Folie i maty grzewcze na podczerwień – HIT czy kit?

Chyba żaden inny rodzaj ogrzewania nie cieszy się taką popularnością jak ogrzewanie podłogowe. Zima zapewnia zawsze ciepła podłogę i chroni przed zimnymi stopami. Zainstalowanie tradycyjnego ogrzewania podłogowego wymaga znacznych nakładów pracy. Co innego, jeśli ktoś zdecyduje się na ogrzewanie elektryczne powierzchniowe na podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.
Leduj
Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.

Zasada działania ogrzewania powierzchniowego na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień przekazuje ciepło w formie promieniowania. Wytwarzanie energii odbywa się za pośrednictwem prądu elektrycznego. Elementem grzewczym są tutaj folie grzewcze oraz maty grzewcze. Mimo zasilania prądem elektrycznym, ogrzewania elektrycznego na podczerwień nie należy mylić z konwekcyjnym ogrzewaniem elektrycznym.

Ogrzewanie promieniowaniem infraczerwonym charakteryzuje się niską temperaturą urządzeń grzewczych. Dzięki minimalnej różnicy temperatur między podłogą i sufitem, nie występuj praktycznie ruch konwekcyjny powietrza, a tym samym nie ma unoszącego się kurzu. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie. Ciepło akumulowane w ścianach mieszkania, a nie w powietrzu, nie powoduje tak znacznych strat podczas wietrzenia, jak w przypadku tradycyjnych form ogrzewania.

Do zalet ogrzewania na podczerwień można zaliczyć:

 • Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.
 • Wydajność energetyczna jest wysoka, ponieważ prawie cała energia jest zamieniana w ciepło.
 • Ciepłe ściany chronią przed zawilgoceniem i rozwijaniem się grzybów pleśniowych.
 • Ogrzewanie pomieszczenia poprzez promieniowanie jest bardziej korzystne niż ogrzewanie powietrza, ponieważ powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.

Folia grzewcza na podczerwień

Kiedy mowa jest o folii grzewczej, chodzi o elementy grzewcze w postaci przewodzących prąd pasków grafitu, które są umieszczone na nośniku (na przykład tkaninie z włókna szklanego) i dla izolacji zatopione między dwiema warstwami cienkiej folii poliestrowej. Jest to najcieńszy wariant elektrycznego ogrzewania powierzchniowego. Za pośrednictwem dwóch miedzianych taśm, które służą jako elektrody, do folii grzewczej zostaje podłączony prąd elektryczny, zamieniany potem w energię cieplną.

Cała powierzchnia grzewcza wewnątrz powłoki z tworzywa sztucznego nagrzewa się równomiernie, zapewniając przyjemne ciepło podłogi w całym pomieszczeniu. Promieniujące na dużej powierzchni ciepło ogrzewa równomiernie nie powietrze, ale ściany.

Rodzaje i wymiary folii grzewczej

Niektórzy producenci folii grzewczej oferują folię w postaci gotowych odcinków, których ze względu na wykończenie nie da się przycinać. Tę folię układa się w takiej postaci, w jakiej została zakupiona.

Jeśli folia grzewcza przed ułożeniem ma być dokładnie przycięta, trzeba kupić taki jej rodzaj, który można indywidualnie skracać i dowolnie dopasowywać. Folia grzewcza, częściowo samoprzylepna, jest produkowana w postaci rolek do cięcia albo gotowych półfabrykatów o określonej długości. Ważną zaletą folii grzewczej jest bardzo niewielka wysokość zabudowy.

Typowe wymiary folii grzewczej, to:

 • długość do 20 m,
 • szerokość od 50 cm (30 cm) do 100 cm,
 • grubość 0,3 mm, 0,4 mm.

Trzeba przy tym uwzględnić rzeczywistą powierzchnię grzewczą folii, którą należy pomniejszyć o boczne pasy szerokości około 3 cm do 10 cm, służące do mocowania folii.

Zasilanie folii grzewczej i sterowanie ogrzewania

Ogrzewanie ma podczerwień jest zasilane z sieci domowej, do której podłączony jest obwód elektryczny folii grzewczej. Poprzez zainstalowany regulator temperatury oraz czujniki regulowane jest działanie ogrzewania - optymalna temperatura w pomieszczeniu i czas ogrzewania.

Folia grzewcza przekształca energię elektryczną prawie w całości w ciepło, dlatego też ma większą sprawność niż ogrzewanie akumulacyjne. Koszty ogrzewania wynikają z ilości zużytej energii elektrycznej. Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło może to być wadą systemu.

Jeśli folia grzewcza przed ułożeniem ma być dokładnie przycięta, trzeba kupić taki jej rodzaj, który można indywidualnie skracać i dowolnie dopasowywać.
Trzymaj się ciepło
Jeśli folia grzewcza przed ułożeniem ma być dokładnie przycięta, trzeba kupić taki jej rodzaj, który można indywidualnie skracać i dowolnie dopasowywać.

