Folie i maty grzewcze na podczerwień – czy warto?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień? Jak wybrać rodzaj, wymiar i moc folii grzewczej? Jak działa mata grzewcza na podczerwień? Przeczytajcie.

 

Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.
Leduj
Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu

 

Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?

Ogrzewanie na podczerwień przekazuje ciepło w formie promieniowania. Wytwarzanie energii odbywa się za pośrednictwem prądu elektrycznego. Elementem grzewczym są tutaj folie grzewcze oraz maty grzewcze. Mimo zasilania prądem elektrycznym ogrzewania elektrycznego na podczerwień nie należy mylić z konwekcyjnym ogrzewaniem elektrycznym.

Ogrzewanie promieniowaniem infraczerwonym charakteryzuje się niską temperaturą urządzeń grzewczych. Dzięki minimalnej różnicy temperatur między podłogą i sufitem nie występuje praktycznie ruch konwekcyjny powietrza, a tym samym – nie ma unoszącego się kurzu. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z alergią. Ciepło akumulowane w ścianach mieszkania, a nie w powietrzu, nie powoduje tak znacznych strat podczas wietrzenia, jak w przypadku tradycyjnych form ogrzewania.

Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień?

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zalety ogrzewania na podczerwień.

  • Ogrzewanie na podczerwień może być zainstalowane jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.
  • Wydajność energetyczna jest wysoka, ponieważ prawie cała energia jest zamieniana w ciepło.
  • Ciepłe ściany chronią przed zawilgoceniem i rozwijaniem się grzybów pleśniowych.
  • Ogrzewanie pomieszczenia poprzez promieniowanie jest korzystniejsze niż ogrzewanie powietrza, ponieważ powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła.

Folia grzewcza na podczerwień – czym jest?

Kiedy mowa jest o folii grzewczej, to chodzi o elementy grzewcze w postaci przewodzących prąd pasków grafitu, które są umieszczone na nośniku (na przykład na tkaninie z włókna szklanego), a dla izolacji zatopione są między dwiema warstwami cienkiej folii poliestrowej. Warto podkreślić również, że jest to najcieńszy wariant elektrycznego ogrzewania powierzchniowego. Za pośrednictwem dwóch miedzianych taśm, które służą jako elektrody, do folii grzewczej zostaje podłączony prąd elektryczny, zamieniany potem w energię cieplną.

Cała powierzchnia grzewcza wewnątrz powłoki z tworzywa sztucznego nagrzewa się równomiernie, zapewniając ciepło podłogi w całym pomieszczeniu. Promieniujące na dużej powierzchni ciepło ogrzewa równomiernie nie powietrze, ale ściany.

Rodzaje i wymiary folii grzewczej

Niektórzy producenci folii grzewczej oferują folię w postaci gotowych odcinków, których ze względu na wykończenie nie da się przycinać. Tę folię układa się w takiej postaci, w jakiej została zakupiona.

Jeśli folia grzewcza przed ułożeniem ma być dokładnie przycięta, trzeba kupić taki jej rodzaj, który można indywidualnie skracać i dowolnie dopasowywać.

Folia grzewcza, częściowo samoprzylepna, jest produkowana w postaci rolek do cięcia albo gotowych półfabrykatów o określonej długości. Ważną zaletą folii grzewczej jest bardzo niewielka wysokość zabudowy.

Typowe wymiary folii grzewczej:

  • długość: do 20 m,
  • szerokość: od 50 cm (30 cm) do 100 cm,
  • grubość: 0,3 mm, 0,4 mm.

Trzeba przy tym uwzględnić rzeczywistą powierzchnię grzewczą folii, którą należy pomniejszyć o boczne pasy szerokości od około 3 cm do 10 cm, służące do mocowania folii.

Zasilanie folii grzewczej i sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie na podczerwień jest zasilane z sieci domowej, do której podłączony jest obwód elektryczny folii grzewczej. Poprzez zainstalowany regulator temperatury oraz czujniki regulowane jest działanie ogrzewania – optymalna temperatura w pomieszczeniu i czas ogrzewania.

Folia grzewcza przekształca energię elektryczną prawie w całości w ciepło, dlatego też ma większą sprawność niż ogrzewanie akumulacyjne. Koszty ogrzewania wynikają z ilości zużytej energii elektrycznej. Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło może to być wadą systemu.

