Pompy ciepła – czym są, jak działają: praktyczne informacje dla inwestora

Świadomość tego, że każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia emisji spalin, kieruje uwagę budujących domy na pompy ciepła. Wykorzystują one energię, która płynie z naturalnych źródeł – powietrza, gruntu lub wody. Są one niewyczerpane i znacznie tańsze w pozyskiwaniu od innych. Począwszy od produkcji energii na użytek własny, aż po napędzanie linii produkcyjnych i maszyn – pompy ciepła są w stanie nie tylko dostarczyć potrzebną ilość prądu, ale też znacząco obniżyć rachunki za media. Dowiedz się więcej na ich temat i poznaj odpowiedzi na często zadawane pytania.

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z wody, powietrza lub gruntu, a następnie zmieniają ją na energię użytkową. Służą w ten sposób osobom prywatnym, które chcą tanio i efektownie ogrzewać swoje gospodarstwa domowe, jak i firmom, szukającym ekologicznych i niezawodnych źródeł ciepła. To, w połączeniu ze stosunkowo krótkim czasem zwrotu oraz redukcją ilości emitowanych spalin sprawia, że pompy coraz częściej stają się alternatywą dla ogrzewania gazowego czy spalania paliw kopalnianych.

Działanie pompy ciepła

Jak działają pompy ciepła? Często ich praca porównywana jest do pracy… lodówki. Ich zadaniem jest pobieranie energii z zewnątrz i przekazywanie je do wnętrza budynku, przy czym dochodzi do uwolnienia ciepła. To efekt tzw. Joule’a-Thomsona.

Pompa ciepła
Pompa ciepła powietrzna

Oto jak wygląda działanie pompy ciepła w kilku krokach:

  • Pobór ciepła – w systemie źródła ciepła krąży ciecz (zwykle w postaci roztworu glikolu), która absorbuje ciepło z otoczenia i przenosi je do pompy ciepła (zasysanie odbywa się przez specjalny wentylator).
  • Wykorzystanie ciepła – po przekazaniu energii środowiska do czynnika chłodniczego w wymienniku ciepła (parowniku), dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego. Następnie para ta jest pobierana przez sprężarkę, co z kolei prowadzi do podwyższenia temperatury czynnika chłodniczego. Oddaje on ciepło w tzw. skraplaczu, po czym trafia do zaworu rozprężnego, gdzie zmniejsza się jego ciśnienie i stan skupienia na ciekły.
  • Ogrzanie pomieszczenia – czynnikiem grzewczym w instalacji jest najczęściej woda, która przejmuje wyprodukowane w poprzednich etapach ciepło. Dzięki temu możliwe jest skuteczne ogrzewanie wnętrza.

Jaka pompa ciepła jest najlepsza – powietrzna czy gruntowa?

Duży wybór dostępnych urządzeń i ciągły rozwój technologiczny sprawia, że do dyspozycji każdego z nas są wysokowydajne pompy ciepła, które jako dolne źródło energii wykorzystują grunt lub powietrze. Które z tych rozwiązań wybrać?

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła przy domu
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła przy domu

Gruntowe pompy ciepła są uważane za wydajniejsze, jednak wymagają większej powierzchni i są droższe w zakupie oraz eksploatacji. Powietrzną pompę ciepła można zamontować na mniejszej przestrzeni, dlatego jest rozwiązaniem o wiele bardziej uniwersalnym. Na uwagę zasługuje również to, że takie urządzenie również może być niezwykle wydajne i zapewnić skuteczne ogrzewanie domu lub innego budynku na przestrzeni wielu lat.

Za jedne z najbardziej wydajnych rozwiązań, uznawane są powietrzne pompy ciepła. Jako źródło ciepła wykorzystują one powietrze dostępne bez jakichkolwiek ograniczeń – dzięki temu każdy może korzystać z odnawialnego źródła energii i tym samym obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie.

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów rozważających ogrzewanie domu pompą ciepła:

    1. Czy pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom?

TAK – to najbardziej ekonomiczne źródło ciepła. W sprzedaży znajdziesz ogromną ilość produktów znanych firm takich jak Stiebel-Eltron, Heiztechnik, Immergas, Bosch, Panasonic, Mitsubishi Electric ECODAN. Poszczególne modele różnią się mocą, zatem z łatwością dopasujesz pompę ciepła do domu 50 m2, 150 m2, 200 m2.

