Maty grzewcze na podczerwień. Co warto o nich wiedzieć?

Wybór ogrzewania do domu nie jest prosty. Nie ułatwia go dostępność wciąż nowych, atrakcyjnych rozwiązań. Jednym z nich są maty grzejne na podczerwień. Co trzeba wiedzieć o tej technologii? Czemu warto się na nią zdecydować? Szczegółowo wyjaśniamy to w kolejnych akapitach. 

Kobieta siedzi na podłodze
Maty grzewcze na podczerwień

Ogrzewanie ścienne czy ogrzewanie podłogowe? Czemu warto postawić na montaż folii grzewczej?

Ogrzewanie podłogowe z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Wielu inwestorów widzi w nim ciekawą alternatywę dla tradycyjnych grzejników ściennych. Trudno nie zgodzić się z tym punktem widzenia. Najważniejszą zaletą tej technologii jest z pewnością możliwość wyeliminowania problemu zimnej podłogi, który często pojawia się w sezonie zimowym. Nie bez znaczenia jest też kwestia estetyki - zamontowane na ścianach grzejniki nie wyglądają zbyt dobrze, co w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach okazuje się źródłem sporych trudności.  

Folie grzewcze vs. rury. Czy ogrzewanie na folię grzewczą to dobre rozwiązanie?

Standardowe systemy ogrzewania podłogowego wykorzystują instalacje z rurek ułożonych pod podłogą i wypełnionych nagrzewającą się wodą. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dużą wagą i skomplikowanym montażem. Tych wad nie ma folia grzejna, która z powodzeniem może być montowana w różnych miejscach. Za jej pomocą możemy stworzyć ogrzewanie podczerwienią kompatybilne z różnego rodzaju nawierzchniami. Sprawdzi się zarówno na tradycyjnych, drewnianych podłogach lub płytkach, jak i na panelach. Niewielka waga folii grzejnej sprawia, że nie obciąża ona stropów. Dlatego równie dobrze zdaje egzamin na parterze, co na wyższych kondygnacjach, niezależnie od właściwości budynku. Więcej na temat zastosowań i właściwości mat można dowiedzieć się na https://senegis.com/oferta/folie-grzewcze-na-podczerwien/.

Zalety ogrzewania podłogowego. Równomierny rozkład temperatury to nie jedyny atut

Ogrzewanie podłogowe działające w oparciu o promieniowanie podczerwone ma wiele zalet. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów, nie wzbudza on powietrza w ruch, co pozwala w dużej mierze zredukować problem osiadającego w pomieszczeniach kurzu. Ważnym atutem tego typu rozwiązań jest również równomierne rozkładania się ciepła, dzięki któremu w całym wnętrzu panuje jednolita temperatura. Poszczególne rodzaje folii grzewczej cechują się również niskim poborem prądu. W czasach ciągłych podwyżek cen energii, montaż takiego systemu może okazać się doskonałą inwestycją, pozwalającą znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu. 

Folia grzewcza sprawdzi się nie tylko w ogrzewaniu podłogowym. Z jej użyciem zbudujesz też ogrzewanie sufitowe

Za wyborem wyborem maty grzewczej przemawiają nie tylko niskie koszty eksploatacji i pozostałe wspomniane zalety. Ważnym czynnikiem okazuje się też jej uniwersalność. Poza ogrzewaniem podłogowym, można użyć jej również w systemach sufitowych, a nawet ściennych, w których zastąpi standardowy grzejnik elektryczny. Szerokie możliwości montażu dają duże pole do popisu projektantom wnętrz i pozwalają zrealizować nawet najbardziej nietypowe projekty. 

Folia grzewcza na podczerwień - przyda się przy ogrzewaniu domków letniskowych

Wspomniana uniwersalność sprawia, że folie grzewcze na podczerwień mogą być stosowane również w miejscach innych niż domy i mieszkania. Doskonale sprawdzą się np. w domkach letniskowych, gdzie duże znaczenie będzie mieć również ich niska waga oraz energooszczędność. Warto też dodać, że ta technologia cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Jej użytkownicy nie muszą obawiać się tlenku węgla ani zaprószenia ognia, co przy specyficznej budowie tego typu obiektów ma fundamentalne znaczenie. 

Komentarze