OZE w Twoim domu – jak ogrzać dom i zyskać prąd dzięki naturalnym źródłom energii?
Piece na węgiel czy gaz odchodzą do lamusa z racji coraz większej świadomości ekologicznej, ale przede wszystkim z powodu wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem domów i mieszkań w ten sposób. Rozwiązaniami, które nieustannie zyskują na popularności, są te oparte na odnawialnych źródłach energii. Mowa tutaj oczywiście o panelach fotowoltaicznych oraz o pompach ciepła. Jak ogrzać dom i zyskać prąd dzięki naturalnym źródłom energii? Wyjaśniamy to w niniejszym poradniku.
Fotowoltaika i pompy ciepła – jak to działa?
Fotowoltaika i pompa ciepła to połączenie idealne. Zanim omówimy niewątpliwe korzyści wynikające z jednoczesnego korzystania z obu wspomnianych rozwiązań, warto pokrótce omówić najważniejsze cechy zarówno paneli, jak i pomp ciepła.
Panele fotowoltaiczne działają w taki sposób, że zamieniają energię słoneczną w... prąd. Instalacje fotowoltaiczne przyłącza się do instalacji elektrycznej budynku bądź gospodarstwa. Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne zyskuje się darmowy prąd, zaś nadwyżki energii mogą być magazynowane w specjalnych magazynach. Wszystko uzależnione jest oczywiście od tego, jaka jest moc oraz rodzaj danej instalacji zamontowanej w danej nieruchomości. Na czym dokładnie polega działanie takich paneli? To stosunkowo proste, mianowicie: foton, minimalna jednostka światła podczas padania na pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne, jest pochłaniana przez krzem. Później dochodzi do wybijania elektronu z pozycji i przymuszenie go do ruchu. Ten ruch jest przepływem prądu elektrycznego. Za sprawą złącza półprzewodnikowego typu p-n następuje połączenie omawianego procesu w obiegiem elektronów w obrębie sieci energetycznej.
Z kolei pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące zasoby naturalne w celu podgrzewania wody oraz kontrolowania temperatury w mieszkaniu. Działanie pomp można przyrównać do odwróconego działania lodówki. Polega to na tym, iż w zamkniętym obiegu chłodniczym przepływa specjalny czynnik w postaci gazu – nagrzewa się on pod wpływem sprężania przez sprężarkę, trafia dalej do wymiennika ciepła (skraplacza), gdzie skrapla się do postaci ciekłej i powraca do stanu gazowego przez zawór rozprężny. W innym wymienniku następuje odbiór ciepła z otoczenia, które za pośrednictwem instalacji grzewczej jest przekazywane do ogrzewanego obiektu.
Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi – dlaczego warto?
Czy warto zdecydować się na jednoczesną inwestycję w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła? Zdecydowanie tak. Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii i służy do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej, jednak do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest prąd. A prąd można pozyskiwać właśnie z paneli fotowoltaicznych.
Instalacja obu tych urządzeń pozwala na zaprojektowanie kompletnego systemu, który może funkcjonować w pełni niezależnie od standardowych źródeł energii. Inwestycja w nowatorskie rozwiązania w zakresie OZE pozwala na znaczące zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.