 

Jeśli folia grzewcza przed ułożeniem ma być dokładnie przycięta, trzeba kupić taki jej rodzaj, który można indywidualnie skracać i dowolnie dopasowywać.
Trzymaj się ciepło
Folia grzewcza w rolce

 

Odpowiednia moc folii grzewczej

Napięcie zasilające wynosi zwykle 230 V (ale może być też niższe), natomiast moc grzewcza folii wynosi od 40 W/m2 do 220 W/m2. Do ogrzewania podłogowego stosuje się folie o mocy 80 W/m2, a do ogrzewania sufitowego o mocy 140 W/m2.

Co ważne, nie należy sugerować się radami niektórych sprzedawców, którzy proponują zastosowanie większej mocy, co miałoby zmniejszyć powierzchnię grzewczą i koszt materiału. Moc folii grzewczej powyżej 80 W/m2 spowoduje wzrost temperatury i zamiast ogrzewania na podczerwień powstanie ogrzewanie podłogowe konwekcyjne. Ucierpi na tym poważnie zarówno komfort mieszkania, jak i trwałość podłogi.

Jak układać folię grzewczą?

Podstawowym warunkiem zastosowania ogrzewania podłogowego na podczerwień jest grubość izolacji co najmniej 20 cm. Folia grzewcza nadaje się do podłóg pływających, których grubość nie powinna przekraczać14 mm. Można ją zastosować zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontu. W przypadku nowej budowy musi nastąpić całkowite wyschnięcie wylewki. W mieszkaniach remontowanych trzeba ewentualnie przygotować podłoże pod folię grzewczą. Poszczególne etapy to:

  • wypełnienie i wyrównanie nierówności,
  • zaszpachlowanie szczelin i dziur w podłożu,
  • zabezpieczenie podłoża przed wilgocią,
  • ułożenie warstwy izolacyjnej.

Kiedy folia grzewcza, podłączenia elektryczne i czujniki temperatury zostaną ułożone, można przejść do wykonania wierzchniej warstwy podłogi. Do tego celu nadają się na przykład:

  • panele podłogowe,
  • laminat,
  • korek,
  • wykładziny dywanowe,
  • wykładziny z PWC i linoleum.

W przypadku ogrzewania sufitowego na warstwę izolacji (na przykład wełny mineralnej) o grubości ok. 10 cm układa się folię grzewczą, a na nią folię paroizolacyjną i płyty gipsowo-kartonowe.

Mata grzewcza na podczerwień – co to?

Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego (o średnicy od 1,8 mm do 4 mm) ułożonego na siatce z włókien szklanych. Powstaje w ten sposób taśma o różnej szerokości i długości. Standardowa moc maty grzewczej wynosi 160 W/m2, ale dostępne są też maty o mocy 100 W/m2 i 200 W/m2.

Działanie maty grzewczej

O ile folia grzewcza jest układana w systemie podłogi pływającej, o tyle maty stosuje się głównie do powierzchni ceramicznych. Na wylewce umieszcza się warstwę izolacyjną, a na niej maty grzewcze. Następnie można zastosować klej albo wylewkę samopoziomującą i ułożyć wierzchnią warstwę podłogi z płytek ceramicznych, albo z płytek kamiennych. W ten sposób uzyskuje się ogrzewanie promieniami podczerwonymi ciepła, które powstało z energii elektrycznej.

Układanie maty grzewczej bezpośrednio na wylewce oraz pod wylewką jest błędem, który powoduje, że zamiast ogrzewania przez promieniowanie powstaje ogrzewanie akumulacyjne. Generuje wysokie zużycie energii elektrycznej i nieuzasadnione koszty, a na dodatek jest trudne do regulacji. To właśnie tego typu nieprawidłowe stosowanie mat grzewczych sprawia, że każde ogrzewanie elektryczne ma opinię ogrzewania bardzo drogiego.

 

Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego (o średnicy przykładowo 1,8 mm do 4 mm) ułożonego na siatce z włókien szklanych.
Allegro
Mata grzewcza stanowi połączenie przewodu grzewczego ułożonego na siatce z włókien szklanych

 

Gdzie stosować maty grzewcze?

