Kuchnia w literę U – jak zaprojektować? Aranżacje, wady i zalety
Jak wygląda kuchnia w literę „U” i jak ją dobrze zaprojektować? Jakie są zalety i wady układu kuchennego w literę „U”? Zapoznajcie się z naszym artykułem, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Kuchnia w literę „U” – jakie są jej zalety i wady?
Układ kuchenny w kształcie litery „U” obejmuje zabudowę kuchenną ulokowaną w dwóch równoległych rzędach połączonych trzecim, poprzecznym rzędem. Wybierając układ kuchenny w „U”, tworzymy więc trzy ciągi robocze.
Układ w kształcie litery „U” jest dość uniwersalny. Można go zaprojektować w: kuchniach zamkniętych, kuchniach otwartych, kuchniach o średnim metrażu, kuchniach o dużym metrażu. Nie jest on zalecany natomiast do małych kuchni z uwagi na to, że może utrudniać swobodne przemieszczanie się w obrębie kuchni oraz uniemożliwiać równoczesne prace kuchenne dwóm użytkownikom.
Kuchnia w kształcie litery „U” umożliwia stworzenie dużej ilości miejsca do przechowywania (np. produktów spożywczych niewymagających chłodzenia, naczyń, garnków, przyborów kuchennych) oraz zaaranżowanie odpowiedniej długości blatów roboczych – minimum 120 centymetrów.
Źle zaprojektowana kuchnia w „U” – szczególnie zbyt gęsta zabudowa oraz zastosowanie zabudowy słupkowej (zabudowa do sufitu) – może wizualnie przytłoczyć i pomniejszyć kuchnię. Decydując się na ten układ kuchenny, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby pomiędzy ciągami roboczymi pozostawał prześwit. Przyjmuje się, że optymalna odległość pomiędzy ciągami szafek wynosi 120 centymetrów. Kolejną ważną kwestią jest wprowadzenie zasady trójkąta roboczego – jego wierzchołki tworzą: lodówka, kuchenka, zlewozmywak.
Kolejną wadą kuchni w literę „U” jest konieczność zabudowania narożników. Na rynku dostępne są nowoczesne szafki dedykowane przestrzeniom narożnym, jednak ich zakup generuje dodatkowe koszty. Wśród rozwiązań do narożników wymienia się: szafki typu karuzela (szafki z systemami obrotowymi), szafki magic corner (szafki z systemami wysuwanych prowadnic), szafki cargo (szafki z wysuwanymi koszami).
Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery „U”?
Projektując kuchnię w literę „U”, przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby zachować wspomnianą już odległość 120 centymetrów pomiędzy ciągami szafek. Jeżeli kuchnia ma niewielki metraż (nie zaleca się wówczas zabudowy w „U” – lepszym rozwiązaniem będzie zabudowa jednorzędowa lub zabudowa w kształcie litery „L”), to ta odległość może zmniejszyć się do 90 centymetrów. W układzie w „U” mamy do zagospodarowanie narożniki – nie powinny być one od siebie oddalone na odległość przekraczającą 200 centymetrów. Co więcej, odległość pomiędzy wiszącymi szafkami górnego indeksu a szafkami dolnego indeksu powinna wynosić minimum 45 centymetrów.
W kuchni w kształcie litery „U” obydwa rzędy szafek stojących mogą być pokryte blatem roboczym, natomiast na krótszym ciągu roboczym umieszcza się szafkę ze zlewozmywakiem. Szczególnie ważna jest również przestrzeń blatów roboczych. Blaty robocze powinny liczyć minimum 60 centymetrów długości, a optymalnie – ok. 120 centymetrów. Standardowa wysokość szafek kuchennych z blatem roboczym wynosi ok. 85 centymetrów. Taka wysokość może utrudniać wykonywanie kuchennych czynności zwłaszcza osobom wysokim. Zaleca się więc, aby wysokość blatów roboczych dopasować do wzrostu użytkowników, którzy najczęściej będą korzystać z przestrzeni kuchennej. Wystarczy, że zmierzymy odległość od zgiętego łokcia do podłogi, a następnie od wyniku odejmiemy 15 centymetrów.
Uwaga: Gniazdka elektryczne należy rozmieścić w odległości minimum 30 centymetrów od zlewozmywaka.
Kuchnia w literę „U” – jakie meble wybrać?
