Folie i maty grzewcze na podczerwień – czy warto?
Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień? Jak wybrać rodzaj, wymiar i moc folii grzewczej? Jak działa mata grzewcza na podczerwień? Przeczytajcie.
Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?
Ogrzewanie na podczerwień przekazuje ciepło w formie promieniowania. Wytwarzanie energii odbywa się za pośrednictwem prądu elektrycznego. Elementem grzewczym są tutaj folie grzewcze oraz maty grzewcze. Mimo zasilania prądem elektrycznym ogrzewania elektrycznego na podczerwień nie należy mylić z konwekcyjnym ogrzewaniem elektrycznym.
Ogrzewanie promieniowaniem infraczerwonym charakteryzuje się niską temperaturą urządzeń grzewczych. Dzięki minimalnej różnicy temperatur między podłogą i sufitem nie występuje praktycznie ruch konwekcyjny powietrza, a tym samym – nie ma unoszącego się kurzu. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z alergią. Ciepło akumulowane w ścianach mieszkania, a nie w powietrzu, nie powoduje tak znacznych strat podczas wietrzenia, jak w przypadku tradycyjnych form ogrzewania.
Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień?
Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zalety ogrzewania na podczerwień.
- Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.
- Wydajność energetyczna jest wysoka, ponieważ prawie cała energia jest zamieniana w ciepło.
- Ciepłe ściany chronią przed zawilgoceniem i rozwijaniem się grzybów pleśniowych.
- Ogrzewanie pomieszczenia poprzez promieniowanie jest korzystniejsze niż ogrzewanie powietrza, ponieważ powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.
Folia grzewcza na podczerwień – czym jest?
Kiedy mowa jest o folii grzewczej, to chodzi o elementy grzewcze w postaci przewodzących prąd pasków grafitu, które są umieszczone na nośniku (na przykład na tkaninie z włókna szklanego), a dla izolacji zatopione są między dwiema warstwami cienkiej folii poliestrowej. Warto podkreślić również, że jest to najcieńszy wariant elektrycznego ogrzewania powierzchniowego. Za pośrednictwem dwóch miedzianych taśm, które służą jako elektrody, do folii grzewczej zostaje podłączony prąd elektryczny, zamieniany potem w energię cieplną.
Cała powierzchnia grzewcza wewnątrz powłoki z tworzywa sztucznego nagrzewa się równomiernie, zapewniając ciepło podłogi w całym pomieszczeniu. Promieniujące na dużej powierzchni ciepło ogrzewa równomiernie nie powietrze, ale ściany.
Rodzaje i wymiary folii grzewczej
Niektórzy producenci folii grzewczej oferują folię w postaci gotowych odcinków, których ze względu na wykończenie nie da się przycinać. Tę folię układa się w takiej postaci, w jakiej została zakupiona.
Jeśli folia grzewcza przed ułożeniem ma być dokładnie przycięta, trzeba kupić taki jej rodzaj, który można indywidualnie skracać i dowolnie dopasowywać.
Folia grzewcza, częściowo samoprzylepna, jest produkowana w postaci rolek do cięcia albo gotowych półfabrykatów o określonej długości. Ważną zaletą folii grzewczej jest bardzo niewielka wysokość zabudowy.
Typowe wymiary folii grzewczej:
- długość: do 20 m,
- szerokość: od 50 cm (30 cm) do 100 cm,
- grubość: 0,3 mm, 0,4 mm.
Trzeba przy tym uwzględnić rzeczywistą powierzchnię grzewczą folii, którą należy pomniejszyć o boczne pasy szerokości od około 3 cm do 10 cm, służące do mocowania folii.
Zasilanie folii grzewczej i sterowanie ogrzewaniem
Ogrzewanie na podczerwień jest zasilane z sieci domowej, do której podłączony jest obwód elektryczny folii grzewczej. Poprzez zainstalowany regulator temperatury oraz czujniki regulowane jest działanie ogrzewania – optymalna temperatura w pomieszczeniu i czas ogrzewania.
Folia grzewcza przekształca energię elektryczną prawie w całości w ciepło, dlatego też ma większą sprawność niż ogrzewanie akumulacyjne. Koszty ogrzewania wynikają z ilości zużytej energii elektrycznej. Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło może to być wadą systemu.
Odpowiednia moc folii grzewczej
Napięcie zasilające wynosi zwykle 230 V (ale może być też niższe), natomiast moc grzewcza folii wynosi od 40 W/m2 do 220 W/m2. Do ogrzewania podłogowego stosuje się folie o mocy 80 W/m2, a do ogrzewania sufitowego o mocy 140 W/m2.
