Panele winylowe LVT – czy warto? Poznaj wady i zalety

Panele podłogowe cieszą się coraz większą popularnością, a panele winylowe LVT są jednym z nowoczesnych sposobów wykonania trwałej i estetycznej podłogi. W artykule podpowiadamy, jakie są wady i zalety paneli winylowych.

 

Panele winylowe wykazują liczne zalety zarówno podczas montażu podłogi, jak i późniejszego użytkowania.
Castorama
Panele winylowe wykazują liczne zalety zarówno podczas montażu podłogi, jak i późniejszego użytkowania

 

Co to jest panel winylowy LVT?

Skrót „LVT” oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli po prostu „luksusowe płytki winylowe”. Jest to stosunkowo nowy towar dostępny na naszym rynku, na pierwszy rzut oka przypominający do złudzenia materiały naturalne, jak drewno, czy kamień. Budowa paneli winylowych jest warstwowa:

  • przezroczysta warstwa poliuretanu – chroni panel oraz umożliwia pielęgnację i czyszczenie;
  • warstwa użytkowa – zapewnia wytrzymałość i określa przynależność podłogi do określonej grupy;
  • warstwa fotograficzna – nadaje panelom jedyny w swoim rodzaju wzór;
  • warstwa nośna zasadnicza – nadaje podłodze stabilność i wytrzymałość;
  • warstwa wzmacniająca.

Dostępna oddzielnie jest również mata podkładowa (wyciszająca), która wyrównuje różnice wysokości podłoża oraz może tłumić odgłos kroków w pomieszczeniu.

Jakie są rodzaje płytek winylowych?

Można wyróżnić trzy rodzaje płytek winylowych:

  • winyl na płycie nośnej HDF – panele o grubości 10 mm przypominają budową laminat, są układane na podłodze pływającej;
  • winyl lity – o grubości do 5 mm, może być montowany na podłodze pływającej „na klik”, do klejenia na podłożu albo jako wykładzina samoklejąca;
  • winyl twardy – ma płytę nośną z SPC (Stone Plastic Composite), czyli z kompozytu kamienno-polimerowego oraz wierzchnią warstwę z winylu; podłoga jest szczególnie mocna i jeszcze bardziej wytrzymała niż lity winyl.

Dlaczego warto wybrać podłogowe panele winylowe? 

Podłogi winylowe cieszą się dobrą opinią i są coraz częściej wybierane. Poniżej wymieniamy ich zalety.

  • Panele winylowe LVT są łatwe w pielęgnacji. Do czyszczenia wystarczy odkurzanie i przetarcie wilgotną ścierką. Ta okładzina podłogowa, w przeciwieństwie do parkietu, nie musi być cyklinowana, ani traktowana olejem albo innym środkiem.
  • Panele są odporne na działanie czynników zewnętrzych. Powierzchnia paneli winylowych jest odporna na zarysowania. Niemniej jednak nie jest niezniszczalna. W przypadku ciężkich mebli należy zwracać uwagę, aby ich nóżki i rolki nie zostawiły trwałych śladów. Trzeba też uważać na ostre kamyki pod podeszwami butów. W najgorszym razie mogą spowodować zarysowania podłogi. Różne klasy użyteczności nadawane przez producenta różnym rodzajom paneli wskazują, do jakiego pomieszczenia można je zastosować. Na przykład klasa 23 oznacza, że panele są odpowiednie do pomieszczeń w domu o znacznym natężeniu ruchu, czyli na korytarz, do kuchni i salonu, do sypialni wystarczy klasa 22.
  • Panele winylowe są ciche. W porównaniu z laminatem na winylu powstaje mniej szmerów, ponieważ jest bardziej elastyczny. Poza tym podłoga winylowa jest ciepła dla stóp – cieplejsza niż laminat, nie mówiąc o płytkach ceramicznych.
  • Panele winylowe są odporne na działanie wilgoci. Panele i płytki z litego winylu mogą być układane nawet w łazience. Panele winylowe na podkładzie z płyt HDF są zabezpieczane i wilgoć nie może łatwo w nie wnikać. Ta ochrona może być jednak niewystarczająca do zastosowania w wilgotnych pomieszczeniach.
  • Panele winylowe są różnorodne. Od drewna różnych gatunków przez struktury kamienia do całkiem abstrakcyjnych wzorów – każda powierzchnia podłogi jest możliwa.

 

Skrót „LVT” oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli po prostu „luksusowe płytki winylowe”.
Allegro
Skrót „LVT” oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli po prostu „luksusowe płytki winylowe”

 

Zalety paneli winylowych

Panele winylowe wykazują liczne zalety zarówno podczas montażu podłogi, jak i późniejszego użytkowania.