Różne rodzaje mat generujących ciepło umożliwiają odpowiednie ogrzewanie podłogowe w różnych sytuacjach. Podłoga, która ma zamontowaną matę grzewczą, powinna wytrzymywać maksymalne temperatury tej maty. Większość wykładzin podłogowych jest wytrzymała na wysokie temperatury, dlatego też nadaje się do ogrzewania matami zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Maty grzewcze mogą być montowane na przykład w: sklepach, biurach, kioskach, halach produkcyjnych, ogrodach zimowych, pomieszczeniach dla zwierząt, kabinach ciężarówek, warsztatach. Natomiast na zewnątrz maty grzewcze mogą ogrzewać m.in.: podłogi na tarasach, podłogi na balkonach, pomieszczeniach dla psów, poczekalnie, targowiska, terraria, szklarnie.

Folie i maty grzewcze na podczerwień – podsumowanie

Odpowiednio zaplanowane i wykonane ogrzewanie powierzchniowe foliami i matami na poczerwień może stanowić dobrą alternatywę dla ogrzewania opartego na spalaniu paliw kopalnych, jak: węgiel, olej opałowy, gaz ziemny. Szczególnie interesująco wygląda możliwość zasilania folii i mat grzewczych energią elektryczną wytworzoną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych.

Komentarze

  • Uio 2023-01-23T21:57:19.029Z

    Folia termofol 60w/M okazała się totalnym bublem. Produkt porażka wogole nie grzeje. Kit dla naiwnych.

    • Góralo 2022-07-02T12:42:05.573Z

      U nas od prawie dwóch lat już mamy panele na podczerwień polskiej marki Oxyly. To było świetne rozwiązanie, polecam ekologiczne i bezpieczne

      • Wiesław 2022-01-02T15:52:46.114Z

        Mam prośbę do osób które mają dużą wiedze a najlepiej już użytkują. Jaką folie czy matę założyć pod panele podłogowe. Dopiero co założyłem fotowoltaikę 6KW . Interesuje mnie moc , marka foli lub maty ( którą zastosować ) i jakie panele trzeba kupować , czy one mają jakiś współczynnik przewodzenia oddawania ciepła żeby nie tłumiły. Na pewno płytka ceramiczna lepiej oddaje ciepło ale w moim przypadku odpada. Jaka jest najwygodniejsza temperatura podłogi aby było komfortowo i nie za ciepła podłoga . Oprócz tego ogrzewania mam klasyczne gazowe i kaloryfery.

        • Komentarz został odrzucony za treść niezgodną z regulaminem.
          • Antyspam 2021-09-23T16:53:09Z

            Na Olx więcej sprzedawców i mają lepsze

            • gość 2021-11-18T07:39:57Z

              Na olx bez faktury i bez gwarancji, i jakość różna, a teraz można to odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna) wiec faktura się przydaje

          • Mariusz 2021-04-19T19:00:57Z

            Posiadam folie na podczerwień i jestem bardzo zadowolony . Dom nowy 70mk . Folie to jedyne ogrzewanie i spokojnie daje radę nawet w największe mrozy. Ważne jest z jakich materiałów został wybudowany dom . Wszystko w domu jest na prąd nie posiadam żadnych paneli . Za styczeń i luty zapłaciłem 1200 zł woda też jest grzana w podgrzewaczu elektrycznym.

            • Gość 2021-11-17T18:20:57Z

              Panie Mariuszu ja też jestem zainteresowana ogrzewaniem na podczerwień gdyby Pan mógł mi podać jaka firma Panu wykonała to ogrzewanie byłabym bardzo wdzięczna pozdrawiam

            • Andrzej 2021-04-16T06:20:31Z

              Na kanale YouTube o nazwie SunTechnology są przedstawione szczegóły montażu, sterowania itd.

              • Szczery do bólu 2021-04-06T18:19:10Z

                Podłogę panelową na foliach czuć jako leciutko ciepłą dopiero na foliach od 140w/m .Przy mniejszych mocach nic nie czuć ciepła jak był hebel w pokoju tak jest. Pobór prądu duży nawet dla posiadacza fotowoltaiki , zimno jak cholera drogo i nie wyobrażam sobie całego mieszkania w tym badziewiu . Zrobiłem jedno pomieszczenie i dziekuje dla mnie to kit i shit!!!

                • Ggg 2023-01-23T21:59:32.060Z

                  Dokładnie tak jak piszesz, bubel i tyle. Jak ktoś chce grzać podłogę to tylko matami a nie tymi wynalazkami rodem z Chin.

