Wady i zalety nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza to urządzenie szczególnie przydatne w okresie jesienno zimowym, kiedy trwa sezon grzewczy. Ze względu na gorące kaloryfery i rzadsze otwieranie okien, w tym czasie powietrze w domach i mieszkaniach może być suche.

To zaś niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i nastrój: jesteśmy bardziej podatni na infekcje, łatwiej się męczymy, możemy mieć problemy ze snem i oddychaniem, a także przesuszoną skórą i piekącymi oczami. Aby temu zaradzić, możemy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany nawilżacz powietrza.

Najbardziej podstawowym, najprostszym nawilżaczem jest ceramiczne naczynie z niewielkim zbiorniczkiem na wodę, zawieszane na grzejniku. Ciepło sprawia, że woda z otwartego zbiornika paruje.

Nawilżacze tradycyjne – czy to działa?

Najbardziej podstawowym, najprostszym nawilżaczem jest ceramiczne naczynie z niewielkim zbiorniczkiem na wodę, zawieszane na grzejniku. Ciepło sprawia, że woda z otwartego zbiornika paruje. Jest to tyleż najtańszy, co również najmniej skuteczny sposób nawilżania powietrza. Nawilżacz tradycyjny nie wymaga wprawdzie podłączenia do prądu, więc unikamy dodatkowych kosztów, jednak poziom wilgotności powietrza nie wzrasta dzięki niemu w odczuwalny, znaczący sposób. Takie rozwiązanie może być w pewnym stopniu efektywne jedynie w bardzo małych pomieszczeniach, które szybciej możemy nawilżyć.

Każdy rodzaj nawilżaczy powietrza ma swoje wady i zalety.
Każdy rodzaj nawilżaczy powietrza ma swoje wady i zalety.

Nawilżacze parowe

W nawilżaczu parowym woda jest ogrzewana przy pomocy wbudowanej grzałki w komorze odparowywania. W ten sposób powstaje para wodna, która jest emitowana do pomieszczenia.

Wady i zalety nawilżaczy parowych.
JakBudowac.pl
Wady i zalety nawilżaczy parowych.

Nawilżacze ewaporacyjne

W nawilżaczu ewaporacyjnym, zwanym także parującym, para wodna powstaje w naturalny sposób: wentylator zasysa suche powietrze i przepuszcza je przez matę ewaporacyjną , gdzie jest nawilżane. Następnie niewidoczna para jest „oddawana” do pomieszczenia.

Nawilżacze ewaporacyjne: wady i zalety.
JakBudowac.pl
Nawilżacze ewaporacyjne: wady i zalety.

Nawilżacze ultradźwiękowe

W nawilżaczu ultradźwiękowym znajduje się membrana, która w komorze rozpylania rozbija wodę na drobne cząsteczki, by następnie wentylator mógł wywiać w powietrze nawilżającą, niewidzialną mgiełkę.

Wady i zalety nawilżaczy ultradźwiękowych.
JakBudowac.pl
Wady i zalety nawilżaczy ultradźwiękowych.

Nawilżacz z jonizatorem

Niektóre nawilżacze powietrza mogą mieć wbudowany jonizator. Dzięki temu powietrze jest nie tylko nawilżane, ale również następuje poprawa jego jakości. Wynika to z faktu, że jonizator eliminuje z powietrza nadmiar jonów dodatnich, które są wynikiem korzystania z takich sprzętów, jak np. telewizor, komputer czy kuchenka mikrofalowa. Jony dodatnie w zbyt dużych ilościach często powodują apatię, chroniczne przemęczenie i rozdrażnienie, a także pogorszenie wydajności organizmu, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W ich miejsce jonizator wytwarza i emituje w powietrze jony ujemne, które występują w naturze, m.in. w wyniku wyładowań elektrycznych podczas burzy. Jony ujemne sprzyjają prawidłowemu dotlenieniu organizmu i poprawy kondycji. Nawilżacz z jonizatorem jest zatem urządzeniem, które szczególnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których często i intensywnie używamy różnorodnych urządzeń elektrycznych. Taki nawilżacz powietrza będzie też dobry dla alergików i dzieci.

Komentarze