Panele winylowe LVT – czy warto? Poznaj wady i zalety

Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiło, że panele różnych rodzajów i typów stały się wysokiej jakości materiałem na pokrycie podłogi. Panele podłogowe cieszą się coraz większą popularnością, a panele winylowe LVT są jednym z nowoczesnych sposobów wykonania trwałej i estetycznej podłogi.

Panele winylowe wykazują liczne zalety zarówno podczas montażu podłogi, jak i późniejszego użytkowania.
Castorama
Panele winylowe wykazują liczne zalety zarówno podczas montażu podłogi, jak i późniejszego użytkowania.

Co to jest panel winylowy LVT?

 • Skrót „LVT” oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli po prostu „luksusowe płytki winylowe”. Jest to stosunkowo nowy towar dostępny na naszym rynku, na pierwszy rzut oka przypominający do złudzenia materiały naturalne, jak drewno, czy kamień. Budowa paneli winylowych jest warstwowa:
 • Przezroczysta warstwa poliuretanu – chroni panel oraz umożliwia pielęgnację i czyszczenie.
 • Struktura powierzchni – nadaje panelom autentyczny wygląd i dotyk.
 • Warstwa użytkowa – zapewnia wytrzymałość i określa przynależność podłogi do określonej grupy.
 • Warstwa fotograficzna – nadaje panelom jedyny w swoim rodzaju wzór.
 • Warstwa nośna zasadnicza – nadaje podłodze stabilność i wytrzymałość.
 • Warstwa wzmacniająca.
 • Mata podkładowa – dostępna oddzielnie mata wyciszająca, wyrównująca różnice wysokości podłoża oraz tłumiąca odgłos kroków w pomieszczeniu.

Dlaczego warto wybrać podłogowe panele winylowe?

Podłogi winylowe cieszą się dobrą opinią i są coraz częściej wybierane, ponieważ są:

 • łatwe w pielęgnacji: do czyszczenia wystarczy odkurzanie i przetarcie wilgotną ścierką. Ta okładzina podłogowa, w przeciwieństwie do parkietu, nie musi być ani cyklinowana, ani traktowana olejem albo innym środkiem.
 • bardzo niewrażliwe na czynniki zewnętrzne: powierzchnia paneli winylowych jest odporna na zarysowania. Niemniej jednak nie jest niezniszczalna. W przypadku ciężkich mebli należy zwracać uwagę, aby ich nóżki i rolki nie zostawiły trwałych śladów. Trzeba też uważać na ostre kamyki pod podeszwami butów. W najgorszym razie mogą spowodować zarysowania podłogi. Różne klasy użyteczności nadawane przez producenta różnym rodzajom paneli wskazują, do jakiego pomieszczenia można je zastosować. Na przykład klasa 23 oznacza, że panele są odpowiednie do pomieszczeń w domu o znacznym natężeniu ruchu, czyli na korytarz, do kuchni i salonu, do sypialni wystarczy klasa 22.
 • ciche: w porównaniu z laminatem na winylu powstaje mniej szmerów, ponieważ jest bardziej elastyczny. Poza tym podłoga winylowa jest ciepła dla stóp – cieplejsza niż laminat, nie mówiąc o płytkach ceramicznych.
 • odporne na działanie wilgoci: panele i płytki z litego winylu mogą być układane nawet w łazience. Panele winylowe na podkładzie z płyt HDF są zabezpieczane i wilgoć nie może łatwo w nie wnikać. Ta ochrona może być jednak niewystarczająca do zastosowania w wilgotnych pomieszczeniach.
 • różnorodność: w produkcji paneli winylowych dają się zrealizować prawie wszystkie projekty wzorów. Od drewna różnych gatunków przez struktury kamienia do całkiem abstrakcyjnych wzorów, każda powierzchnia podłogi jest możliwa. Właśnie podłogi winylowe o wyglądzie płytek ceramicznych są bardzo popularne, ponieważ w porównaniu z prawdziwą ceramiką wykazują kilka zalet. Układanie podłogi winylowej jest łatwiejsze i szybsze. Ma ona lepsze tłumienie odgłosów, a poza tym jest równie łatwa w pielęgnacji i bardzo odporna w użytkowaniu jak wykonana z ceramiki. Jeśli ktoś szuka alternatywy dla terakoty, panele winylowe LVT są dobrym wyborem.