  • Panele winylowe są bardziej miękkie i elastyczne niż inne wykładziny podłogowe.
  • Podłoga z paneli winylowych zapewnia izolację termiczną, a także wyciszenie odgłosów w pomieszczeniu.
  • Wierzchnia warstwa jest odporna na wilgoć i łatwa w pielęgnacji. Wystarczy odkurzanie i zwykłe przetarcie ścierką.
  • Panele winylowe są nieszkodliwe dla zdrowia i korzystne dla alergików. Nie zawierają szkodliwego formaldehydu.
  • Montaż paneli jest łatwy i umożliwia tworzenie podłogi pływającej albo klejonej do podłoża. Szczególnie komfortowe są panele winylowe z systemem montażu „na klik”, podobnie jak panele laminowane.
  • Panele winylowe mają niewielką grubość i w najlepszym przypadku możliwe jest układanie ich bezpośrednio na istniejącej powierzchni podłogi bez konieczności skracania drzwi.
  • Jeśli planowana jest instalacja ogrzewania podłogowego, to panele winylowe idealnie się do tego nadają.
  • Różnorodność wzornictwa paneli winylowych jest ogromna. Można stworzyć podłogę na wzór drewnianej, z parkietu, płytek ceramicznych albo z kamienia.
  • Panele winylowe są zwykle droższe od laminowanych, jednak ich długa żywotność oraz pozytywne właściwości zapewniają ogólnie korzystny bilans.

Panele z twardego winylu z płytami SPC 

Na szczególne wyróżnienie zasługują panele z twardego winylu z płytami SPC. Taka podłoga jest wyjątkowo mocna, wytrzymuje znaczne wahania temperatury i jest odporna na wilgoć.

Twardy winyl (podłogi Rigid Vinyl) różni się rodzajem materiału i strukturą od innych podłóg winylowych. Ma budowę warstwową: górna warstwa składa się – jak innych paneli – z winylu. Natomiast rdzeń panelu jest wykonany z kompozytu kamienno-polimerowego (w skrócie SPC). Ta mieszanka mineralno-żywiczna nadaje podłodze szczególne właściwości. Określenie rigid pochodzi z angielskiego i oznacza „sztywny”, stąd nazwa „twardy winyl” albo „sztywny winyl”.

Jedną z największych zalet tego typu podłóg jest stabilność formy. Mniejsze nierówności podłoża nie odciskają się tak, jak to ma miejsce w przypadku litego winylu. Dzięki temu przygotowanie podłoża do montażu paneli jest szczególnie proste. Odpada pracochłonne i żmudne szpachlowanie i wyrównywanie podłoża. Z tego powodu panele z twardego winylu są szczególnie polecane do remontów. Nową okładzinę można położyć bezpośrednio na starej podłodze, na przykład na płytkach ceramicznych. Oczywiście, podłoże musi być suche i czyste, i bez większych nierówności. Poza tym połączenia „na klik” są dzięki płycie SPC bardziej stabilne niż w przypadku zwykłych paneli winylowych, co ułatwia montaż.

Twardy winyl pracuje tylko minimalnie. Wyższe temperatury i wahania temperatur nie wywierają wpływu na podłogę z paneli winylowych SPC.Nowa podłoga dzięki płytom SPC nie rozszerza się i nie deformuje, jak to z klasycznym winylem bywa. Na dodatek można układać z takich paneli podłogi wielkopowierzchniowe bez fug dylatacyjnych – fugi konieczne są dopiero powyżej 400 m2.

Panele typu Rigid Vinyl są wyjątkowo odporne i mocne, dzięki czemu ślady po ciężkich meblach są wykluczone. Poza tym powierzchnia podłogi jest odporna na zarysowania. Aktualne pozostają również wszystkie wyżej wymienione zalety klasycznych paneli winylowych.

Wady podłóg z paneli winylowych

Jakie są wady paneli winylowych? Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

  • Panele winylowe bez twardej płyty nośnej wymagają twardego i równego podłoża. Nie można ich kłaść na dowolnej powierzchni. Płytki, PVC albo laminat, który jest odporny na nacisk, mogą stanowić podkład pod winyl.
  • Klejone podłogi z winylu bardzo trudno jest usunąć.
  • Wyroby bez certyfikatu, niepewnych producentów, mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia dodatki.
  • Panele winylowe raczej nie podlegają recyklingowi i konieczna jest utylizacja w spalarniach śmieci.

Komentarze

  • Majster-Kobuszewski 2022-02-18T05:27:08.561Z

    Takie nowe gumoleum tylko jakby luksusowe. Jeżeli życie i zdrowe wam miłe zróbcie podłogi drewniane-lite. Wytrzymają lata, można je odnowić w przeciwieństwie do desek warstwowych i w domu od razu inaczej się oddycha.

    • j-23 2020-09-06T07:49:14Z

      wielki szacunek dla tego komentarza,prawda oczywista.

      • Stefan 2020-05-20T19:06:48Z

        Czyli po prostu płytki jak za komuny PCV z nowym marketingiem. Najgorsze dziadostwo jakie wymyślił człowiek i pewnie rakotwórcze.

        • Lol 2021-01-22T14:08:23Z

          Rakotwórcze? Na jakiej podstawie taki tekst?

          • Tom 2021-02-07T15:03:51Z

            Są zrobione z polichlorku winylu