Salon z miejscem do pracy
Nie w każdym domu udaje się wygospodarować osobny pokój specjalnie przeznaczony na gabinet, takie rozwiązanie nie zawsze też jest niezbędne. Czasem wystarczy biurko umieszczone w pokoju dziennym. Jak zaaranżować miejsce do pracy w salonie?
Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem, do którego aranżacji przywiązuje się najwięcej uwagi. Wszystkie szczegóły dopracowuje się tak, aby wzajemnie do siebie pasowały i prezentowały się zgodnie z rangą miejsca, w którym się znajdują. Poprzeczka zostaje podniesiona jeszcze wyżej, gdy salon łączy się z kuchnią. Tę ostatnią trzeba bowiem zaaranżować tak, aby pasowała do części wypoczynkowej. To samo dotyczy biurka, które również powinno harmonijnie wkomponować się w aranżację. Oczekiwany efekt można uzyskać na co najmniej kilka sposobów. Wiele przy tym zależy od wielkości pokoju, a także od tego, czy biurko ma być wykorzystywane stale, czy tylko okazjonalnie, czy ma być wyeksponowane, czy też schowane i nieco odgrodzone od bardziej rozrywkowej przestrzeni.
Salonowa ścianka
W dużym salonie można wydzielić miejsce do pracy za pomocą ścianki działowej. Ścianka nie musi ciągnąć się na całą szerokość pokoju. Wystarczy, że zasłoni miejsce do pracy. Ten sposób pozwala na wyraźne oddzielenie gabinetu od części wypoczynkowej i jednocześnie zapewnia najlepsze warunki do pracy. W efekcie biurko znajduje się w salonie, ale jego odrębność, jako miejsca specjalnie wyznaczonego do pracy, zostaje wyraźnie zaakcentowana.
Biurko można zasłonić parawanem, taflą szkła, ażurowym regałem czy niewielką ścianką działową.
Miejsce do pracy można odgrodzić od pozostałej części pokoju dziennego także w inny sposób. Można w tym celu postawić ozdobny parawan czy bardziej nowoczesną przegrodę w formie mlecznej tafli szkła. Każde z tych rozwiązań może nie tylko zasłonić biurko, ale także stać się interesującym elementem dekoracji wnętrza. Dotyczy to zwłaszcza parawanów, które są sprzedawane w różnych wzorach i kolorach. A jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca – można ustawić ażurowy regał, który nie tylko zasłoni miejsce do pracy, ale jednocześnie przyda się do przechowywania dokumentów, książek, bibelotów. Regał też może urozmaicić wnętrze, wszystkie zależy od tego, jak zostanie wykończony i czym wypełniony.
Ukryte lub widoczne
Biurko można umieścić za kanapą. Dzięki temu stanie się w pewnym sensie niewidoczne, a w każdym razie – niewidoczne dla osób siedzących na sofie. Osoba pracująca nie będzie przeszkadzać domownikom wypoczywającym tuż obok. Pozostaje tylko pytanie, czy przy biurku, a tak bardzo blisko towarzystwa, będzie można dostatecznie się skupić.
Jeżeli natomiast miejsce do pracy miałoby być bardziej wyeksponowane, powinno zostać ustawione frontem do salonu. Będzie wówczas integralnym i znaczącym fragmentem aranżacji, a część wypoczynkowa płynnie połączy się ze strefą przeznaczoną do pracy. W tym układzie też nie będzie łatwo o skupienie, natomiast z rodzinną integracją nie powinno być problemów.
Miejsce do pracy może zostać wyraźnie wydzielone z salonu lub stać się jego integralną częścią.
Jeśli nieduży salon ma okazjonalnie pełnić funkcję jadalni, warto pomyśleć o wyposażeniu go w taki stół, który sprawdzi się w podwójnej roli: będzie służyć do pracy, a gdy zajdzie taka potrzeba – stanie się jadalnią. Nie powinien to być jednak tradycyjny mebel jadalniany. Jeśli ma okazać się wygodny także podczas pracy, powinien zostać wyposażony w dodatkowe przegródki czy szuflady, do których będzie można schować np. dokumenty. Odpowiedniego modelu można poszukać w sklepach meblowych lub zamówić u stolarza.
Mobilne biur(k)o
Inny pomysł polega na umieszczeniu w pokoju dziennym niedużego, mobilnego stolika, który bez trudu można przestawiać. Nieużywany zajmie niewiele miejsca w kącie pokoju, a gdy będzie potrzebny, zmieści się w dowolnym miejscu – wygodnym dla osoby, która w danej chwili będzie chciała pracować. Łatwy do przemieszczania będzie zwłaszcza mebel na kółkach. Wbrew pozorom taki stolik oprócz laptopa może pomieścić sporo dokumentów i innych materiałów; wszystko zależy od tego, w ile półek i szuflad zostanie wyposażony.
W bardzo małych salonach można zastosować rozwiązanie znane z kuchni, czyli opuszczany blat przytwierdzony do ściany. Blat na co dzień pozostanie złożony, a w razie potrzeby przeistoczy się w biurko. Tę funkcję może też pełnić umieszczona na odpowiedniej wysokości, solidna szeroka półka, która po dostawieniu krzesła sprawdzi się jako biurko. Opuszczany blat i półka to rozwiązania, które sprawiają, że kącik do pracy, gdy nie jest wykorzystywany, staje się zupełnie niewidoczny.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.