Panele podłogowe czy drewniane deski?

Klasyczny drewniany parkiet często jest zastępowany panelami pokrytymi laminatem. Na taki wybór wpływa wiele czynników, m.in. korzystna cena czy łatwy montaż. Jednak zanim zdecydujemy się, jaką podłogę wykonać w nowym domu czy mieszkaniu, warto najpierw dokładnie porównać i przeanalizować te 2 rodzaje materiałów.

Panele czy drewniane deski?

Drewniane deski na podłodze z pewnością prezentują się bardziej szlachetnie i naturalnie. Mogą dodać wnętrzu elegancji lub stworzyć rustykalny, a nawet minimalistyczny klimat. Panele mogą niekiedy wyglądać nieco sztucznie, ale dobrze wykonane stanowią świetną imitację drewna, zwłaszcza jeśli laminat jest fakturowany i dość wiernie oddane rysunek słojów.Panele laminowane dają także więcej opcji dekoracyjnych, ponieważ ich warstwa wierzchnia może być pokryta dowolnym wzorem, zatem łatwiej będzie nam dopasować je do niebanalnej koncepcji wystroju wnętrza.

Panele czy podłoga drewniana?
Panele czy podłoga drewniana?

Kwestie montażu paneli i desek drewnianych

Układaniem paneli podłogowych może zająć się nawet ktoś, kto nie ma wieloletniego doświadczenia w branży budowlanej. Znajomość podstawowych zasad oraz przestrzeganie zaleceń producenta zazwyczaj wystarczą, aby ułożyć tzw. podłogę pływającą, czyli panele nieprzytwierdzone na stałe do podłoża. Tymczasem układanie drewnianego parkietu jest już bardziej skomplikowane i wymaga zaawansowanych umiejętności – będziemy zatem potrzebować do tego fachowej ekipy. Poza tym wykonywanie podłogi z desek jest także bardziej czasochłonne, zwłaszcza jeśli po ułożeniu trzeba ją wycyklinować i polakierować lub zabezpieczyć olejami.

Panele mogą niekiedy wyglądać nieco sztucznie, ale dobrze wykonane stanowią świetną imitację drewna, zwłaszcza jeśli laminat jest fakturowany i dość wiernie oddane rysunek słojów.

Co się bardziej opłaca?

Mocnym argumentem przemawiającym za wyborem paneli jest ich niska cena – za m2 zapłacimy ok. 25-70 zł, w zależności od takich parametrów jak m.in. klasa ścieralności czy klasa użyteczności, które decydują o jakości paneli. Podłoga z drewnianych desek będzie nas kosztować ok. 100-350 zł / m2, przy czym należy jeszcze doliczyć koszty profesjonalnego montażu, o które w przypadku paneli układanych samodzielnie zazwyczaj nie musimy się troszczyć. Z ceną wiąże się jednak żywotność danego rodzaju podłogi: drewniana może nam służyć nawet 50 lat, natomiast panele najczęściej mają gwarancję na ok. 15-30 lat.

Zarówno panele, jak i deski drewniane wyglądają efektownie. Podstawowa różnica to ich trwałość.
Zarówno panele, jak i deski drewniane wyglądają efektownie. Podstawowa różnica to ich trwałość.

Co lepiej wygłusza pomieszczenie?

Panele laminowane, wykonane z płyty MDF czy HDF, mają dość zwartą, twardą strukturę, w związku z czym dość intensywnie odbijają każdy dźwięk. Nawet lekki przedmiot upuszczony na podłogę czy chodzenie w butach po panelach może wywoływać mocny pogłos. Wynika to z faktu, że pomiędzy panelami a betonowym podłożem tworzy się niewielka pusta przestrzeń. Nawet przy zastosowaniu dobrego podkładu wyciszającego, całkowite wygłuszenie podłogi z paneli nie jest możliwe. Drewno, jako materiał naturalny, charakteryzuje się znacznie większą porowatością. Dzięki temu podłoga z drewnianych desek o wiele lepiej tłumi hałasy np. podczas chodzenia i nie wywołuje efektu głośnego echa, z jakim często mamy do czynienia w przypadku paneli.

Mocnym argumentem przemawiającym za wyborem paneli jest ich niska cena – za m2 zapłacimy ok. 25-70 zł, w zależności od takich parametrów jak m.in. klasa ścieralności czy klasa użyteczności, które decydują o jakości paneli.

Podłogę drewnianą można łatwo odnowić
Podłogę drewnianą można łatwo odnowić

Odnawianie desek drewnianych i paneli

Dużą zaletą drewnianych desek jest możliwość ich odnawiania, co również przekłada się na trwałość takiej podłogi. Drewno możemy cyklinować i lakierować nawet kilkanaście razy. W przypadku paneli laminowanych nie mamy takiej możliwości: jeśli zniszczą się np. pod wpływem wilgoci czy zarysowań lub innych uszkodzeń mechanicznych, trzeba je wymienić.

Komentarze

  • ola 2017-12-08T07:51:46Z

    dużo zależy od tego jaki ktoś ma budżet, bo jeżeli jest on mały, to niby lepszym rozwiązaniem są panele, chociaż tu trzeba się liczyć, że panele po niedługim czasie będą do wymiany i te koszta znowu się pojawią. ja mam drewnianą podłogę, czekaliśmy 3 miesiące dłużej z ułożeniem jej ale mam pewność że nie będę musiała zaraz robić remontu