Ściany z efektami specjalnymi
Współczesne materiały wykończeniowe dają różne możliwości dekoracji ścian. Stosując specjalne tynki, farby, bejce, można uzyskać efekt betonu, kamienia, metalicznego połysku czy też wielobarwności. Efekty specjalne pozwalają na aranżację wnętrz o naprawdę wyjątkowym charakterze.
Za pomocą efektów specjalnych można przyozdobić wybraną ścianę lub tylko jej fragment. Taki zabieg sprawi, że nawet najbardziej monotonne wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. Tak ozdobiona ściana może stać się tłem dla galerii zdjęć lub obrazów. W ten sposób można także podkreślić wybrany element wnętrza, wyeksponować np. ścianę kominkową w salonie, jakąś wnękę czy słup. Tego rodzaju produkty dekorujące ściany można stosować w każdym wnętrzu. Warto jednak dobierać je do stylu, w którym urządzone jest pomieszczenie i nie stosować ich na zbyt dużą powierzchnię. Przykładowo – farba z połyskiem zastosowana w kuchni, gdzie wstawiono meble i blaty mające błyszczące powierzchnie, może sprawić, że pomieszczenie będzie za bardzo lśnić. Warto we wnętrzu łączyć powierzchnie błyszczące z matowymi. Do kuchni i łazienek trzeba wybierać produkty, które są przeznaczone do tego rodzaju pomieszczeń, gdyż są one bardziej odporne na wilgoć.
Ostateczny efekt zależy nie tylko od rodzaju i koloru zastosowanego materiału, ale też narzędzi, za pomocą których farba czy struktura była umieszczana oraz sposobu jej nakładania.
Producenci poszczególnych wyrobów oferują tzw. systemy dekoracyjne, składające się zazwyczaj z kilku produktów. Niektóre systemy nie wymagają specjalistycznych umiejętności – by uzyskać wybraną dekorację, wystarczy kierować się wskazówkami podanymi przez producenta. Do wykonania bardziej skomplikowanych wzorów i struktur może być konieczna pomoc fachowca.
Ostateczny efekt zależy nie tylko od rodzaju i koloru zastosowanego materiału, ale też narzędzi, za pomocą których farba czy struktura była umieszczana oraz sposobu jej nakładania. Można używać pędzli i wałków, a także specjalnych pac czy całkiem niestandardowych materiałów (np. wałek owinięty folią, gąbka, kawałek papieru). Im bardziej niestandardowe narzędzie, tym efekt może być ciekawszy.
Struktury
Najwięcej możliwości dekoracyjnych dają różnego rodzaju struktury, za pomocą których można uzyskać ścianę o ciekawej fakturze. Dostępne są farby strukturalne, tynki i specjalne masy dekoracyjne. Produkty te imitują kamienie naturalne, beton, cement, stal, miedź, a nawet papier, nadają połysk, odbijają światło, pozwalają na uzyskanie ciekawej kolorystyki. Struktury pozwalają uzyskać bardzo niespotykane efekty, na przykład pomiętego papieru. Większość struktur daje różne możliwości wykończenia powierzchni od matowej po błyszczącą. Na farby i tynki strukturalne często są stosowane lakiery, które zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, a także nadają kolor lub połysk.
Tynki strukturalne
Za pomocą tynku strukturalnego można ze zwykłej ściany zrobić ścianę, która będzie wyglądać jak betonowa albo obłożona kamieniem naturalnym. Można też uzyskać fakturę nie przypominającą żadnego materiału. Wnętrze ozdobione w ten sposób zawsze będzie miało indywidualny i niepowtarzalny charakter, ponieważ wszystko jest wykonywane ręcznie i nie da się zrobić dwóch identycznych ścian. Zastosowanie struktury imitującej beton czy też naturalny kamień możliwe jest właściwie w każdym wnętrzu. Tynki strukturalne mają przewagę nad naturalnymi materiałami w małych wnętrzach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni, a także na mało nośnych ścianach, na których nie ma możliwości wykonania naturalnego kamienia lub betonu, które są materiałami ciężkimi. Struktury są też zdecydowanie tańsze od naturalnych materiałów i często możliwe do samodzielnego wykonania. Producenci poszczególnych tynków oferują w ramach jednego systemu różne produkty. Zwykle jest to farba podkładowa albo gruntująca, tynk i lakier. Tynki strukturalne zazwyczaj są dostępne w postaci proszku, który rozrabia się z wodą w odpowiednich proporcjach. Ścianę przed nałożeniem tynku maluje się farbą podkładową. Później nakłada się jedną bądź kilka warstw struktury. Na samym końcu – dla uzyskania ostatecznego efektu, nanosi się lakier, który zabezpiecza ścianę i nadaje jej ostateczny kolor. W ten sposób można otrzymać różnorakie efekty. W przypadku ściany betonowej istnieje na przykład możliwość uzyskania efektu deskowania, surowego betonu, czy też betonu zniszczonego z wżerami.
