Mam projekt domu – i co dalej? Architekt odpowiada
Kupiłeś projekt domu i nie wiesz, co dalej? Nasz architekt tłumaczy, co zrobić – krok po kroku – po zakupie projektu i jak uzyskać pozwolenie na budowę.
Czytaj dalejKupiłeś projekt domu i nie wiesz, co dalej? Nasz architekt tłumaczy, co zrobić – krok po kroku – po zakupie projektu i jak uzyskać pozwolenie na budowę.
Czytaj dalejKażdy zakupiony gotowy projekt trzeba dostosować do warunków panujących na konkretnej działce. W tym celu projekt musi być poddany adaptacji. Jest to warunek konieczny dla uzyskania pozwolenia na budowę.
Czytaj dalejKażdy projekt gotowy wymaga adaptacji. To obowiązkowa procedura, bez której nie można rozpocząć budowy domu. Adaptacja polega na dostosowaniu projektu do lokalnych warunków. Jednocześnie jest odpowiednim momentem na wprowadzenie zmian.
Czytaj dalejDom w cenie mieszkania to kusząca wizja. Aby się ziściła, w przebieg budowy trzeba włożyć wiele zaangażowania, nie tylko finansowego. Budowa domu, zwłaszcza systemem gospodarczym, stanowi niemałe przedsięwzięcie. Jak się do niego przygotować? Jakich formalności dopełnić, aby budowa mogła ruszyć zgod...
Czytaj dalejNiestandardowe wymiary działki mogą dość znacznie zawęzić ofertę projektową domów. Za takie uznaje się działki, których szerokość jest mniejsza niż 16 metrów. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest zbudowanie na tak ograniczonej powierzchni estetycznego, ładnego i wyposażonego we wszystkie potrze...
Czytaj dalejKupując gotowy projekt domu musimy liczyć się z faktem, że konieczna jest jego adaptacja, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Na czym polega ten proces, kto go wykonuje i ile to kosztuje? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Czytaj dalejKażdy gotowy projekt domu należy zaadaptować do działki, na której chcemy go wybudować. Adaptacja jest niezbędna w procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Przeprowadza ją najczęściej lokalny architekt z uprawnieniami.
Czytaj dalejKupując gotowy projekt domu jednorodzinnego, konieczne będzie skorzystanie z usług architekta adaptującego, aby móc zgłosić budowę lub ubiegać się o pozwolenie na nią. Czym dokładnie zajmuje się architekt adaptujący?
Czytaj dalejWłaściwie zaprojektowany i wykonany strop w budynku jest gwarancją bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za niego bierze architekt projektujący. Choć zmiana parametrów i rodzaju stropu jest możliwa, wymaga szczegółowych przeliczeń i konsultacji z projektantem.
Czytaj dalejAby każdy postawiony w Polsce dom był bezpieczny dla użytkowników, należy zakupiony gotowy projekt dostosować do warunków panujących na działce. W tym celu musi być poddany adaptacji. Jest to warunek konieczny dla uzyskania pozwolenia na budowę.
Czytaj dalejPoczątkujący inwestorzy nierzadko z dużą swobodą planują zmiany w projekcie. Problemu nie ma, jeśli zmiany mają charakter kosmetyczny. Gorzej, gdy są to poważne ingerencje w konstrukcję, a do takich należy zmiana technologii budowy domu.
Czytaj dalejPomysły na zmianę aranżacji, a nawet układu wnętrz, pojawiają się na różnych etapach realizacji inwestycji, a także po jej zakończeniu. Jeśli dotyczą korekt, które nie stanowią ingerencji w konstrukcję budynku, z reguły nie stanowią problemu. Gorzej, gdy są to zmiany konstrukcyjne. Na przykład usuni...
Czytaj dalejW większości projektów gotowych architekci planują instalację ogrzewania z piecem gazowym. Tymczasem inwestorzy nie zawsze chcą lub mogą zastosować gaz do ogrzewania domu. Czy zmiana sposobu ogrzewania w projekcie to istotna modyfikacja? Z jakimi problemami się wiąże?
Czytaj dalejUtworzenie miejsca pracy w tym samym budynku co mieszkanie to rozwiązanie, które może kusić wieloma zaletami. To przede wszystkim sposób na oszczędności: koniec z dojazdami do pracy i rachunkami za wynajem biura.
Czytaj dalejInwestor planujący budowę domu stoi przed dylematem, czy wybrać projekt indywidualny, czy katalogowy. Choć projekt indywidualny będzie ściśle dopasowany do potrzeb jego rodziny, tańszy będzie projekt gotowy. Bogata oferta projektów katalogowych pozwoli wybrać najbardziej zbliżony do wymagań inwestor...
Czytaj dalejGotowe projekty domów jednorodzinnych są alternatywą dla inwestorów, którzy chcą szybko i tanio kupić projekt domu. Szeroka oferta projektów katalogowych pozwala wybrać ten najbardziej zbliżony do potrzeb rodziny. Do projektu gotowego za zgodą autora można wprowadzać zmiany, dzięki którym zostanie o...
Czytaj dalejZe względu na szeroką ofertę gotowych projektów domów ich cena łącznie z późniejszą obowiązkową adaptacją jest i tak niższa niż cena projektów przygotowanych na zamówienie. Oprócz zmian, które dostosują projekt do warunków zabudowy, zagospodarowania terenu oraz obowiązujących przepisów, na etapie ad...
Czytaj dalejSchody wewnętrzne są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim służą komunikacji, a zatem decydują o wygodzie użytkowania domu. Ich konstrukcję można zaprojektować na wiele sposobów, jednak te najwygodniejsze zajmują dużo miejsca w domu.
Czytaj dalejGotowy projekt domu zawiera szczegółowy opis techniczny dotyczący materiałów budowlanych, z których powinien powstać dom. Zmiana materiałów do budowy domu wymaga konsultacji z kierownikiem budowy, a czasem nawet z architektem lub konstruktorem, ponieważ może wymagać wykonania szczegółowych obliczeń ...
Czytaj dalejW projektach domów konieczne jest określenie sposobu posadowienia budynku przystosowanego do nośności gruntu. Projekty gotowe są uniwersalne, a zatem zakłada się w nich przeciętne warunki gruntowe. Na etapie adaptacji trzeba zatem dostosować sposób posadowienia domu, biorąc pod uwagę warunki panując...
Czytaj dalej