Skrót „LVT” oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli po prostu „luksusowe płytki winylowe”.
Allegro
Skrót „LVT” oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli po prostu „luksusowe płytki winylowe”.

Trzy rodzaje winylowych podłóg

1. Winyl na płycie nośnej HDF – panele o grubości 10 mm przypominają budową laminat. Są układane na podłodze pływającej.

2. Winyl lity: ta wykładzina o grubości do 5 mm może być montowana na podłodze pływającej „na klik”, do klejenia na podłożu albo jako samoklejąca.

3. Twardy winyl: taka podłoga posiada płytę nośną z SPC (Stone Plastic Composite), czyli z kompozytu kamienno-polimerowego oraz wierzchnią warstwę z winylu. Taka kompozycja sprawia, że podłoga jest szczególnie mocna i jeszcze bardziej wytrzymała niż lity winyl.

Nowe panele z twardego winylu z płytami SPC są jak z litego winylu, tylko jeszcze lepsze. Podłoga jest skrajnie mocna, wytrzymuje znaczne wahania temperatury i jest odporna na wilgoć. Producenci wyeliminowali w ten sposób nieliczne wady klasycznego winylu.

Zalety paneli winylowych

Panele winylowe wykazują liczne zalety zarówno podczas montażu podłogi, jak i późniejszego użytkowania.

 • Panele winylowe są bardziej miękkie i elastyczne niż inne wykładziny podłogowe, jak płytki albo laminat. Pozytywni wpływają na stawy i są ogólnie cieplejsze.
 • Podłoga z paneli winylowych zapewnia izolację termiczną, a także wyciszenie odgłosów w pomieszczeniu.
 • Kolejną zaletą paneli winylowych są ich właściwości higieniczne. Z tego względu są montowane w pomieszczeniach użyteczności publicznej, jak przychodnie lekarskie, kliniki albo hotele. Wierzchnia warstwa jest odporna na wilgoć i łatwa w pielęgnacji. Wystarczy odkurzanie i zwykłe przetarcie ścierką.
 • Panele winylowe są nieszkodliwe dla zdrowia i korzystne dla alergików. Nie zawierają szkodliwego formaldehydu. Trzeba jednak zwracać uwagę na producentów i kupować tylko certyfikowane produkty, które nie mają żadnych szkodliwych dodatków.
 • Montaż paneli jest łatwy i umożliwia tworzenie podłogi pływającej albo klejonej do podłoża. Szczególnie komfortowe są panele winylowe z systemem montażu „na klik”, podobnie jak laminowane.
 • Panele winylowe mają niewielką grubość i w najlepszym przypadku możliwe jest układanie ich bezpośrednio na istniejącej powierzchni podłogi bez konieczności skracania drzwi.
 • Jeśli planowana jest instalacja ogrzewania podłogowego, panele winylowe idealnie się do tego nadają.
 • Różnorodność wzornictwa paneli winylowych jest ogromna. Można stworzyć podłogę na wzór drewnianej, z parkietu, płytek ceramicznych albo z kamienia.
 • Panele winylowe są zwykle droższe od laminowanych, jednak ich długa żywotność oraz pozytywne właściwości zapewniają ogólnie korzystny bilans.

Panele winylowe bez twardej płyty nośnej wymagają twardego i równego podłoża.
Impression Floors
Panele winylowe bez twardej płyty nośnej wymagają twardego i równego podłoża.

