzyskanie skuteczności oczyszczania na poziomie ponad 99,9%. Czy to będzie kurz, cząsteczki dymu, pyłki kwiatowe, drażniące zapachy, zarodniki grzybów, czy sierść zwierząt – zgodnie z zapewnieniem producenta ten aparat ze wszystkim sobie poradzi. Jeśli cząsteczki zanieczyszczeń mają wielkość 0,3 µm i więcej, to technologia filtrów HEPA sprawdza się doskonale. Producent poleca to urządzenie dla seniorów, rodziców małych dzieci oraz właścicieli zwierząt domowych. Także alergicy skorzystają na potrójnej filtracji powietrza.
Ten oczyszczacz powietrza tworzy kombinację filtru wstępnego z filtrem HEPA oraz z filtrem węglowym. Ten ostatni wykazuje swoje zalety przede wszystkim w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów. Można wybierać między trzema poziomami pracy, przy czym wybór ustawienia wpływa na poziom głośności oczyszczacza. Na najwyższym poziomie emisja hałasu wynosi do 46 dB. Jest to mniej niż podczas normalnej, głośnej rozmowy w pomieszczeniu, której wartość szacuje się na 55 dB. Najniższy poziom pracy oznacza ok. 25 dB i pozwala nawet na pracę nocną.
2. JINPUS z filtrami i jonizacją powietrza do małych pomieszczeń
Ten oczyszczacz zwraca uwagę nowoczesnym designem w bieli. W tym modelu zastosowano kombinację filtru HEPA z węglowym, co daje skuteczność oczyszczania na poziomie 99,97. Poza tym urządzenie emituje do pomieszczenia jony ujemne. Producent zapewnia oczyszczanie powietrza z sierści zwierząt, pyłków, nieprzyjemnych zapachów, zarodników grzybów i dymu tytoniowego, o ile wielkość cząsteczek będzie większa lub równa 0,3 µm. Oczyszczacz powietrza Jinpus nadaje się szczególnie do małych pomieszczeń o powierzchni nie większej niż 10 m2. Mimo niewielkich rozmiarów jest wyposażony w filtr z węgla aktywnego oraz filtr HEPA, co umożliwia skuteczne usuwanie najczęstszych zanieczyszczeń, stwarzających problemy alergiczne. Dostępny jest też tryb nocny z automatycznym wyłączaniem.
3. TEVIGO 90690 z jonizacją powietrza do dużych pomieszczeń
Lista zanieczyszczeń powietrza, z którymi – według producenta – urządzenie doskonale sobie radzi, jest długa. Zarówno dym papierosowy, pyłki i inne alergeny, jak i bakterie, kurz i zapachy, których źródłem jest kuchnia albo czworonożni mieszkańcy, zostają skutecznie zneutralizowane. Hałas emitowany przez tę niewielką wieżę jest bardzo mały i wynosi zaledwie ok. 26 dB. Zasada działania opiera się na jonizacji powietrza, dzięki czemu nie posiada on kosztownych w wymianie filtrów. Nie najlepiej nadaje się do kuchni i łazienki, gdzie może występować znaczna wilgotność powietrza źle wpływająca na pracę jonizatora.
4. Dyson Pure Cool na cząsteczki do 0,1 µm
Według zapewnień producenta ten oczyszczacz daje skuteczność na poziomie 99,95% w usuwaniu cząsteczek i gazów z powietrza, których wielkość wynosi co najmniej 0,1 µm. Pomieszczenie jest oczyszczane z pyłków i alergenów, bakterii i zarodników, zanieczyszczeń przemysłowych powietrza i ultra drobnych pyłów. Urządzenie można stosować do usuwania formaldehydu z dywanów i podłogi, a także gazów cieplarnianych, dwutlenku azotu i innych lotnych związków chemicznych. Oczyszczacz ma możliwość zdalnego sterowania.
