Pompa ciepła i kocioł kondensacyjny – idealne połączenie dla Twojego domu

Szukasz taniego i ekologicznego rozwiązania, dzięki któremu ogrzejesz dom? Jedną z opcji jest wykorzystanie hybrydowej pompy ciepła z kotłem kondensacyjnym. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie? Jakie korzyści mogą płynąć z wykorzystania hybrydowej pompy ciepła? To warto wiedzieć.

Dom z pompą ciepła
Hybrydowa pompa ciepła

Problemy z dostępnością węgla i rosnące ceny innych paliw sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii. Ich pokłady są niewyczerpane – w przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii. Jednym z ekologicznych i jednocześnie ekonomicznych rozwiązań jest użycie energii cieplnej powietrza.

Czym są hybrydowe pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala wykorzystać energię zawartą w powietrzu zewnętrznym m.in. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i centralnego ogrzewania (c.o.). Pobrana energia transportowana jest przy użyciu płynnego czynnika, a następnie zostaje przekazana wodzie, która zgromadzona jest w zbiorniku.

Pompa ciepła może działać w połączeniu z kotłem kondensacyjnym zasilanym za pomocą konwencjonalnego paliwa. Połączenie tych dwóch technologii zapewnia skuteczne ogrzewanie w każdych warunkach pogodowych, przez cały rok. Zarządzający urządzeniami sterownik pompy ciepła automatycznie wybiera to źródło energii, które w danej chwili jest bardziej efektywne. Inteligentne przełączanie między pompą ciepła i kotłem kondensacyjnym gwarantuje optymalizację kosztów ogrzewania.

Hybrydowe pompy ciepła to rozwiązanie, które jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Energia cieplna powietrza zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, a jej pobieranie i przetwarzanie nie generuje zanieczyszczeń. Z tego powodu część kosztów związanych z zakupem i montażem urządzenia może być pokryta z środków przyznawanych w ramach programu „Czyste powietrze”. Dofinansowanie może pokryć nawet 90% kosztów inwestycji.

Jeszcze więcej oszczędności

Co istotne, system hybrydowy wykorzystuje w danym momencie źródło, które jest najbardziej opłacalne. To szczególnie ważne przy wysokich cenach gazu. Z drugiej strony ceny prądu również ulegają wahaniom, dlatego nie powinniśmy ograniczać się tylko do jednego źródła. Hybrydowa pompa ciepła będąca połączeniem standardowej pompy ciepła i kotła kondensacyjnego, daje możliwość ogrzewania domu najtaniej, jak jest to możliwe w danym momencie. Co więcej, wspomaganie instalacji z pompą ciepła kotłem gazowym pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie w przypadku ekstremalnie niskich temperatur, gdy praca pompy wymaga znacznie większego poboru energii do efektywnego ogrzewania. Nie musimy wówczas polegać wyłącznie na wbudowanej w pompę grzałce pobierającej pokaźne ilości energii, tylko możemy skorzystać z istniejącej instalacji z kotłem gazowym, aby cieszyć się ciepłem nawet w najmroźniejsze dni w stosunkowo niskiej cenie.

Pompa ciepła do domu z grzejnikami

Ogromną zaletą hybrydowych pomp ciepła jest możliwość instalacji w starych budynkach, które są poddawane modernizacji w celu zastąpienia starego kotła nowocześniejszym, bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Kompaktowa konstrukcja pomp tego typu wymaga niewielkiej powierzchni i łatwo można ją zintegrować z istniejącą już w budynku tradycyjną instalacją rurową czy grzejnikami. Pozwala to cieszyć się efektywnością pompy ciepła, bez konieczności wymiany całego systemu grzewczego na instalację niskotemperaturową.

Nieskomplikowana instalacja biwalentnego systemu grzewczego

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła oraz kocioł kondensacyjny stanowią oddzielne zespoły. Dzięki temu instalacja urządzeń jest nieskomplikowana i pozwala na dostosowanie lokalizacji do warunków pomieszczenia. Jednostkę wewnętrzną pompy montuje się zwykle na ścianie z pomocą płyty montażowej, natomiast kocioł kondensacyjny instalowany jest na zamontowanej jednostce pompy ciepła z użyciem szybkozłączek. W efekcie w prosty sposób uzyskujemy kompaktowy zespół.

Immergas – niezawodne pompy ciepła z kotłami kondensacyjnymi

Szukasz sprawdzonego dostawy pomp hybrydowych? Immergas oferuje gotowe zestawy, które zapewniają tanie i skuteczne ogrzewanie. System grzewczy Magis COMBO V2 składa się z kondensacyjnego kotła gazowego i pompy ciepła typu split. Zewnętrzna jednostka, która zamontowana jest poza budynkiem, pobiera energię z powietrza i przekazuje ją do jednostki wewnętrznej, która odpowiada za podgrzewanie wody. Hybrydowe pompy ciepła Immergas mogą pracować w sezonie zimowym, przy niskiej temperaturze powietrza (nawet do −25°C). W razie potrzeby sterownik uruchamia piec kondensacyjny, który stanowi dopełnienie pompy ciepła.

Jeżeli używasz już kotła kondensacyjnego, istnieje możliwość dokupienia samej pompy ciepła i zintegrowania obu urządzeń. Dzięki temu zwiększysz wydajność ogrzewania i znacznie obniżysz jego koszty. Przekonaj się sam! 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.