Jak zamontować drzwi harmonijkowe? Instrukcja krok po kroku

Drzwi harmonijkowe przede wszystkim odznaczają się wysoką funkcjonalnością. Montuje się je w małych i wąskich pomieszczeniach, w szafach i schowkach, a także w dużych przestrzeniach – wówczas drzwi odgrywają rolę przesuwnej ścianki działowej i mogą wydzielać poszczególne strefy we wnętrzach. W artykule przedstawiamy Wam prostą instrukcję samodzielnego montażu drzwi harmonijkowych.

Narzędzia budowlane na stole
Jak zamontować drzwi harmonijkowe? Instrukcja krok po kroku

Drzwi harmonijkowe – budowa i funkcjonowanie

Drzwi harmonijkowe wewnętrzne składają się z lameli, które są ze sobą połączone za pomocą elastycznej taśmy (taśma z płótna lub z tworzywa sztucznego). Natomiast lamele (inaczej panele drzwiowe) produkowane są z takich materiałów jak: naturalne drewno, tworzywa sztuczne, płyty drewnopodobne. Pojedynczy lamel wyposażony jest w wózek lub w zawieszkę, dzięki którym porusza się po górnej szynie oraz po dolnej prowadnicy.

Podczas otwieranie panele przesuwają się, nakładając się na siebie, a następnie składają się po jednej stronie futryny. Przy zamykaniu lamele rozciągają się na szerokość wnęki drzwiowe i chowają się w bocznej listwie. 

Montaż drzwi harmonijkowych – instrukcja krok po kroku

Warto podkreślić, że montaż drzwi harmonijkowych nie jest skomplikowany i możemy wykonać go samodzielnie. Będziemy potrzebować takich przedmiotów jak:

  • wkrętarka,
  • wkrętak krzyżowy,
  • poziomica,
  • ołówek,
  • piłka ręczna,
  • opcjonalnie wkrętów w przypadku ościeżnicy metalowej lub betonowej,
  • opcjonalnie papieru ściernego i lakieru ochronnego.

Uwaga: Montaż drzwi harmonijkowych jest identyczny bez względu na to, czy drzwi będą się otwierać na lewą, czy na prawą stronę.

Pierwszym krokiem będzie wykonanie dokładnych pomiarów wysokości oraz szerokości wnęki drzwiowej. W wielu przypadkach istnieje konieczność przycięcia prowadnicy za pomocą piłki ręcznej. Wykonując nacięcia, powinniśmy przetrzeć prowadnicę papierem ściernym, a na końcu zabezpieczyć bezbarwnym lakierem ochronnym.

Uwaga: Mierząc szerokość i wysokość wnęki, w której mają znaleźć się drzwi harmonijkowe,  warto wykonać pomiary w takich punktach: na górze i na dole wnęki, z prawej oraz w lewej strony wnęki. To, czy montaż danego modelu drzwi będzie wymagać pozostawienia dodatkowego miejsca w otworze, zależeć będzie przede wszystkim od producenta drzwi. 

Krok drugi to przykręcenie wkrętem prowadnicy górnej do ościeżnicy lub do górnej części wnęki drzwiowej.

Uwaga: Prowadnicę warto posmarować preparatem poślizgowym.

Kolejnym krokiem montażowym będzie dopasowanie prowadnicy dolnej i zaznaczenie jej położenia za pomocą ołówka. Ważne jest, aby szyny leżały równolegle w stosunku do siebie.

Krok czwarty to odkręcenie prowadnicy górnej i wsunięcie ją na rolki drzwi.

Krok piąty – całość ponownie mocujemy do ościeżnicy lub górnej framugi, dokładnie dokręcając wkręty.

Następnie przechodzimy do montażu prowadnicy dolnej, przykręcając ją w pionie do ościeżnicy.

Krok siódmy – do drzwi harmonijkowych mocujemy listwy boczne (w tym tak zwane koryto boczne, do którego będziemy wprowadzać drzwi po ich rozsunięciu).

Uwaga: Jeżeli po montażu drzwi harmonijkowych okaże się, że drzwi są zbyt wąskie lub zbyt szerokie, to z łatwością poszczególne panele możemy wypiąć lub wpiąć.

Na końcu za pomocą wkrętarki mocujemy uchwyt drzwiowy.

Zobacz również: Jak zamontować drzwi przesuwne? Wyjaśniamy

Montaż drzwi harmonijkowych do metalowej futryny

Co ważne, do montażu drzwi harmonijkowych do metalowej futryny nie musimy wykuwać futryny, która zakotwiczona jest w ścianie. Sam przebieg montażu jest natomiast tożsamy z tym, który opisaliśmy wyżej. Konieczne będzie jednak zastosowanie specjalnych wkrętów przeznaczonych do metalu lub do betonu. Możemy je zakupić na przykład w stacjonarnych marketach budowlanych.

Jak skrócić drzwi harmonijkowe?

Jeżeli istnieje taka konieczność, to drzwi harmonijkowe możemy samodzielnie skrócić na wysokość za pomocą na przykład pilarki tarczowej, albo piłki ręcznej z drobnymi ząbkami.

Rozłóżmy drzwi na płaskim podłożu, a następnie dokładnie wymierzmy miejsce cięcia – warto również zaznaczyć je ołówkiem. Przechodząc do obcinania lameli, zachowajmy szczególną ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Na końcu może być konieczne delikatne przeszlifowanie brzegów paneli oraz pokrycie ich cienką warstwą bezbarwnego lakieru ochronnego.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.