5. Pro Breeze PB-P01 z filtrem HEPA i jonizatorem
Urządzenie wykorzystuje zarówno technologię filtrów, jak i jonizacji powietrza, aby skutecznie oczyszczać powietrze. Posiada kombinację filtra wstępnego, HEPA, katalizatora oraz filtra węglowego, co zapewnia skuteczność 99,7%. Zgodnie z informacją producenta zintegrowany jonizator pomaga neutralizować pyłki, dym i kurz szczególnie efektywnie. W ciągu godziny aparat oczyszcza ponad 200 m3 powietrza, co oznacza, że może być wykorzystywany w pomieszczeniu o powierzchni do 45 m2. Daje też możliwość zastosowania trybu uśpienia i automatycznego włączania i wyłączania. Nowoczesne wzornictwo gwarantuje, że oczyszczacz będzie doskonale pasował do różnych koncepcji urządzania wnętrz.
6. INTEY NY-BG55 z potrójnym filtrem przeciwko formaldehydowi
Producent oczyszczacza zapewnia, że potrójny filtr likwiduje skutecznie najróżniejsze rodzaje zanieczyszczeń z formaldehydem włącznie. Urządzenie powinno usuwać z powietrza 99,98% wszystkich cząsteczek o wielkości od 0,3 µm wzwyż. Do tego celu zostały skomponowane trzy filtry: wstępny (bakterie, zarodniki, sierść i pleśń), HEPA (pyłki, roztocza, kurz) i aktywny węgiel (wszelkiego rodzaju zapachy z dymem papierosowym włącznie). Natężenie hałasu wynosi od 25 dB do 56 dB, czyli aparat pracuje bardzo dyskretnie. Zalecana wielkość oczyszczanego pomieszczenia wynosi do 20 m2.
7. PHILIPS AC2882/10 zalecany do dużych pomieszczeń
Oczyszczacz powietrza znanej firmy Philips nadaje się do dużych pomieszczeń o powierzchni do 79 m2. Firma wyposażyła urządzenie w filtry skutecznie i łatwo usuwające z powietrza najróżniejsze zanieczyszczenia i szkodliwe substancje. Do wyboru mamy również specjalny tryb dla alergików. Wydajność oczyszczania wynosi do 330 m3 powietrza w ciągu godziny, przy czym wielkość usuwanych cząsteczek – według producenta – zaczyna się od 0,2 µm. Bakterie, formaldehyd albo nieprzyjemne zapachy, mają szanse na pozostanie w powietrzu nie większe niż 0,1%.
8. NOBEBIRD z jonizatorem i poczwórnych filtrowaniem
To urządzenie jest wyposażone w poczwórny system filtrowania oraz jonizator powietrza, a wydajność osiąga rzędu 300 m3 w ciągu godziny. Zastosowany jest tutaj filtr wstępny, HEPA, węglowy oraz dezynfekujący. Zamontowany jonizator emituje ujemnie naładowane jony. Powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 15 m2 zostaje oczyszczone trzykrotnie w ciągu godziny. Różnego rodzaju zanieczyszczenia z formaldehydem włącznie są usuwane w 99,97%.
9. HONEYWELl HPA710WE przeciwko mikroalergenom
Również ten oczyszczacz powietrza przekonuje do siebie wysoką skutecznością usuwania sierści, kurzu, pyłków, dymu, zapachów i lotnych związków organicznych, a także wirusów i bakterii. Według danych producenta skuteczność oczyszczania powietrza wynosi 99,97%. Aparat jest łatwy w obsłudze, cichy i wydajny.
10. GEARGO z filtrem HEPA w zakresie 360°
Oczyszczacz tego typu bazuje na filtrach HEPA, skutecznych przeciwko zwykłym zanieczyszczeniom. Według producenta wysoka skuteczność urządzenia wynika z czterech bocznych otworów wentylacyjnych. Istnieje także możliwość zastosowania olejków eterycznych. Na dodatek urządzenie dysponuje podstawką pod roślinę doniczkową, która również wpływa pozytywnie na powietrze w pomieszczeniu. Zalecana wielkość pomieszczenia wynosi do 20 m2.
Komentarze