Jak zamontować drzwi przesuwne? Wyjaśniamy

Drzwi przesuwne coraz częściej wybierane są do nowoczesnych wnętrz ze względu na nietuzinkowy wygląd, ale również i uniwersalność. Drzwi wewnętrzne przesuwne możemy podzielić na dwa podstawowe typy: drzwi naścienne, drzwi chowane w ścianie. Jak je zamontować? Czy da się to zrobić samodzielnie? Przeczytajcie.

Brązowe drzwi przesuwne
Invado
Jak zamontować drzwi przesuwne? Wyjaśniamy

Drzwi wewnętrzne przesuwne – jakie są ich rodzaje?

Drzwi przesuwne możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • drzwi przesuwne naścienne – są widoczne na ścianie i przesuwają się wózkami montowanymi na prowadnicy; systemy naścienne mogą być widoczne (odgrywają rolę dekoracji wnętrza) lub ukryte za maskownicą;
  • drzwi przesuwne chowane w ścianie (inaczej kasetowe) – ten rodzaj drzwi przesuwnych po otwarciu jest całkowicie niewidoczny, ponieważ został ukryty w specjalnej kasecie umieszczonej wewnątrz ściany; same kasety występują wraz z ościeżnicą lub bez systemów ościeżnicowych.

Uwaga: Zarówno drzwi przesuwne naścienne, jak i drzwi przesuwne chowane w ścianie możemy podzielić na jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe.

Jak zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne powinniśmy montować zgodnie z zalecaniami producenta. Wybierając drzwi przesuwne, łatwy i szybki montaż jest więc istotny w sytuacji, gdy chcemy samemu zamontować drzwi, co oczywiście jest możliwe. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich niewłaściwy montaż niekorzystnie wpływa nie tylko na zewnętrzny wygląd, ale również na funkcjonalność.

Sprawdź: Systemy do drzwi przesuwnych – różnice między drzwiami naściennymi a chowanymi w ścianie

Montaż drzwi przesuwnych naściennych

W momencie, gdy mamy wybrany konkretny model drzwi przesuwnych, to pierwszym krokiem w ich montażu będzie przygotowanie otworu drzwiowego. Zwróćmy uwagę na to, czy otwór jest czysty, czy nie występują nierówności. Równie ważna jest ściana, na której drzwi będą zamontowane. Powinna być prosta, natomiast w pobliżu drzwi nie jest zalecane instalowanie gniazdek lub włączników światła.

Uwaga: Jeżeli drzwi przesuwne montujemy podczas remontu wykończonej już nieruchomości, to powinniśmy zwrócić uwagę również na obecność starej ościeżnicy. Bardzo często drzwi przesuwne zajmują miejsce tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Dla jak najlepszego efektu wizualnego powinno się zdemontować starą ościeżnicę i wykończyć ściany. Innym wyjściem jest zamaskowanie ościeżnicy za pomocą kasetonów.

Następnie mierzymy wysokość skrzydła drzwiowego – to na podstawie tego wymiaru ustalimy położenie prowadnicy, po której będą poruszać się drzwi (miejsce zaznaczamy ołówkiem, możemy również narysować całą linię usytuowania mechanizmu). Do pomiaru warto dodać centymetr marginesu, wówczas skrzydło drzwiowe powinno się swobodnie poruszać.

Kolejny krok to instalacja prowadnic. Jeśli to konieczne, przycinamy szynę do właściwej długości za pomocą piłki do metalu. Przyjmuje się, że prowadnica powinna być dwa razy dłuższa niż szerokość skrzydła drzwiowego. Jeżeli przycięcie nie jest niezbędne, to prowadnicę przykręcamy do ściany kołkami montażowymi, najpierw wiercąc w niej otwory.

Przechodzimy do zamocowania skrzydła. Przytwierdzamy system wózkowy do górnej krawędzi drzwi, a następnie skrzydło wsuwamy w prowadnicę. Montujemy dodatkowe ograniczniki.

Ostatnim krokiem, w przypadku wybranych modeli, będzie nałożenie maskownicy na prowadnicę. Maskownica to specjalna listwa, którą montuje się za pomocą wkrętów lub kleju montażowego.

Montaż drzwi przesuwnych naściennych a drzwi przesuwnych chowanych w ścianie

W artykule skupiliśmy się przede wszystkim na montażu drzwi przesuwnych naściennych. Montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie (kasetowych) jest bardziej skomplikowany, głównie ze względu na to, że trudność sprawia instalacja kasety do drzwi przesuwnych. Co więcej, w modelach dwuskrzydłowych istnieje konieczność montażu dwóch kaset.

Uwaga: Drzwi przesuwne chowane w ścianie warto zaplanować już na etapie budowy domu. Wynika to z tego, że kasetę do systemu przesuwnego najlepiej osadzać w czasie murowania przegrody. Zdecydowanie się na ten typ drzwi przesuwnych podczas remontu może skutkować koniecznością zburzenia istniejącej ściany.

Zobacz: Drzwi harmonijkowe – budowa, zastosowanie, wady i zalety

Montaż drzwi przesuwnych na ścianie z płyt kartonowo-gipsowych – czy jest możliwy?

Montaż drzwi przesuwnych może być utrudniony ze względu na konstrukcję niektórych ścian, w tym przypadku ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Wówczas powinniśmy wybrać przede wszystkim drzwi lekkie. W miejscu, w którym będzie znajdować się prowadnica, należy zbudować dodatkową konstrukcję z profili. Natomiast, jeżeli planujemy zamontować drzwi przesuwne na stojącej już ścianie z karton-gipsu, to niestety, może być potrzebne jej zburzenie oraz zbudowanie od zera.

Mniejsze problemy z montażem będą występować w przypadku dolnej prowadnicy, która montowana jest na podłodze (jest zdecydowanie rzadziej wybierana niż prowadnica górna), jednak sposób samego montażu zależny jest od materiału pokrycia podłogi. Jeżeli są to panele podłogowe, to konieczna jest ingerencja, czyli wycięcie otworu bezpośrednio do materiału stropu (w otworze zamontujemy prowadnicę). W sytuacji, gdy podłoga będzie z płytek ceramicznych lub z naturalnej drewnianej deski, to prowadnicę montujemy na powierzchni – bez konieczności wycinek.

Zapoznaj się: Jak zamontować drzwi harmonijkowe? Instrukcja krok po kroku

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.