Zalety technologii prefabrykowanej

Zdecydowana większość domów jednorodzinnych jest wznoszona w technologii murowanej. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na budowę domu z prefabrykatów. Najbardziej popularne są domy z drewna i keramzytu, a nieco mniej z betonu czy styrobetonu. Stosunkowo krótki czas budowy to tylko jedna z zalet technologii prefabrykowanej.

Dom wykonany z elementów prefabrykowanych jest wnoszony dużo szybciej niż budynek murowany. Czas budowy jest tym krótszy, im większy jest zakres prefabrykacji. Wszystko zależy od tego, jak duża część domu jest produkowana w fabryce i ile prac trzeba wykonać na budowie. W fabryce mogą powstać całe gotowe ściany, które na budowie są ze sobą łączone, tworząc bryłę domu. Ten sposób jest najbardziej popularny i wykorzystywany zarówno w przypadku prefabrykatów drewnianych, jak i keramzytowych czy betonowych. Istnieje też możliwość zamontowania w fabryce stolarki okiennej i drzwiowej, parapetów, a nawet rolet zewnętrznych, co jeszcze bardziej skraca czas budowy. Montaż domu jednorodzinnego z prefabrykatów może trwać od jednego do kilku dni, a pozostałe prace wykończeniowe około 1-3 miesiące. Jest to zdecydowanie szybciej niż w przypadku domów wznoszonych tradycyjnie.

Wysoka jakość wykonania

W przypadku domów prefabrykowanych najważniejsze części budynku powstają w fabryce przy użyciu precyzyjnych maszyn. Dom jest montowany przez wykwalifikowanych fachowców. Wszystko to sprawia, że pojawia się mniej błędów wykonawczych. Dom ma równe ściany, które dodatkowo są bardzo gładkie, zachowane są wszystkie kąty proste. Jako że większość elementów domu powstaje w fabryce, budowa nie jest uzależniona od pory roku i warunków atmosferycznych. W przypadku systemu tradycyjnego łatwiej popełnić błąd, a jakość wykonania często pozostawia wiele do życzenia.

W fabryce mogą powstać całe ściany, łącznie ze stolarką okienną
W fabryce mogą powstać całe ściany, łącznie ze stolarką okienną

Mniej problemów na etapie budowy

Budowa domów z prefabrykatów jest zwykle prowadzana przez fachowców kompleksowo. Nie trzeba się martwić o dowóz materiałów na plac budowy, pilnowanie terminów i poszczególnych ekip – co jest nieuniknione w przypadku budowy systemem gospodarczym.

Montaż domu jednorodzinnego z prefabrykatów może trwać zaledwie kilka dni, a pozostałe prace wykończeniowe - około trzy miesiące.

Długi okres gwarancji

Zlecenie budowy domu dużej firmie posiadającej wytwórnię prefabrykatów jest niezwykle bezpiecznym rozwiązaniem. Firmy te udzielają gwarancji na wykonane przez siebie prace nawet na kilkadziesiąt lat. Długi okres gwarancji świadczy też o wysokiej jakości. O taką gwarancję trudno wśród firm zajmujących się tradycyjnym budowaniem.

Niskie koszty eksploatacji

Domy wykonane z elementów prefabrykowanych są w zdecydowanej większości energooszczędne. Ściany często są warstwowe z umieszczoną wewnątrz izolacją cieplną o odpowiedniej grubości. Współczynnik przenikania ciepła takich ścian jest zwykle na bardzo niskim poziomie. Wszystkie wbudowane materiały mają jednolite parametry. Domy są szczelne i pozbawione mostków cieplnych.

Jak widać na powyższych przykładach, budowa domu w technologii prefabrykowanej ma wiele zalet, spośród których na pierwszy plan wysuwa się krótki czas budowy i wysoka jakość wykonania. Po wybudowaniu domy prefabrykowane nie różnią się wyglądem od tych wznoszonych tradycyjnie. Warto również podkreślić, że firmy zajmujące się prefabrykacją zwykle są w stanie dostosować każdy projekt do danej technologii.

Komentarze