    2. Jak dobrać pompę ciepła?

Dobranie pompy ciepła składa się z kilku elementów. Przy doborze urządzenia bierze się pod uwagę:

  • Z jakiego materiału jest wybudowany budynek (rodzaj i grubość)?
  • Jaka jest grubość izolacji fundamentów i jaka to izolacja?
  • Jaka jest grubość izolacji ścian i jaka to izolacja?
  • Jaka jest grubość izolacji dachu i podłogi i jaka to izolacja?
  • Jakie są okna?

    3. Jaka powinna być moc pompy ciepła?

Nie ma tutaj ścisłej reguły. Moc pompy nie zależy wyłącznie od wielkości budynków, lecz w dużej mierze od zastosowanej izolacji. Jeśli dom jest bardzo dobrze docieplony, to i zastosowana pompa ciepła może być o mniejszej mocy, niż dla budynku o podobnej kubaturze, lecz słabiej ocieplonego.

    4. Ile kosztuje cała instalacja pompy ciepła?

Koszt pompy ciepła waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak za sprawą rządowych dotacji takich jak Czyste Powietrze można uzyskać wysokie dofinansowanie do inwestycji.

Jakie zalety mają pompy ciepła?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na gruntową, czy powietrzną pompę ciepła, możesz liczyć na wiele korzyści związanych z jej eksploatacją. Nie bez powodu urządzenia tego typu cieszą się rosnącą popularnością – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

jednostka wewnętrzna pompy ciepła
Jednostka wewnętrzna pompy ciepła

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

  • Obniżenie rachunków. Pompy ciepła to urządzenia niezwykle wydajne, które uniezależnią Cię od węgla czy gazu. Dzięki nim znacznie zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania i będziesz mieć pewność, że niezależnie od warunków zewnętrznych zapewnią Ci one doskonałe efekty.
  • Pompy ciepła to urządzenia w pełni ekologiczne, które z jednej strony wykorzystują odnawialne źródła energii, a z drugiej nie wytwarzają żadnych niebezpiecznych związków. Korzystając z nich, przyczyniasz się do ochrony środowiska.
  • Prostota montażu. Pompy ciepła nie są trudne w zakresie instalacji – zwłaszcza jeżeli postawisz na te powietrzne. Zwykle wystarczy kilka godzin, by specjaliści wykonali swoje zadanie i byś mógł natychmiast rozpocząć eksploatację urządzenia.
  • Bezobsługowość. Pompy ciepła nie wymagają ciągłej obsługi – pracują samodzielnie i wystarczy, że będziesz od czasu do czasu sprawdzał ich stan. Dzięki temu z obsługą urządzenia poradzą sobie nawet osoby niedoświadczone albo starsze.
  • Niewielkie koszty eksploatacji. Pompa ciepła potrzebuje do pracy niewielkiej ilości energii elektrycznej, dlatego nie musisz obawiać się, że pracując każdego dnia, znacząco podwyższy Twoje rachunki za prąd. Inwestycja w nią jest więc opłacalna pod każdym względem.
  • Bezpieczeństwo. Nowoczesne pompy ciepła, tworzone przez uznanych w tej dziedzinie producentów, są w pełni bezpieczne. Nie musisz więc obawiać się, że w trakcie intensywnej eksploatacji ulegną uszkodzeniu albo dojdzie do niepożądanych sytuacji, jak np. wybuch.
  • Niewielka ilość zajmowanego miejsca. Niektóre modele pomp ciepła zajmują tyle miejsca co lodówka i mogą być montowane w dowolnym miejscu – np. w piwnicy. Nie musisz więc obawiać się, że nie znajdziesz dla urządzenia wystarczającej przestrzeni.
  • Trwałość. Żywotność pomp ciepła ocenia się na dziesięciolecia, dlatego jest to inwestycja długoterminowa, która szybko się spłaci. Możesz mieć pewność, że urządzenie, w które zainwestujesz, pozostanie wydajne i sprawne nawet po 30-40 latach intensywnej eksploatacji.

Chcesz zainwestować w nowoczesną pompę ciepła i cieszyć się obniżonymi rachunkami za ogrzewanie? W takim razie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami z firmy ziterm.pl – chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy wybór najlepszego rozwiązania!

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.