Niecodzienne aranżacje salonu

Salon to najważniejsze pomieszczenie w całym domu - jego serce, miejsce spotkań, wspólnego spędzania czasu, urządzania przyjęć. Wielofunkcyjny pokój dzienny powinien być zatem przede wszystkim wygodny i reprezentacyjny.

Salon musi zostać zaplanowany tak, aby domownicy czuli się w nim komfortowo. Przede wszystkim powinien więc być funkcjonalony. Jego wyposażenie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób domownicy zamierzają w nim spędzać czas. Niemałe znaczenie ma też jego powierzchnia. Zazwyczaj w salonie umieszcza się kominek, telewizor, wygodny stół. Gdy kuchnia jest osobnym, dużym pomieszczeniem, z tego ostatniego można zrezygnować i przenieść go do kuchni. Pomysłem nie nowym, ale w ostatnich latach zyskującym na populraności, jest umieszczenie w pokoju dziennym antresoli. Pustka nad częścią salonu z pewnością potęguje poczucie przestronności, a antresola w interesujący sposób łączy dwie kondygnacje. Pomysłów na mniej typowe i bardziej odważne aranżacje pokoju dziennego jest oczywiście znacznie więcej. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Salon pełen energii
Salon pełen energii

Odważne kolory

Kolory są istotne. Mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, stworzyć dyskretne tło dla wystroju albo wręcz przeciwnie - stać się jednym z jego głównycyh elementów, wpływać korzystnie na nastrój domowników lub mieć na nich negatywny wpływ. W salonie, w którym krwistą czerwień zestawiono z żywą zielenią, kolory odgrywają główną rolę. Połączenie intensywnych odcieni tak bardzo przykuwa uwagę, że pozostałe elementy stają się nieistotne. Niepotrzebne są dodatkowe dekoracje. To odważna aranżacja. Decydując się na podobne połączenie trzeba pamiętać, że tego rodzaju kolorystyka nie sprzyja wyciszeniu i spokojnemu relaksowi

Huśtawka i rower w salonie. Wyjątkowa aranżacja
Huśtawka i rower w salonie. Wyjątkowa aranżacja

Nietypowe rozwiązania

Kto powiedział, że salon nie jest dobrym miejscem do przechowywania roweru? Autor powyższej aranżacji udowadnia, że rower nie tylko pasuje do salonu, ale może nawet stać się ciekawym elementem jego wystroju. Zwłaszcza jeśli nieopodal zawiśnie sofa, która tak naprawdę będzie huśtawką. Niewiele więcej potrzeba. Wystarczą niskie stoliki i kilka poduch na podłodze, roślina doniczkowa w narożniku. Trzeba też zauważyć, że swoistego uroku całości dodają uwidocznione belki więźby dachowej, które jednocześnie przydają się do zawieszenia roweru oraz huśtawki. 

Surowy minimalizm z betonem architektonicznym w roli głównej
Surowy minimalizm z betonem architektonicznym w roli głównej

Surowy minimalizm

Biel, minimalizm i surowość. Dużo przestrzeni o zacierających się granicach między kuchnią i salonem, parterem i drugą kondygnacją, mieszkaniem i ogrodem. Przestronnie i przyjemnie. Znakomite warunki dla rodzinnej integracji. W takim wnętrzu trudno powiedzieć, gdzie kończy się hol, zaczyna salon i rozpoczyna kuchnia. Aby przestrzeń dzienna przenikała się również z ogrodem, niezbędne są duże przeszklenia. A jeśli nad parterem zostanie umieszczona antresola, tak jak w tym przypadku, wnętrze zyska dodatkowy wymiar. Z kolei wykończenie ścian, sufitu czy podłogi betonem architektonicznym wprowadzi modną surowość i styl nieco loftowy. 

Przytulny pokój dzienny z wyeksponowanymi drewnianymi belkami stropowymi
Przytulny pokój dzienny z wyeksponowanymi drewnianymi belkami stropowymi

Drewno w salonie

Niby tradycyjnie, a jednak oryginalnie. Elegancko i zarazem wygodnie. Wnętrze sprawia bardzo przytulne wrażenie, co w dużej mierze zawdzięcza obecności drewna. Interesującym elementem jest niewielka antresola z miejscem na biurko. Antresola pełni funkcję raczej dekoracyjną, a nie praktyczną, ale może zostać wykorzystana na przykład jako miejsce do pracy. Pięknie prezentują się także drewniane belki stropowe. Są tym elementem, który w dużej mierze wpływa na charakter tego pomieszczenia. Pozostały wystrój jest stosunkowo skromny - kilka wygodnych foteli i sofa, jadalnia z prostym szklanym stołem i krzesłami ubranymi w piękne pokrowce. Białe ściany i ciemna podłoga dopełniają aranżację, stanowiąc dla niej gustowne tło.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.