Czy panele ogrodzeniowe trzeba zabezpieczać?
Panele ogrodzeniowe to jedna z najpopularniejszych form ogradzania nieruchomości. Dotyczy to posesji prywatnych oraz miejsc publicznych. Panele występują w wielu wariantach, są stosunkowo tanie, łatwe w montażu i estetyczne. Niezależnie od materiału wykonania – ogrodzenia panelowe metalowe i drewniane – kupione u sprawdzonych dostawców nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia i konserwacji, ponieważ na etapie produkcji są zabezpieczane przed wpływem warunków atmosferycznych. Nie mniej po latach ekspozycji warto poddać je dodatkowym zabiegom konserwacyjnym. Jest to proste i łatwe nawet do samodzielnego wykonania.
Jak zabezpieczyć metalowe panele ogrodzeniowe przed korozją?
Cenieni producenci przykładają dużą wagę do jakości produkowanych ogrodzeń, których okres trwałości wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Dlatego metalowe ogrodzenia panelowe mają zazwyczaj dość długi czas gwarancji. Każdy panel ogrodzeniowy jest poddawany procesowi cynkowania ogniowego. To metoda zabezpieczania stali poprzez naniesienie specjalnej powłoki, która chroni metal przed korozją. Panele są również malowane proszkowo, najczęściej farbą poliestrową.
Gdy jednak ogrodzenie panelowe służy kilka lub kilkanaście lat, warto dokonać gruntownego przeglądu i ponownie zabezpieczyć je przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Uszkodzenia mechaniczne to najczęściej naturalny wynik użytkowania. W przypadku wystąpienia rdzy trzeba jak najszybciej przystąpić do naprawy ogrodzenia.
Konserwacja panelowych ogrodzeń metalowych w 4 krokach
Zabezpieczenie paneli ogrodzeniowych jest bardzo łatwe. Można je wykonywać w 4 prostych krokach.
1. Przegląd przęseł i elementów łączących – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wszelkie uszkodzenia, zarysowania i odpryski.
2. Oczyszczanie uszkodzonych powierzchni – wprawdzie można użyć środków nakładanych bezpośrednio na rdzę, ale lepszy efekt daje staranne oczyszczenie uszkodzonych miejsc np. przy użyciu szlifierki. Trudno dostępne zakamarki można oczyścić ręcznie przy wykorzystaniu papieru ściernego i drucianej szczotki.
3. Odtłuszczenie powierzchni – należy użyć specjalnych środków chemicznych. Preparat nakłada się na panele zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawia do całkowitego wyschnięcia.
4. Malowanie – najlepiej i najbezpieczniej jest pokryć panele dwoma warstwami dekoracyjnej farby antykorozyjnej. Ewentualnie przed malowaniem farbą można nałożyć również podkład antykorozyjny. Podczas malowania ważne jest to, aby bardzo dokładnie pokryć wszystkie szczeliny i miejsca trudno dostępne. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody i rdzewieniu paneli ogrodzeniowych.
Tak zabezpieczone ogrodzenie oprze się niekorzystnym warunkom atmosferycznym, zwłaszcza opadom deszczu i promieniom słonecznym. Żywotność ogrodzenia metalowego można wydłużyć poprzez stosowanie emulsji impregnujących, które odpychają kurz i wodę. Przy zabezpieczaniu paneli ogrodzeniowych należy też zadbać o automatykę oraz zawiasy bramy czy furtki. Zużyte elementy trzeba wymienić na nowe, a mechanizmy i zawiasy nasmarować gęstym smarem maszynowym.
Jak zabezpieczyć drewniane panele ogrodzeniowe przed warunkami atmosferycznymi?
Drewniane ogrodzenia mogą być doskonałą ozdobą posesji, jednak pod warunkiem, że są zadbane i estetyczne. Drewno jest bowiem szczególnie podatne na działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza promieniowania słonecznego, deszczu i wahań temperatur. Promienie UV wpływają na utratę koloru i osłabiają zewnętrzną strukturę drewna. Wilgoć powoduje pęcznienie i kurczenie, co pod wpływem zmieniającej się temperatury doprowadza do powstawania mikroszczelin. Ogrodzeniom z drewna nie służą także szkodniki. Nowy panel ogrodzeniowy jest zabezpieczony przed negatywnym wpływem warunków pogodowych, jednak po latach drewno wymaga ponownego zabezpieczenia.
Konserwacja panelowych ogrodzeń drewnianych w 3 krokach
Konserwację drewnianych paneli ogrodzeniowych bez problemu można przeprowadzić w 3 prostych krokach.
1. Przygotowanie drewna – jeżeli pomalowane ogrodzenie drewniane jest w nienaruszonym stanie, należy użyć papieru ściernego o granulacji 180 i zmatowić panel ogrodzeniowy. W przypadku zniszczonej powłoki ze śladami korozji biologicznej uszkodzoną warstwę trzeba usunąć i zeszlifować aż do surowego drewna.
2. Zabezpieczenie przed korozją – impregnat biobójczy musi wniknąć w głąb drewna, dlatego jest nakładany na surowe, suche, czyste i oczyszczone drewno.
3. Malowanie – impregnat wzmacnia drewno od wewnątrz, ale nie tworzy powłoki zabezpieczającej przed działaniem czynników atmosferycznych na powierzchni. Preparatem nawierzchniowym do drewna może być lazura, lakierobejca lub farba z przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz. Zaleca się nałożenie przynajmniej dwóch warstw przy użyciu pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Dla lepszej ochrony przed słońcem warto zastosować preparat z filtrem anty-UV.
Zabezpieczanie paneli ogrodzeniowych – czy warto?
Konserwacja paneli ogrodzeniowych nie jest niczym trudnym i skomplikowanym, a przedłuża żywotność oraz poprawia estetykę ogrodzenia posesji. Niezależnie od materiału wykonania każdy panel ogrodzeniowy – metalowy i drewniany – można zakonserwować samodzielnie i warto robić to regularnie. Ogrodzenia metalowe należy zabezpieczać przed rdzą, drewniane – przed oddziaływaniem negatywnych warunków atmosferycznych, szkodnikami i mikroorganizmami.
Materiał partnera
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.