Czym jest master bedroom? Wskazówki projektowe i aranżacyjne

Master bedroom to trend w aranżacji wnętrz, który przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych. „Główną sypialnią” określa się połączenie trzech pomieszczeń. Jakich? Odpowiedź na to pytanie oraz wskazówki aranżacyjne znajdziecie w naszym artykule.

Nowoczesne pomieszczenie master bedroom
Jak urządzić master bedroom?

Czym jest master bedroom?

W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego master bedroom oznacza „główną sypialnię”. Natomiast w praktyce jest to zwrot stosowany odnośnie do projektowania wnętrz, oznaczający kompleks sypialniany, w skład którego wchodzi: sypialnia, łazienka, garderoba. Master bedroom jest więc nowoczesnym pomieszczeniem 3 w 1, które ma zapewnić domownikom nie tylko najwyższy komfort, ale również i prywatność.

Master berdroom zdecydowanie częściej projektuje się w domach jednorodzinnych niż w mieszkaniach. Wynika to z tego, że zalecany metraż dla pomieszczenia 3 w 1 wynosi od 25 do 30 metrów kwadratowych. Taka przestrzeń jest konieczna do tego, aby wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne.

W pomieszczeniu master bedroom można zachować układ otwarty lub wyraźnie wydzielić poszczególne strefy (sypialni, garderoby i łazienki) za pomocą ścianek działowych, drzwi przesuwnych czy dekoracyjnych paneli ściennych.

Największą zaletą dużej, wspólnej przestrzeni jest wysoka funkcjonalność. Zarówno rano, szykując się do pracy, jak i wieczorem wszystkie niezbędne elementy są dostępne w jednym miejscu. Natomiast gospodarze nie muszą dzielić garderoby i łazienki z innymi domownikami. Co więcej, master bedroom można dowolnie zaaranżować, na przykład w stylu loftowym czy glamour.

Architekci wnętrz podkreślają, że aby master bedroom spełniało swoje funkcje, czyli zapewniało gospodarzom komfort i prywatność, to powinno zostać zaprojektowane w takim miejscu w domu, aby nie sąsiadowało bezpośrednio na przykład z sypialniami dzieci, z ogólnodostępną łazienką lub z kuchnią – wówczas odgłosy dobiegające z tych pomieszczeń mogą zakłócić odpoczynek.

Jak urządzić master bedroom? 

Garderoba w master bedroom
Wejście do garderoby z łazienki w master bedroom

Przestrzeń master bedroom powinna zostać urządzona w taki sposób, aby jednocześnie być jak najbardziej funkcjonalna oraz sprzyjać wyciszeniu, relaksowi i prywatności. Ważne jest odpowiednie wydzielenie wnętrza. 

Przyjmuje się, że co najmniej piętnaście metrów kwadratowych powierzchni warto poświęcić na strefę sypialnianą z dużym, dwuosobowym łóżkiem. Prócz najważniejszego elementu, czyli łóżka, w sypialni można umieścić na przykład: komody, szafkę RTV, regały, półki, toaletkę, fotel typu uszak, fotel bujany.

W strefie garderoby nie powinno zabraknąć szaf o sporych gabarytach, a także lustra. Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić cztery metry kwadratowe. Co ważne, zaleca się, aby zrezygnować z otwartych półek na rzecz zamykanych szaf. Wynika to z tego, że w garderobie połączonej z łazienką będzie panować podwyższona wilgotność i temperatura powietrza, przez co też para wodna będzie osiadać na meblach, a także na ubraniach – w przypadku otwartych półek czy drążków na wieszaki. Najlepiej, aby szafy zostały podzielone między gospodarzy i miały głębokość około 70 centymetrów. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego zostały wykonane szafy – powinien być on odporny na kontakt z wilgocią. W garderobie warto umieścić również na przykład deskę do prasowania wraz z żelazkiem lub stojącą parownicę. 

Łazienka w master bedroom może być oddzielona od części sypialnianej lub tworzyć z nią jedno, przestronne wnętrze. Kolejną opcją jest również umieszczenie w sypialni jedynie reprezentacyjnej wanny wolnostojącej, jednak to rozwiązanie „kłóci się” z ideą master bedroom – gospodarze będą musieli korzystać z innych, ogólnodostępnych łazienek. Standardowo łazienki połączone z sypialnią i garderobą wyposażone są w: dużą wannę lub kabinę prysznicową, WC, bidet, umywalkę/umywalki, lustro, meble łazienkowe, uchwyty do wieszania mokrych ręczników. Przyjmuje się, że absolutnie minimalny metraż dla łazienki z niewielkim prysznicem, WC i umywalką to trzy metry kwadratowe.

