Czy warto murować na klej?

Przy wznoszeniu ścian można zastosować kilka metod murarskich. Jedną z nich jest murowanie na klej. Powszechnie wykorzystuje się ją przy budowie nowoczesnych obiektów z betonu komórkowego. Na czym polega ta metoda i jakie cechy ma klej do murowania? W poradniku wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Murowanie ścian na klej
Murowanie ścian na klej - czy warto?

Klej do murowania - co to jest?

Murowanie ścian to podstawowy proces budowlany, który wykonuje się przy wznoszeniu każdego nowego domu. Wydaje się zatem, że nie może mieć żadnych tajemnic, ani wzbudzać wątpliwości. Tymczasem na użycie pojęcia murowanie na klej część inwestorów może szeroko otworzyć oczy ze zdziwienia. Co to znaczy, jak to przebiega i czy to jest bezpieczne?

Bez obaw. Klej do murowania to zaprawa murarska cienkowarstwowa na bazie cementu. Wykorzystuje się w niej specjalne dodatki, które pozwalają na ułożenie warstwy o grubości kilku milimetrów. Dodatki uszlachetniające i brak w składzie wapna to jedyne różnice w porównaniu do tradycyjnych zapraw murarskich grubowarstwowych. Ostateczna masa uzyskuje niewielką gęstość i dobre parametry wytrzymałościowe. Jest też łatwa w aplikacji i rozprowadzaniu.

Murowanie na klej - gdzie jest stosowane?

Zaprawa murarska w postaci kleju tworzy warstwy o grubości 2-3 mm. To znacznie mniej niż w przypadku kilkunastomilimetrowych warstw zapraw tradycyjnych. Ze względu na to może być stosowana tylko do materiałów ściennych o dokładnych wymiarach. Klej do murowania wykorzystuje się przy pracach z bloczkami z gazobetonu. Można zastosować go również przy murowaniu pustakami ceramicznymi szlifowanymi. Ten preparat jest jednak zalecany głównie do ścian jednowarstwowych, w których nie montuje się dodatkowego ocieplenia.

Podobnie do zaprawy, klej do murowania aplikuje się pomiędzy poszczególnymi poprzecznymi pasami materiałów ściennych. Cienka warstwa powinna znaleźć się na łączeniach czołowych bloczków. Można użyć jej także do uzupełniania ubytków, wyprowadzania nierówności i maskowania łączeń. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna grubość warstwy nie powinna przekraczać 10 mm.

Murowanie na klej - wady i zalety

Nakładanie cienkiej warstwy zaprawy często wymaga większej precyzji od pracy tradycyjnymi mieszankami grubowarstwowymi. Jednak murowanie na klej to technika mająca sporo zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • niskie zużycie materiału - nawet kilkukrotnie cieńsza warstwa w kontekście całego budynku przyniesie wymierne korzyści. Mniejsza ilość zamawianego materiału to niższe koszty. Nie trzeba też przygotowywać specjalnego miejsca na jego przechowywanie;

  • lepsza izolacja termiczna - cienka warstwa zaprawy zmniejsza ilość pustych przestrzeni pomiędzy materiałami ściennymi. Ma to szczególne znaczenie przy bloczkach z gazobetonu, które mają poprawiać termoizolację obiektu. Dlatego przepuszczalność gotowej ściany jest niższa w porównaniu do konstrukcji budowanych na klasycznych zaprawach murarskich;

  • gotowa mieszanka - ze względu na zawartość dodatków uszlachetniających, najczęściej klej do murowania dostarczany jest na budowę w gotowych pojemnikach. Dzięki temu proces ręcznego przygotowywania zaprawy staje się niepotrzebny. To skraca czas pracy i pozwala uniknąć problemów z niewłaściwym doborem składników.

Czy wobec tylu zalet można wymienić jakieś słabsze strony murowania na klej? Kilka się znajdzie. Najważniejsza dotyczy tego, że nie zawsze można stosować ten rodzaj zaprawy. Sprawdza się tylko przy elementach o dokładnych powtarzalnych wymiarach. Grubsza warstwa nie utrzyma kształtu do czasu związania. Potem nie będzie miała oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych. Zatem przy murowaniu cegieł i klasycznych pustaków ten rodzaj masy nie znajdzie zastosowania.

Wszędzie tam, gdzie można zastosować klej do murowania, warto to zrobić. Technika jest tania, skuteczna, a praca z klejem przebiega bardzo szybko. Poza tym mur uzyskuje znakomite parametry wytrzymałości i izolacji termicznej.

Zapoznaj się: 12 błędów podczas murowania ścian popełnianych przez budowlańców!

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.