Co ważne, nie należy sugerować się radami niektórych sprzedawców, którzy proponują zastosowanie większej mocy, co miałoby zmniejszyć powierzchnię grzewczą i koszt materiału. Moc folii grzewczej powyżej 80 W/m2 spowoduje wzrost temperatury i zamiast ogrzewania na podczerwień powstanie ogrzewanie podłogowe konwekcyjne. Ucierpi na tym poważnie zarówno komfort mieszkania, jak i trwałość podłogi.
Jak układać folię grzewczą?
Podstawowym warunkiem zastosowania ogrzewania podłogowego na podczerwień jest grubość izolacji co najmniej 20 cm. Folia grzewcza nadaje się do podłóg pływających, których grubość nie powinna przekraczać14 mm. Można ją zastosować zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontu. W przypadku nowej budowy musi nastąpić całkowite wyschnięcie wylewki. W mieszkaniach remontowanych trzeba ewentualnie przygotować podłoże pod folię grzewczą. Poszczególne etapy to:
- wypełnienie i wyrównanie nierówności,
- zaszpachlowanie szczelin i dziur w podłożu,
- zabezpieczenie podłoża przed wilgocią,
- ułożenie warstwy izolacyjnej.
Kiedy folia grzewcza, podłączenia elektryczne i czujniki temperatury zostaną ułożone, można przejść do wykonania wierzchniej warstwy podłogi. Do tego celu nadają się na przykład:
- panele podłogowe,
- laminat,
- korek,
- wykładziny dywanowe,
- wykładziny z PWC i linoleum.
W przypadku ogrzewania sufitowego na warstwę izolacji (na przykład wełny mineralnej) o grubości ok. 10 cm układa się folię grzewczą, a na nią folię paroizolacyjną i płyty gipsowo-kartonowe.
Mata grzewcza na podczerwień – co to?
Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego (o średnicy od 1,8 mm do 4 mm) ułożonego na siatce z włókien szklanych. Powstaje w ten sposób taśma o różnej szerokości i długości. Standardowa moc maty grzewczej wynosi 160 W/m2, ale dostępne są też maty o mocy 100 W/m2 i 200 W/m2.
Działanie maty grzewczej
O ile folia grzewcza jest układana w systemie podłogi pływającej, o tyle maty stosuje się głównie do powierzchni ceramicznych. Na wylewce umieszcza się warstwę izolacyjną, a na niej maty grzewcze. Następnie można zastosować klej albo wylewkę samopoziomującą i ułożyć wierzchnią warstwę podłogi z płytek ceramicznych, albo z płytek kamiennych. W ten sposób uzyskuje się ogrzewanie promieniami podczerwonymi ciepła, które powstało z energii elektrycznej.
Układanie maty grzewczej bezpośrednio na wylewce oraz pod wylewką jest błędem, który powoduje, że zamiast ogrzewania przez promieniowanie powstaje ogrzewanie akumulacyjne. Generuje wysokie zużycie energii elektrycznej i nieuzasadnione koszty, a na dodatek jest trudne do regulacji. To właśnie tego typu nieprawidłowe stosowanie mat grzewczych sprawia, że każde ogrzewanie elektryczne ma opinię ogrzewania bardzo drogiego.
Gdzie stosować maty grzewcze?
Różne rodzaje mat generujących ciepło umożliwiają odpowiednie ogrzewanie podłogowe w różnych sytuacjach. Podłoga, która ma zamontowaną matę grzewczą, powinna wytrzymywać maksymalne temperatury tej maty. Większość wykładzin podłogowych jest wytrzymała na wysokie temperatury, dlatego też nadaje się do ogrzewania matami zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Maty grzewcze mogą być montowane na przykład w: sklepach, biurach, kioskach, halach produkcyjnych, ogrodach zimowych, pomieszczeniach dla zwierząt, kabinach ciężarówek, warsztatach. Natomiast na zewnątrz maty grzewcze mogą ogrzewać m.in.: podłogi na tarasach, podłogi na balkonach, pomieszczeniach dla psów, poczekalnie, targowiska, terraria, szklarnie.
Folie i maty grzewcze na podczerwień – podsumowanie
Odpowiednio zaplanowane i wykonane ogrzewanie powierzchniowe foliami i matami na poczerwień może stanowić dobrą alternatywę dla ogrzewania opartego na spalaniu paliw kopalnych, jak: węgiel, olej opałowy, gaz ziemny. Szczególnie interesująco wygląda możliwość zasilania folii i mat grzewczych energią elektryczną wytworzoną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych.
Komentarze