Ogród zimowy zacisznym miejscem relaksu

Siedzieć wśród egzotycznych roślin w wygodnym fotelu, gdy za oknem jest szaro i pada ulewny deszcz? Móc podziwiać gwieździste, nocne niebo nawet wtedy, gdy na dworze jest chłodno? Sposobem na zapewnienie przytulnego klimatu niezależnie od warunków pogodowych jest budowa ogrodu zimowego, który zwiększy estetykę i funkcjonalność domu.

Ogród zimowy pozwala cieszyć się kwitnącą, pachnącą roślinnością nawet w mroźne dni. Będzie doskonałym miejscem relaksu po męczącej pracy, spotkań w gronie przyjaciół czy też może służyć jako jadalnia lub zaciszny gabinet do pracy w domu. Ogrody zimowe znane są w Europie od wieków, jednak teraz ponownie wzrasta zainteresowanie nimi wśród inwestorów. Na ich popularność wpływa większa dostępność, różnorodność czy atrakcyjny wygląd. Doświetlają pomieszczenia i dodają domowi nowoczesnego charakteru. Poza tym wpływają na poprawę bilansu cieplnego budynku, zmniejszając straty ciepła domu, co jest zgodne z ogólnym kierunkiem podążania za ekologicznymi, energooszczędnymi rozwiązaniami. Przeszklenia wpływają na stworzenie wrażenia bliskiego kontaktu z otaczającą naturą. Dodatkowo także dobudowane do ściany budynku tworzą barierę akustyczną, która chroni część mieszkalną domu przed hałasem.

Budowa ogrodu zimowego – formalności

W większości przypadków możliwa jest rozbudowa domu o ogród zimowy, jednak może się okazać, że będzie to spora i skomplikowana inwestycja. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę od autora projektu domu na dobudowanie ogrodu zimowego oraz pozwolenie na realizację przedsięwzięcia z urzędu gminy. Wykonawca musi sprawdzić, czy fundamenty domu utrzymają kolejne obciążenie. Konstrukcja ogrodu zimowego musi być trwała, mocna i szczelna. Jeśli jednak chcemy go zorientować na piętrze, powinniśmy jego budowę zaplanować już na etapie projektowania domu.

Ogród zimowy – sezonowy czy całoroczny?

1. Sezonowy ogród zimowy

Aby wybrać rodzaj konstrukcji oranżerii, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Najlepiej jest pomyśleć o ogrodzie zimowym już przed wyborem projektu domu, by móc w późniejszym czasie wykorzystać wszystkie walory tego połączonego ze ścianami budynku pomieszczenia. Jeśli chcemy korzystać z niego tylko sezonowo – od wiosny do jesieni – możemy zdecydować się na pomieszczenie nieogrzewane o lekkiej konstrukcji. Ogród sezonowy nie wymaga takich parametrów cieplnych jak ogród całoroczny. Do utrzymania optymalnej temperatury wystarczy punktowe źródło ciepła takie jak grzejnik elektryczny. Dobudowane do budynku pomieszczenie oddzielone jest od części mieszkalnej domu. Wpłynie ono na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło, oddzielając ścianę zewnętrzną budynku od bezpośredniego kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Nie pozwoli jednak na korzystanie z niego zimą, ponieważ temperatura w pomieszczeniu będzie niewiele wyższa od temperatury na zewnątrz. Lekka konstrukcja sezonowego ogrodu zimowego pozwoli na dowolne zabudowanie nią istniejącego tarasu, dzięki czemu można się na nią zdecydować w dowolnej chwili. Może mieć także różne kształty zależne od upodobań inwestora – prosty, łukowy, zaplanowany na rzucie wieloboku czy w formie kopuły. W takim ogrodzie można przechować zimą rośliny wymagające lepszych warunków zimowania niż te panujące na zewnątrz.

2. Ogród zimowy całoroczny

Ogrzewany ogród całoroczny jest prawdziwym ogrodem zimowym odzwierciedlającym jego nazwę, ponieważ można z niego korzystać nawet w mroźne dni. Aby zapewnić klimat podobny do panującego w pozostałych pomieszczeniach, ogrzewanie ogrodu zimowego będzie kosztowne, ponieważ straty ciepła przez szyby zwiększają się nawet czterokrotnie w porównaniu do tych przez ocieplone ściany. W konstrukcji ogrodu całorocznego należy zastosować konstrukcję o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz zapewniającą szczelność chroniącą przed przenikaniem wiatru i wody. Najkorzystniejsze będzie zastosowanie ogrzewania podłogowego, które zapewni równomierny rozkład temperatury, jednak możemy także zainstalować grzejniki ścienne. Cięższa konstrukcja ogrodu zimowego wymaga mocnych fundamentów oraz trwałego połączenia ze ścianą.

Bezpieczna konstrukcja ogrodu zimowego

Planując konstrukcję ogrodu zimowego, należy wziąć pod uwagę także bezpieczeństwo domowników. Budowlę musi cechować duża wytrzymałość oraz odporność na odkształcenia. Na jej stabilność wpłynie z pewnością forma zadaszenia. Dach o większym spadku sprawi, że śnieg nie będzie się na nim gromadził, obciążając konstrukcję, a krople deszczu swobodnie spłyną po przeszkleniach. Dodatkowo na utrzymanie dachu w czystości i zredukowanie zabrudzeń wpłynie zastosowanie tzw. szkła samoczyszczącego.

Ogród zimowy a korzystny bilans energetyczny domu

Ogród zimowy, dzięki dużym przeszkleniom przepuszczającym promienie słoneczne, pozwala wykorzystać naturalną energię do ogrzewania domu. Korzystny bilans energetyczny zapewni usytuowanie go względem stron świata. Sprzyjającym energooszczędności położeniem będzie południowa oraz zachodnia strona budynku, która zapewni najintensywniejsze i najdłuższe nasłonecznienie. Jednak trzeba pamiętać, że latem te strefy będą oświetlone do późnych godzin wieczornych i żeby uchronić roślinny przed spaleniem czy przegrzaniem, należy zapewnić odpowiednią wentylację oraz ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli ogród zimowy ma służyć jako jadalnia czy pracownia, miejsce powinno być chronione przed wysokimi temperaturami, co zapewni nam umieszczenie ogrodu zimowego od strony północnej czy wschodniej. Aby w pomieszczeniu panowały warunki przyjazne ludziom i roślinom, warto pomyśleć o możliwości regulacji temperatury oraz wilgotności powietrza. Korzystne będzie wbudowanie w przeszklenia okien i drzwi, które zapewnią napływ świeżego powietrza. Możliwość kontrolowania nasłonecznienia dadzą zamontowane rolety zewnętrzne czy żaluzje wewnętrzne umieszczone w prowadnicach, które ograniczą przenikanie promieni słonecznych.

Projektując ogród zimowy, warto pomyśleć o sztucznym oświetleniu. Będzie ono konieczne, jeśli chcemy korzystać z ogrodu, gdy zapadnie zmrok. Dodatkowo gustownie zaplanowane punktowe światła będą elementem dekoracyjnym, który doda uroku we wnętrzu pomieszczenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.