                  • Tomasz 2021-09-20T19:29:57Z

                    Przed montażem folii trzeba sprawdzić współczynnik COP. A najpierw się robi a potem narzeka.

                    • Jacunia 2021-09-23T16:41:41Z

                      Tak zrobiłeś jedno pomieszczenie i wiesz że folie poniżej 140Wm2 są zimne. 140W osiąga temp. 38-40 C jak stara wodna podłogówka gdzie w nogi ciepło i jest to nawet niewskazane. Nowoczesne ogrzewania podłogowe wodne do chodzą do 30C tak jak folia 80W2. Albo kłamiesz albo masz dom z kamienia bez docieplenia

                  • Artur 2021-02-24T12:43:39Z

                    Witek, moglbys zalaczyc link do tych co kupiles na ALi? chcialbym porownac. Jako ze zima ma sie ku koncowi, jakies nowe obserwacje odnosnie zainstalowanych juz folii?

                    • Jakowlew 2021-09-23T16:49:47Z

                      Nie wiem po co kupować na Ali jak u nas nie drożej z fakturą i nie muszę się martwić czy mi przesyłkę opodatkują czy oclą. Poza tym nie dajcie się nabrać na grafen. To wielka ściema, zwykłe folię nawet jeśli mają jakiś procent baaardzo drogiego grafenu to nic on nie wnosi poza ceną

                    • Tomek D 2020-12-11T17:29:20Z

                      Koledzy miałem ostatnio kontakt z foliami montowanymi na suficie i w podłodze (pod wylewką co jest rzadkością). Uwierzcie jest to mega fajny pomysł. Firma nawet zamontowała podlicznik do samych foli żeby obserwować oszczędność. Gość ma fotowoltaikę i okazuje się ze ogrzewanie za darmo. Jeszcze nawet trochę prądu zostaje. Firma jakaś redsnake czy coś podobnego.

                      • Raf 2021-01-22T17:44:11Z

                        Redsnake jest chyba najdroższy

                      • witek 2020-11-23T15:09:34Z

                        Kupiłem tę z grafenem na Ali. Zainstalowałem, jesteśmy zadowoleni, ale nic konkretnego nie napiszę, bo to początek ogrzewania. Nie wiem, czy przez panel może promieniować, ale dla mnie ważne, że grzeje. A propos promieniowanie podczerwonego przez panel. Panel ma gr.8 mm, a termiczność budynków mierzy się promieniowaniem na zewnątrz przez kilku centymetrowe ściany. Nic z tego nie rozumiem.

                        • mONdry inaczej 2020-11-13T12:45:35Z

                          maty pod podłogę to nie jest ogrzewanie na podczerwień bo podczerwień nie przejdzie przez podłogę robi się zawsze konwencjonalne

                          • Pawel 2022-06-30T17:25:49.833Z

                            Dokladnie. Maty to ogrzewanie elektryczne oporowe. Stosowac mozna w pomieszczeniach mokrych. Sa grubsze od folii.

                            • Witek 2023-01-23T22:02:09.603Z

                              I zdecydowanie lepsze od folii.

                          • witek 2020-08-01T19:36:22Z

                            Jestem w trakcie zbierania informacji o foliach grzewczych, bo chcę założyć. Doczytałem się, że lepsze są takie , gdzie nośnikiem jest grafen, ale nie mogę takiej znaleźć i nie wiem na ile jest to prawda.

                            • Ewa 2020-10-26T10:56:53Z

                              Witaj Wojtku, ja również zbieram te informacje. Widziałam na allegro koreańską folię z grafenem, natomiast nie wiem czy jest rzeczywiście najlepsza. Skąd zaczerpnąłeś tę informację?

                              • mONdry inaczej 2020-11-23T14:26:57Z

                                z grafenem to by kosztowała krocie

                                • Jack 2021-02-01T21:32:48Z

                                  Zgadzam się. Ten grafen to taki chwyt marketingowy. Jeszcze nie udało się uzyskać taniej technologii produkcji grafenu .Żaden liczący się producent folii nie ma ich w ofercie poza Chińczykami z Ali które mają niby made in Korea. Sprzedają też w Polsce ale żródło pewnie to samo .Poza tym widziałem chyba te folie i temp.50-60 stopni C to lekka przesada.