Szarości we wnętrzu niekoniecznie nudne

Szarość kojarzy się powszechnie z monotonią, nudą i ponurym nastrojem. Jak odpowiednio zestawić jej odcienie, by stworzyć gustowną aranżację wnętrza o oryginalnym charakterze? Spraw, by twój dom wyglądał modnie i elegancko!

Wnętrze w szarym kolorze

Szary kolor kojarzy się wielu osobom z nudą i monotonią, dlatego nie wyobrażają sobie one wyboru tego koloru do wnętrza domu. Dlaczego zatem staje się znowu modny i często stosowany przy aranżacji pokojów? Ponieważ jest to kolor bezpieczny, który można łatwo zestawiać z innymi barwami. Szare wnętrza nie muszą wyglądać ponuro. Mnogość odcieni tego koloru pozwala wybrać odpowiedni pasujący do aranżacji. Odważniejsi wybiorą ciemne, prawie czarne odcienie, ci, którzy boją się zaryzykować, zdecydują się na jaśniejsze, srebrzyste odcienie rozświetlające wnętrze. Z uwagi na fakt, że szary sprawia wrażenie surowego i chłodnego, należy ostrożnie dobierać meble i dodatki. Szarość będzie się doskonale prezentowała nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale i w tych bardziej tradycyjnych. Zestawienie w pokoju kilku odcieni szarości sprawi, że wnętrze nabierze głębi.

Zestawienie ze sobą różnych odcieni szarości pozwoli wydobyć głębię wnętrza
www.thejoyofdecorating.com
Zestawienie ze sobą różnych odcieni szarości pozwoli wydobyć głębię wnętrza

Rozjaśniamy szarości

Szary kolor dobrze zestawić z innymi barwami, by za bardzo nie przytłoczyć wnętrza. Gamę barw można ograniczyć do minimum, wkomponowując między odcienie szarości dominującą biel. Łącząc zgrabny duet tych barw z elegancką, głęboką czernią zastosowaną w dodatkach, stworzymy eleganckie, przytulne wnętrze. Monochromatyczna aranżacja powstała poprzez połączenie odcieni szarości przywodzi na myśl świat ze starych czarno-białych fotografii. Takie rozwiązanie będzie idealne dla miłośników połączenia nowoczesnych wnętrz ze stylizacją vintage. W takim pomieszczeniu doskonale wkomponują się dodatki w postaci starych mebli z antykwariatu. Klasyczne detale w postaci ozdobnych żyrandoli, stylizowanych foteli, opływowych nóg od stołu i nóżek od krzeseł, a także galeria na ścianie stworzona z czarno-białych zdjęć w ozdobnych ramkach pozwolą stworzyć eleganckie wnętrze o stylowym charakterze.

Szare ściany pasują nie tylko do nowoczesnego wnętrza, ale także do aranżacji bardziej klasycznych
www.skonahem.com
Szare ściany pasują nie tylko do nowoczesnego wnętrza, ale także do aranżacji bardziej klasycznych

Wnętrze przestanie być spokojne i ascetyczne, jeśli wprowadzimy do niego kolorowe dodatki, które dodadzą mu dynamizmu. Będą one przeciwwagą dla szarych odcieni i sprawią, że wnętrze nie będzie ponure, ciemne i przytłaczające. Nieszablonowym rozwiązaniem będzie zastosowanie na ścianach kontrastujących naklejek tworzących piękne, estetyczne wzory.

Szarość można przełamać intensywnymi barwami, które przyciągną uwagę do poszczególnych detali
Szarość można przełamać intensywnymi barwami, które przyciągną uwagę do poszczególnych detali

Oświetlenie szarego wnętrza

Niezwykle istotne w szarym wnętrzu jest wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia, które rozświetli pokój i podkreśli ozdobne elementy. Ciekawym pomysłem jest obniżenie części sufitu, w którym zamontujemy reflektorki. Utworzona przez nie poświata w teatralny sposób podkreśli wybrane fragmenty ścian wąskimi snopami światła.

Szarość w pomieszczeniach

Szarość w salonie należy wprowadzać ostrożnie. Z uwagi na to, że jest to pokój dzienny, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, nie może być zbyt ciemny. Elegancki wygląd osiągniemy poprzez połączenie odcieni szarości z klasyczną bielą i czarnymi dodatkami. Ciekawym rozwiązaniem będzie utworzenie konstrukcji kartonowo-gipsowych z wklęsłymi elementami pomalowanymi kontrastującą barwą. Spośród szarych ścian w jadalni doskonale będzie się wyróżniała biała porcelanowa zastawa oraz stalowe sztućce.

Aby szarość we wnętrzu nie przytłaczała, dobrym sposobem jest zaprojektowanie wnęk lub wypukłości ścian
www.mochatini.org
Aby szarość we wnętrzu nie przytłaczała, dobrym sposobem jest zaprojektowanie wnęk lub wypukłości ścian

W sypialni można pokusić się o pomalowanie ścian ciemniejszymi odcieniami. Dodadzą one wnętrzu przytulnego charakteru. Ciemnoszare ściany wytworzą w sypialni niepowtarzalny, nieco mroczny klimat. Do kompozycji będą pasować świece w stylowych świecznikach oraz ozdobne ramy luster.

Ciemne odcienie szarości dodadzą sypialni przytulnego, lecz eleganckiego charakteru
www.grayliving.net
Ciemne odcienie szarości dodadzą sypialni przytulnego, lecz eleganckiego charakteru

Coraz częściej inwestorzy decydują się na wprowadzanie szarości w łazienkach. Jest to szczególnie popularne w nowoczesnych wnętrzach. Na tle szarych, dużych płytek świetnie odznacza się prosta biała armatura łazienkowa. Elegancji można dodać za pomocą prostego wzoru utworzonego z tzw. dekorów.

Szare płytki doskonale pasują do nowoczesnej łazienki
Szare płytki doskonale pasują do nowoczesnej łazienki

Komentarze

  • mimi 2015-01-23T19:01:25Z

    Szarości są fajne. Od niedawna mam na ścianie efekt ombre zrobiony właśnie w takich odcieniach . Używałam trzech kolorów : Sekretne spojrzenie, Miejski rytm i Po zmroku. Super wyszło.