Jak wybrać technologię budowy domu? Poradnik

Technologia budowy domu określa metody i kroki podejmowane w trakcie powstawania konstrukcji. W znacznym stopniu wpływa również na koszty całego przedsięwzięcia. Sprawdź, czy warto stawiać na alternatywne technologie budowy domów.

Budowa domu od podstaw

Technologie budowy domu – rodzaje

Budowa domów jednorodzinnych oparta jest o określone technologie, czyli o sposoby stawiania konstrukcji. Do wyboru masz przynajmniej pięć znanych metod, w tym te klasyczne oraz niedawno zapoczątkowane. Różnice pomiędzy nimi wynikają zarówno z wykorzystywanych materiałów, czasu pracy, jak i niezbędnych do pokrycia kosztów. Niektóre technologie pozwolą Ci samodzielnie wykonać wiele czynności, inne natomiast będą wymagały zupełnego oddania powstającego budynku specjalistom.

Pierwszą technologią, którą z pewnością kojarzysz, jest technologia budowy domu murowanego. Oparta jest na wykorzystywaniu cegieł, bloczków lub pustaków. Te elementy łączy się za pomocą zaprawy, która spaja poszczególne części ścian. W ten sposób powstaje trwały budynek odporny na czynniki zewnętrzne.

Inną propozycją równie znaną jest budowanie domu szkieletowego. Jeżeli szukasz szybkich rozwiązań, to ta kanadyjska technika, może zdać egzamin. Tradycyjne konstrukcje szkieletowe wykonane z drewna odznaczają się wyjątkową trwałością. Dzięki mniejszej pojemności cieplnej łatwiej je nagrzać.

Konwencjonalne czy alternatywne?

Świat budownictwa stale się rozwija. Nic więc dziwnego, że z czasem pojawiły się alternatywne metody budowy domu, które nie wymagają od człowieka dużego poświęcenia sił i czasu. 

Tradycyjne rozwiązania takie, jak domy murowane czy szkieletowe znane są od wieków. Do tego grona należy zaliczyć jeszcze technologię budowy domu z bali. Tutaj niezbędni okazują się wyspecjalizowani w takiej budowie pracownicy. Ekipa budowlana pomoże Ci dobrać drewno o odpowiedniej wilgotności i grubości.

Alternatywne często opierają się o wykorzystanie innowacyjnych materiałów. Dobrym przykładem może być technologia budowy domu ze styropianu. W jej trakcie wykorzystuje się pustaki styropianowe wypełnione betonem. Łatwy montaż to duża zaleta tej metody. Innym prostym w instalacji rozwiązaniem okazują się domy modułowe. Poszczególne części budynku konstruowane są w fabryce, a więc na działce potrzebny jest jedynie sprzęt do rozładunku i zespolenia ich w całość.

Czas realizacji a koszty poszczególnych technologii

Wybór określonej technologii budowy domu wpływa znacznie na koszt oraz czas trwania całego przedsięwzięcia. Niskim wskaźnikiem kosztów odznaczają się metody tradycyjne, czyli budowa murowana oraz szkieletowa. Nieco większe kwoty wiążą się z budową domu z bali. Alternatywne metody znacznie skracają czas powstawania budynku, jednak to udogodnienie często kończy się znacznymi kosztami.

Zanim zatem zdecydujesz się na określoną metodę budowy domu jednorodzinnego, określ budżet i ramy czasowe, w jakich chcesz się zmieścić. Jeśli chcesz w ciągu miesiąca lub dwóch wprowadzić się do własnego kąta, warto postawić na nowoczesne technologie.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.