Farby strukturalne
Farby strukturalne dają możliwość uzyskania na ścianie na przykład efektu metalicznego połysku, perłowej poświaty, przetartego tynku, aksamitu, marmuru, piasku. Dostępne są w wielu różnych kolorach. Można za ich pomocą wyczarować ścianę z metalicznymi cząsteczkami złota, srebra czy też miedzi. Ściany pomalowane farbą imitującą powierzchnię aksamitu, delikatnie zmieniają kolor w zależności od kąta padania światła. Farby te mają zwykle bardzo gęstą konsystencję, są jednak rzadsze od tynków. Nakłada się je za pomocą pędzla lub specjalnej pacy. Czasem wymagają zastosowania odpowiedniej farby podkładowej lub gruntującej, a na wierzch lakieru zabezpieczającego ścianę przed zabrudzeniem. Często konieczne jest nałożenie kilku warstw farby.
Najwięcej możliwości dekoracyjnych dają różnego rodzaju struktury, za pomocą których można uzyskać ściany o ciekawej fakturze.
Farby
Najbardziej popularnym sposobem na wykończenie ściany jest jej pomalowanie. Nowoczesne farby dają – oprócz koloru – także możliwość uzyskania na ścianie różnych efektów. Każdy z producentów oferuje bardzo szeroki wybór kolorów: od jasnych pastelowych po wyraziste i mocne, a nawet w metalicznym połysku. Dostępne są farby dające powierzchnie: o głęboko matowym wykończeniu, która ma jednakowy kolor bez względu na kąt padania światła, matowe, matowe z delikatnym połyskiem, o perłowym połysku.
Wykorzystując szablony, za pomocą farb można uzyskać na ścianie różne wzory. Umiejscowienie wzoru, intensywność rozmieszczenia, kolor zależą tylko i wyłącznie od naszego pomysłu. Współczesne farby są bardzo dobrej jakości, odporne na zabrudzenia, ale też na zmywanie i szorowanie, przez wiele lat zachowują kolor, wystarczy jedna warstwa, by bardzo dobrze pokryć powierzchnię. Dostępne są produkty przeznaczone specjalnie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności i narażonych na zabrudzenia, jak kuchnie i łazienki.Dostępne w sprzedaży farby są bardzo dobrej jakości, odporne na zabrudzenia, ale też na zmywanie i szorowanie. Zachowują kolor przez wiele lat.
Bejce i lazury
Niezwykły efekt na ścianie dają lazury i bejce. Nakłada się je na ściany uprzednio zagruntowane i pomalowane farbą w wybranym kolorze. Ostateczny efekt uzależniony jest od sposobu nakładania, narzędzia do tego użytego i koloru farby służącej za podkład. Ściany narażone na uszkodzenia pokrywa się dodatkowo lakierem. Produkty te nakłada się pędzlem wałkiem, wałkiem do wzorów, gąbką.
Bejce nadają ścianom głębi. Ściana pomalowana takim produktem uzyskuje subtelny blask i rozświetla pomieszczenie. Dostępne są bejce dające połysk złota, srebra, ale też wiele innych kolorów. Są też takie, które nadają głębokie matowe wykończenie. Zastosowanie farby podkładowej o kolorze kontrastującym z kolorem bejcy da wyraźny efekt dekoracyjny. Z kolei delikatny efekt można uzyskać, używając jasnych barw.
Lazury dają efekt przenikania się kolorów. Za ich pomocą można ścianie nadać perłowe wykończenie. Niektóre zawierają w sobie brokat, dzięki czemu rozświetlają powierzchnię. Najlepszy efekt uzyskuje się, jeśli farba podkładowa ma kolor zbliżony do lazury.
Lakiery
Lakiery nakładane są na struktury w celu zabezpieczenia powłoki przed uszkodzeniami, ale też nadania jej ostatecznego koloru. Lakierami zabezpiecza się także bejce – zwłaszcza w miejscach narażonych na uszkodzenia. Są jednak także lakiery do ścian, które zastosowane na zwykłych farbach, dają efekty dekoracyjne, np. spękanej skorupy. Ścianę maluje się farbą podkładową, następnie nanosi lakier, a na niego jeszcze jedną warstwę farby. Ta powłoka, która zostanie nałożona na lakier – popęka. Można zastosować dwa kontrastujące kolory – wtedy spękania będą bardziej widoczne, można też zdecydować się na mniej widoczny wzór, stosując barwy różniące się między sobą o kilka tonów.
W tekście wymieniono przykładowe efekty, które można uzyskać za pomocą poszczególnych produktów. Oprócz zastosowania wyżej wymienionych tynków, farb, lakierów i bejc efekty specjalne na ścianach można uzyskać przy pomocy wielu innych materiałów, jak na przykład fototapety, naklejki i panele ścienne. Wszystkie te produkty dają nieograniczone możliwości w dekoracji wnętrz.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.