Łazienka w sypialni – ważne kwestie projektowe

Chcąc zaprojektować pomieszczenie 3 w 1 z łazienką, powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Pamiętajmy o tym, że sprzęty użytkowe, stanowiące wyposażenie łazienki, będą potrzebować podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co więcej, wybierając nowoczesne prysznice bez brodzika (np. typu walk-in), należy wykonać właściwy odpływ ścienny lub podłogowy. Największą popularnością cieszą się odpływy podłogowe punktowe lub liniowe, wymagają one jednak stworzenia spadku pod wylewką oraz zastosowania izolacji przeciwwilgociowej. Również kabiny prysznicowe z hydromasażem i wanny z hydromasażem będą wymagały dodatkowego przyłącza.

Planując łazienkę w sypialni, pod uwagę musimy wziąć również ergonomię. Ważne jest stworzenie tak zwanych stref funkcjonalnych przed sprzętami użytkowymi:

  • strefa funkcjonalna przed wanną – 120×100 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed brodzikiem – 100×110 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed WC – 80×60 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed bidetem – 100×70 centymetrów,
  • strefa funkcjonalna przed umywalką – 100×70 centymetrów.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, łazienka może stworzyć z sypialnią wspólną przestrzeń lub zostać wydzielona za pomocą:

  • ścianek lub półścianek działowych (zwłaszcza z elementami szklanymi);
  • drzwi przesuwnych;
  • panelu dekoracyjnego;
  • szklanej ścianki stanowiącej bok kabiny prysznicowej typu walk-in (jest to kabina o otwartej konstrukcji, czyli bez progu, brodzika i zamykanych drzwi);
  • otwartych półek;
  • parawanu;
  • zasłonek.

Wydzielenie strefy łazienkowej od sypialnianej możemy również zaakcentować za pomocą zróżnicowanej kolorystyki (ścian, podłóg, mebli) lub zastosowania odmiennych materiałów wykończeniowych. Natomiast stawiając na aranżacyjną spójność (styl, kolorystyka, materiały), sprawimy, że pomieszczenie 3 w 1 będzie wizualnie większe, niż jest w rzeczywistości.

Kolejną ważną kwestią jest dobór materiałów. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje podwyższona temperatura oraz wilgotność powietrza, dlatego też urządzając ją, należy wybierać materiały wodoodporne. Podłogi w strefie mokrej (okolice wanny, prysznica, umywalki, WC) warto pokryć płytkami łazienkowymi. Również część pomieszczenia należąca do strefy sypialni i garderoby będzie narażona na wilgoć i kontakt z wodą. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybór płytek ceramicznych drewnopodobnych zamiast paneli czy desek z naturalnego drewna. Możemy pod nimi zastosować również ogrzewanie podłogowe.

Nie należy także zapominać o właściwej wentylacji w łazience. Brak wentylacji grawitacyjnej (często wspomaganej wentylacją mechaniczną – zwłaszcza w sytuacji, gdy sypialnia połączona jest z łazienką) oraz regularnego wietrzenia pomieszczenia może skutkować wilgocią i pojawieniem się pleśni na ścianach i sufitach.

Jak oświetlić master bedroom?

We wnętrzu 3 w 1 ważne jest właściwe zaplanowanie oświetlenia. Należy wybrać różne rodzaje źródeł światła, aby zadbać o stworzenie odpowiedniego nastroju oraz o funkcjonalność wszystkich stref. Światło należy umieścić na osobnych obwodach, dobrym pomysłem będzie też zastosowanie ściemniacza.

Światło sufitowe, czyli górne, można zastosować zarówno w sypialni, jak i w garderobie i w łazience. Prócz oświetlenia górnego ważną rolę odgrywa również oświetlenie punktowe. W sypialni warto doświetlić: okolice łóżka, toaletki, fotela. W łazience punktowe źródła światła można umieścić: w okolicach wanny i kabiny prysznicowej, po dwóch stronach lustra nad umywalką, w okolicach WC i bidetu. 
Wybierając oświetlenie, należy również skupić się na barwach światła. W master bedroom szczególnie sprawdzają się ciepłe barwy (2700-3500 K), które sprzyjają wyciszeniu i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. W garderobie natomiast warto zastosować naturalną barwę światła, która nie będzie przekłamywać kolorów ubrań. W łazience również najczęściej stawia się na światło neutralne (pomiędzy 4000 K a 5000 K). Barwy ciepłe mogą dodać wnętrzu przytulności, natomiast barwy zimne (5000-6500 K) – sprawią, że łazienka będzie optycznie powiększona.

Komentarze