Piana czy wełna? Charakterystyka dwóch najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych

Tak, jak są różne inwestycje budowlane, tak również inne są indywidualne oczekiwania poszczególnych inwestorów. Zróżnicowane są także dachy pod względem konstrukcyjnym, przestrzennym oraz użytkowym. I tu pojawia się pytanie – piana czy wełna? Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania co do izolacji. Czym więc ocieplić poddasze?

Ocieplanie dachu pianką i wełną mineralną
Piana czy wełna mineralna do izolacji?

Tak, jak są różne inwestycje budowlane, tak również inne są indywidualne oczekiwania poszczególnych inwestorów. Zróżnicowane są także dachy pod względem konstrukcyjnym, przestrzennym oraz użytkowym. I tu pojawia się pytanie – piana czy wełna? Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania co do izolacji. Czym więc ocieplić poddasze?

Piana poliuretanowa

Piana poliuretanowa powstaje na skutek podgrzewania w reaktorze do temperatury 30-400 stopni Celsjusza i zmieszania dwóch składników - poliolu (żywicy) i izocyjanianu (utwardzacza). Początkowo proces ten odbywa się w pełnej separacji. Substancje są od siebie odizolowane i mieszają się dopiero po opuszczeniu dyszy pistoletu natryskowego. Dochodzi do łączenia się kropelek, wchodzących w reakcję, które następnie pęcznieją.

Mocną stroną ocieplania pianką PURIOS jest dokładność. Naniesiony materiał po kilku sekundach pęcznieje, dopasowując się do podłoża i docierając do każdej, nawet najmniejszej, szczeliny. Daje to gwarancję, że powierzchnia jest dokładnie zabezpieczona. W tym przypadku ryzyko nieprawidłowego wykonania ocieplenia oraz wystąpienia mostków cieplnych jest raczej mało prawdopodobne. Piana PUR jest lekka, przez co nie ma zagrożenia zbyt dużego obciążenia konstrukcji poddasza ociepleniem.

Współczynnik przewodzenia ciepła pianki poliuretanowej oscyluje w granicach λ = 0,035-0,038 W/(m.K). Również pod względem szczelności materiał ten jest niedoścignionym wzorem. Izolacja jest warstwą bezmostkową, która dokładnie oblepia powierzchnię krokwi, wypełniając wszelkie nierówności oraz zagłębienia.

Paroprzepuszczalność

W zależności od producenta materiału pojawiają się różne wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego dla pianki. Zazwyczaj jest to wartość µ = 1,7-2,0. Obecne są również na rynku materiały z wartościami 3-4.

Trwałość

Piana PURIOS nie zmienia swojej struktury ani właściwości, nie kurczy się, nie odkleja od ocieplanej powierzchni ani nie porowacieje. Jej trwałość, przy założeniu, że aplikacja materiału została wykonana prawidłowo, ocenia się na co najmniej 25 lat bezproblemowego użytkowania.

Wełna mineralna

Materiał ten jest zbudowany ze sztucznych, modyfikowanych chemicznie włókien mineralnych. Do produkcji wełny szklanej wykorzystuje się stłuczkę szklaną oraz piasek kwarcowy, natomiast w przypadku wełny skalnej jest to zazwyczaj bazalt i gabro. Żaden z używanych w produkcji składników nie jest groźny dla zdrowia człowieka, co potwierdzają badania przeprowadzone w Instytucie Techniki Budowlanej.

Wełna szklana stosowana podczas izolacji międzykrokwiowej legitymuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła o wartości λ = 0,031-0,042 W/(m.K). Z kolei wełna skalna ma nieco gorszy wynik na poziomie 0,034-0,044 W/(m.K).

Paroprzepuszczalność

Wełna jest materiałem niestawiającym właściwie żadnego oporu powietrznego. Współczynnik oporu dyfuzyjnego dla wełny wynosi µ = 1,17-1,27. W uproszczonych obliczeniach przyjmuje się po prostu wartość µ = 1 (podobną ma powietrze).

Trwałość

Wełna nie zmienia swoich właściwości, choć w wyniku niepoprawnego montażu może z czasem opadać, szczególnie, gdy dach jest stromy i posiada sztywne poszycie. Izolacja wełną może pod wpływem grawitacji obsuwać się w dolne partie zadaszenia, odsłaniając górne obszary dachu. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak zbyt często. Wszystko jednak zależy od fachowości wykonania ocieplenia tym materiałem.  Poprawnie ułożona wełna nie wykazuje symptomów pogorszenia jej właściwości termoizolacyjnych nawet po wielu latach.

Co wybrać?

Co lepiej sprawdzi się, jako ocieplenie poddasza - piana wełna? Dużo zależy tutaj od indywidualnych preferencji inwestora, zasobności portfela i czasu, jaki chce poświęcić na termoizolację budynku. Każda z wyżej przedstawionych metoda dociepleniowych ma swoje mocne i słabe strony. Oba materiały charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego, co jest bardzo istotne we współczesnym budownictwie. Jeśli jednak zależy nam na szybkości realizacji ocieplenia, to piana PURIOS nie ma sobie równych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.