Panele winylowe SPC należą do nowej generacji podłóg, warto więc zwrócić na nie uwagę. Twardy winyl (podłogi Rigid Vinyl) różni się rodzajem materiału i strukturą od innych podłóg winylowych. Ma budowę warstwową: górna warstwa składa się – jak innych paneli – z winylu. Osobliwością jest natomiast rdzeń panelu, który jest wykonany z kompozytu kamienno-polimerowego (w skrócie SPC). Ta mieszanka mineralno-żywiczna nadaje podłodze szczególne właściwości. Określenie rigid pochodzi z angielskiego i oznacza tyle co „sztywny”; stąd nazwa „twardy winyl” albo „sztywny winyl”. Do zalet paneli z twardego winylu (Rigid Vinyl) można zaliczyć:

 • Jedną z największych zalet tego typu podłóg jest stabilność formy. Mniejsze nierówności podłoża nie odciskają się tak, jak to ma miejsce w przypadku litego winylu. Dzięki temu przygotowanie podłoża do montażu paneli jest szczególnie proste. Odpada pracochłonne i żmudne szpachlowanie i wyrównywanie podłoża, aż zniknie najmniejsza nierówność. Z tego powodu panele z twardego winylu są szczególnie polecane do remontów. Nową okładzinę można położyć bezpośrednio na starej podłodze, na przykład na płytkach ceramicznych. Oczywiście, podłoże musi być suche i czyste, i bez większych nierówności. Poza tym połączenia „na klik” są dzięki płycie SPC bardziej stabilne niż zwykłych paneli winylowych. To ułatwia montaż.
 • Twardy winyl pracuje tylko minimalnie. Wyższe temperatury i wahania temperatur nie wywierają wpływu na podłogę z paneli winylowych SPC. Nie ma więc przeciwwskazań, aby tego typu podłogę ułożyć w pokoju z oknami do podłogi albo z kominkiem. Nowa podłoga dzięki płytom SPC nie rozszerza się i nie deformuje, jak to z klasycznym winylem bywa. Na dodatek można układać z takich paneli podłogi wielkopowierzchniowe bez fug dylatacyjnych. Konieczne są takie fugi dopiero powyżej 400 m2.
 • Panele typu Rigid Vinyl są wyjątkowo odporne i mocne. Ślady po ciężkich meblach są wykluczone. Poza tym powierzchnia podłogi jest odporna na zarysowania, podobnie jak innych paneli winylowych. Aktualne pozostają wszystkie wcześniej wymienione zalety klasycznych paneli winylowych.

Wady podłóg z paneli winylowych

Jako że „nihil est ab omni parte beatum” – jak mawiali Rzymianie – więc i panele winylowe muszą posiadać pewne niekorzystne cechy. Wśród nich można wymienić:

 • Panele winylowe bez twardej płyty nośnej wymagają twardego i równego podłoża. Nie można kłaść je na dowolnej powierzchni. Płytki, PVC albo laminat, który jest odporny na nacisk, może stanowić podkład pod winyl.
 • Klejone podłogi z winylu bardzo trudno jest usunąć.
 • Wyroby bez certyfikatu, niepewnych producentów, mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia dodatki.
 • Panele winylowe raczej nie podlegają dzisiaj recyklingowi i konieczna utylizacja możliwa jest w spalarniach śmieci.

Jak widać, zalety paneli winylowych są niewspółmiernie większe od kilku wad.

Komentarze

 • Majster-Kobuszewski 2022-02-18T05:27:08.561Z

  Takie nowe gumoleum tylko jakby luksusowe. Jeżeli życie i zdrowe wam miłe zróbcie podłogi drewniane-lite. Wytrzymają lata, można je odnowić w przeciwieństwie do desek warstwowych i w domu od razu inaczej się oddycha.

  • j-23 2020-09-06T07:49:14Z

   wielki szacunek dla tego komentarza,prawda oczywista.

   • Stefan 2020-05-20T19:06:48Z

    Czyli po prostu płytki jak za komuny PCV z nowym marketingiem. Najgorsze dziadostwo jakie wymyślił człowiek i pewnie rakotwórcze.

    • Lol 2021-01-22T14:08:23Z

     Rakotwórcze? Na jakiej podstawie taki tekst?

     • Tom 2021-02-07T15:03:51Z

      Są zrobione z polichlorku winylu