Odpowiednia moc folii grzewczej

Napięcie zasilające wynosi zwykle 230 V (ale może być też niższe), natomiast moc grzewcza folii wynosi od 40 W/m2 do 220 W/m2. Do ogrzewania podłogowego stosuje się folie o mocy 80 W/m2, a do ogrzewania sufitowego 140 W/m2. Nie należy sugerować się radami niektórych sprzedawców, którzy proponują zastosowanie większej mocy, co miałoby zmniejszyć powierzchnię grzewczą i koszt materiału. Tyle tylko, że moc folii grzewczej powyżej 80 W/m2 spowoduje wzrost temperatury i zamiast ogrzewania na podczerwień powstanie ogrzewanie podłogowe konwekcyjne. Ucierpi na tym poważnie zarówno komfort mieszkania, jak i trwałość podłogi.

Układanie folii grzewczej

Podstawowym warunkiem zastosowania ogrzewania podłogowego na podczerwień jest grubość izolacji co najmniej 20 cm. Folia grzewcza nadaje się do podłóg pływających, których grubość nie powinna przekraczać14 mm. Można ją zastosować zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontu. W przypadku nowej budowy musi nastąpić całkowite wyschnięcie wylewki. W mieszkaniach remontowanych trzeba ewentualnie przygotować podłoże pod folię grzewczą:

 • wypełnienie i wyrównanie nierówności,
 • zaszpachlowanie szczelin i dziur w podłożu,
 • zabezpieczenie podłoża przed wilgocią,
 • ułożenie warstwy izolacyjnej.

Kiedy folia grzewcza, podłączenia elektryczne i czujniki temperatury zostaną ułożone, można przejść do wykonania wierzchniej warstwy podłogi. Do tego celu nadają się na przykład:

 • panele podłogowe, laminat, korek,
 • wykładziny dywanowe,
 • wykładziny z PVC i linoleum.

W przypadku ogrzewania sufitowego, na warstwę izolacji (na przykład wełny mineralnej) o grubości ok. 10 cm układa się folię grzewczą, a na nią folię paroizolacyjną i płyty gipsowo-kartonowe.

Mata grzewcza na podczerwień

Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego (o średnicy przykładowo 1,8 mm do 4 mm) ułożonego na siatce z włókien szklanych. Powstaje w ten sposób taśma o różnej szerokości zwykle 50 cm) i długości. Standardowa moc maty grzewczej wynosi 160 W/m2, ale dostępne są też maty 100 W/m2 i 200 W/m2.

Działanie maty grzewczej

O ile folia grzewcza jest układana w systemie podłogi pływającej, to maty stosuje się głównie do powierzchni ceramicznych. Na wylewce umieszcza się warstwę izolacyjną, a na niej maty grzewcze. Następnie można zastosować klej albo wylewkę samopoziomującą i ułożyć wierzchnią warstwę podłogi z płytek ceramicznych albo kamiennych. W ten sposób uzyskuje się ogrzewanie promieniami podczerwonymi ciepła, które powstało z energii elektrycznej.

Układanie maty grzewczej bezpośrednio na wylewce albo pod wylewką jest błędem, który powoduje, że zamiast ogrzewania przez promieniowanie, powstaje ogrzewanie akumulacyjne. Generuje wysokie zużycie energii elektrycznej i nieuzasadnione koszty, a na dodatek jest trudne do regulacji. To właśnie tego typu nieprawidłowe stosowanie mat grzewczych sprawia, że każde ogrzewanie elektryczne ma opinię ogrzewania bardzo drogiego.

Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego (o średnicy przykładowo 1,8 mm do 4 mm) ułożonego na siatce z włókien szklanych.
Allegro
Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego (o średnicy przykładowo 1,8 mm do 4 mm) ułożonego na siatce z włókien szklanych.

Obszary zastosowania maty grzewczej

Różne rodzaje mat generujących ciepło umożliwiają odpowiednie ogrzewanie podłogowe w różnych sytuacjach. Podłoga, która ma zamontowaną matę grzewczą, powinna wytrzymywać maksymalne temperatury tej maty. Większość wykładzin podłogowych jest tak dalece wytrzymała na wysokie temperatury, że nadaje się do ogrzewania matami zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Mogą być montowane na przykład w sklepach, biurach, kioskach, halach produkcyjnych, ogrodach zimowych, w pomieszczeniach dla zwierząt, kabinach ciężarówek, warsztatach itp. Na zewnątrz maty grzewcze mogą ogrzewać m.in. podłogi na tarasach, balkonach, pomieszczeniach dla psów, poczekalniach, targowiskach, terrariach, szklarniach.

Aspekty zdrowotne mat grzewczych

Wiadomo powszechnie, że zimne stopy mają negatywny wpływ na zdrowie. Ukierunkowane ciepło promieniujące z podłogi może mieć szczególny wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie, nie tylko podczas chłodnych pór roku. Przyjemne ciepło ogrzewające stopy wpływa pozytywnie na:

 • krążenie,
 • poprawę koncentracji,
 • bóle mięśni i pleców.

Odpowiednio zaplanowane i wykonane ogrzewanie powierzchniowe foliami i matami na poczerwień może stanowić dobrą alternatywę dla ogrzewania opartego na spalaniu paliw kopalnych, jak węgiel, olej opałowy, czy gaz ziemny. Szczególnie interesująco wygląda możliwość zasilania folii i mat grzewczych energią elektryczną wytworzoną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych.

Komentarze

 • witek

  Jestem w trakcie zbierania informacji o foliach grzewczych, bo chcę założyć. Doczytałem się, że lepsze są takie , gdzie nośnikiem jest grafen, ale nie mogę takiej znaleźć i nie wiem na ile jest to prawda.