Tak jak wspominaliśmy, układ w kształcie litery „U” jest dość uniwersalny, dlatego też stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Wybór mebli do kuchni zależny jest od metrażu naszego pomieszczenia oraz od jego bryły. Przyjmuje się, że zabudowę w kształcie litery „U” najłatwiej jest zaplanować w przypadku kuchni na planie kwadratu. Najważniejsze jest, aby meble były funkcjonalne.
W kuchniach o większym metrażu możemy zastosować zabudowę słupkową, która sięga od podłogi po praktycznie sam sufit. W szafkach słupkowych można również zabudować np. piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Warto jednak zachować umiar i w pełni zabudować tylko jeden ciąg roboczy, natomiast w pozostałych dwóch ciągach postawić na niskie szafki z blatami roboczymi. W dużej kuchni możemy zdecydować się na meble o ciemnych lub wyrazistych barwach, co nie jest zalecane w przypadku kuchni o małym metrażu – z uwagi na możliwość optycznego pomniejszenia wnętrza.
W przypadku małych kuchni nie sprawdzi się zabudowa słupkowa. Najlepiej zdecydować się na zakupić zabudowę mieszaną, czyli połączenie szafek dolnego indeksu z szafkami górnego indeksu. Kuchnię optycznie powiększymy, jeżeli zdecydujemy się na meble w jasnej kolorystyce oraz z lakierowanymi lub z przeszklonymi frontami, które będą odbijać światło. Szafki wiszące warto umieścić wyłącznie na jednej ścianie, aby nie przytłoczyć wnętrza, natomiast postawić na większą liczbę szafek dolnego indeksu.
Uwaga: Chcąc optycznie powiększyć małą kuchnię, powinniśmy zdecydować się na jasną kolorystykę nie tylko mebli, ale również i ścian czy podłóg. Jeżeli urządzamy kuchnię otwartą na salon, to zaleca się, aby aranżacja strefy kuchennej była spójna z aranżacją strefy dziennej.
Wybór układu kuchennego w kształcie litery „U” powiązany jest z zabudową dwóch narożników (w tym przypadku są to miejsca styków krótkich i długich boków litery „U”). Ponownie podkreślimy, że na rynku dostępne są specjalne systemy dedykowane do szafek narożnych (np. karuzele, magic corner, cargo).
Wyspa w układzie kuchennym w literę „U”
Wyspa kuchenna to zarówno popularny, jak i reprezentacyjny element kuchennego wyposażenia. Często projektowana jest w kuchni w literę „U” z uwagi na to, że pełni kilka funkcji:
- wyspa kuchenna obejmuje szafki i szuflady, czyli tworzy miejsce do przechowywania;
- wyspa kuchenna występuje w roli głównego blatu roboczego lub blatu pomocniczego;
- wysokie modele wyspy kuchennej (powyżej 100-110 cm wysokości) mogą odgrywać rolę stołu – wystarczy dokupić do nich krzesła barowe;
- na wyspie kuchennej można zamontować płytę kuchenną lub piekarnik;
- na wyspie kuchennej często instaluje się zlewozmywak;
- wyspa kuchenna może oddzielać strefę kuchenną od strefy dziennej w przypadku kuchni otwartej na salon.
Przeczytaj również: Kuchnia dwurzędowa – jakie są jej zalety i wady? Porady aranżacyjne
Jak oświetlić kuchnię w literę „U”?
Kuchnia w literę „U” (zarówno zamknięta, jak i otwarta) powinna zostać również odpowiednio oświetlona. Zwróćmy uwagę na to, aby nie blokować światła naturalnego, czyli nie zakrywać okien ciemnymi zasłonami, firankami, żaluzjami itp. Natomiast źródła światła sztucznego powinniśmy rozmieścić w kilku miejscach w kuchni. Szczególnie doświetlić należy: blaty robocze i blaty pomocnicze, okolice kuchenki, okolice zlewozmywaka, wyspę kuchenną, stół.
Warto wiedzieć, że jedno, główne źródło światła w postaci lampy wiszącej czy żyrandola ulokowane na środku pomieszczenia nie będzie wystarczające. Oświetlenie sufitowe możemy połączyć z oświetleniem punktowym. Dużą popularnością cieszą się odcinkowe taśmy LED, które można zamontować na szafkach kuchennych, a także wbudowane w szafki lampki halogenowe.
Uwaga: W nowoczesnych kuchniach jednym z rozwiązań jest zastosowanie sufitu podwieszanego z oświetleniem punktowym.
Sprawdź również: Kuchnia w literę „G” – jak zaprojektować i urządzić?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.