Schody w salonie, czyli hol i pokój dzienny w jednym

Czy salon to dobre miejsce na schody? W małych domach może się dla nich okazać jedyną możliwą lokalizacją. Trzeba jednak pamiętać, że obecność schodów w salonie wpływa nie tylko na wystrój wnętrza, ale także na jego funkcjonalność.

Okolica wejścia do salonu to najlepsza lokalizacja dla schodów
Okolica wejścia do salonu to najlepsza lokalizacja dla schodów

Otwarta klatka

Dawniej schody wewnętrzne niemal zawsze były zabudowane klatką schodową. Obecnie nie jest to regułą. Schody coraz częściej pojawiają się w salonach. Takie rozwiązanie jest korzystne w przypadku małych domów, pozwala bowiem zaoszczędzić miejsce, które w innym razie zajęłaby osobno wydzielona klatka schodowa. Jeśli istnieje taka możliwość, to najlepiej jest usytuować schody przy wejściu do salonu. Dzięki temu stworzą granicę pomiędzy strefą wejściową i pokojem dziennym, a komunikacja pomiędzy kondygnacjami będzie odbywać się nieco na uboczu salonu.

Schody mogą być efektowne, nie powinny jednak zdominować wnętrza
Schody mogą być efektowne, nie powinny jednak zdominować wnętrza

Hol czy salon?

Salon, w którym zostaną umieszczone schody, może nieco stracić swój pierwotny charakter. Częściowo przejmie funkcję holu. Stanie się pomieszczeniem, w którym krzyżują się domowe drogi komunikacyjne, będzie łączyć dwie kondygnacje. W efekcie nie tylko salon straci na swej przytulności, ale również u góry trudniej będzie o ciszę i spokój. Gdy na dole będą przyjmowani goście, część hałasów zapewne zakłóci odpoczynek osób przebywających w pokojach prywatnych na górze.

Umieszczenie schodów w salonie, najlepiej w pobliżu wejścia, jest korzystne w przypadku małych domów. Pozwala zaoszczędzić miejsce, które zajęłaby osobno wydzielona klatka schodowa. 

Schody umieszczone w pokoju dziennym są częścią najbardziej reprezentacyjnego wnętra, muszą więc zostać odpowiednio wykończone. Starannie wykonane schody o ciekawej, niebanalnej formie mogą stać się wyjątkową (i niestety kosztowną) ozdobą wnętrza, nie powinny go jednak zdominować. Mogą też zostać tak wkomponowane w pomieszczenie, aby w efekcie cała dostępna przestrzeń została maksymalnie wykorzystana. Pod schodami nierzadko planuje się półki, wykonuje zabudowę, umieszcza telewizor.

Schody w salonie zajmują znacznie mniej miejsca niż zabudowana klatka schodowa
Schody w salonie zajmują znacznie mniej miejsca niż zabudowana klatka schodowa

Przestronnie i wygodnie

Otwarta klatka schodowa sprawia, że salon wydaje się większy i bardziej przestronny. W niewielkich salonach są więc umieszczane ażurowe schody - na przykład wspornikowe. Ale otwarte schody nie muszą być przytwierdzone do ściany, mogą też stanowić samodzielny element. Schody nieograniczone ścianami są przy tym wygodniejsze; ułatwiają wnoszenie dużych przedmiotów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.