Bariery przeciwśniegowe na dachu

Zsuwający się w czasie odwilży z połaci dachu śnieg może okazać się niebezpieczny nie tylko dla konstrukcji dachu, ale także dla przechodzących obok ludzi czy stojących w pobliżu sprzętów. Aby zatrzymać lawinę śnieżną, można zamocować zabezpieczenia przeciwśniegowe.

Zalegający na dachu śnieg przekształci się w czasie odwilży w zsuwającą się czapę śnieżną, która może powyginać, a nawet zerwać orynnowanie. Spadający śnieg to także zagrożenie dla stojącego na podjeździe samochodu czy osób przechodzących obok domu. Szybkość zsuwania się śniegu zależy od kąta nachylenia dachu – im dach jest bardziej stromy, tym śnieg zsuwa się szybciej. Nie jest prawdą, że bariery przeciwśniegowe powinno się montować wyłącznie w górach. Na dachach o dużym kącie nachylenia są one niezbędne niezależnie od terenu. Przyjmuje się, że na dachach o nachyleniu do 30° bariery montuje się na terenach obfitujących w opady śniegu.

Im dach jest bardziej stromy, tym śnieg zsuwa się szybciej
Im dach jest bardziej stromy, tym śnieg zsuwa się szybciej

Bariery przeciwśniegowe w projekcie

Bariery przeciwśniegowe zatrzymują śnieg na połaciach, aby nie runął jednocześnie na ziemię, powodując zniszczenia w orynnowaniu. Ponieważ zgromadzony w jednym miejscu śnieg powoduje silne liniowe obciążenie dachu, montaż barier przeciwśniegowych powinno się planować już w projekcie, by w miejscach ich mocowania umieścić odpowiednie wzmocnienia więźby dachowej. Bez takich rozwiązań zawartych w projekcie nie wolno umieszczać takich barier, ponieważ zalegający śnieg mógłby zbyt mocno obciążać krokwie. Rodzaj barier powinno się dobierać do rejonu, w którym znajduje się dom, ponieważ w zależności od tego wymagany będzie montaż mocnych lub słabszych zabezpieczeń.

Nie jest prawdą, że bariery przeciwśniegowe powinno się montować wyłącznie w górach. Na dachach o dużym kącie nachylenia są one niezbędne niezależnie od terenu. Przyjmuje się, że na dachach o nachyleniu do 30° bariery montuje się na terenach obfitujących w opady śniegu.

Płotki przeciwśniegowe

Bariery w postaci płotków przeciwśniegowych produkowane są z rozmaitych materiałów, czyli ze zgrzewanych i ocynkowanych płaskowników stalowych, elementów aluminiowych czy też elementów stalowych lub aluminiowych pokrywanych poliestrem. Płotki dopasowuje się względem barwy dachu. Istnieje możliwość łatwego demontażu, dlatego możliwe jest zdjęcie ich po zimie.

Rozpruwacze śniegu

Działanie rozpruwaczy śniegu zwanych inaczej śniegołapami polega na dzieleniu spadającej czapy śnieżnej na mniejsze części, dzięki czemu stanowią one ochronę płotków przeciwśniegowych przed powyginaniem spowodowanym zbyt dużym naporem śniegu.

Zgromadzony w jednym miejscu śnieg powoduje silne liniowe obciążenie dachu
Zgromadzony w jednym miejscu śnieg powoduje silne liniowe obciążenie dachu

Stopery

Zasada działania stoperów jest podobna do działania drabinek przeciwśniegowych. Zatrzymują one zalegający na dachu śnieg, by spadając, nie wyrządził szkód. Montowane są jednak na dachach pokrytych gontem bitumicznym.

Bale przeciwśnieżne

Bale przeciwśnieżne zatrzymują śnieg przed zsuwaniem się z połaci, co zwiększa bezpieczeństwo przechodzących obok domu osób i zabezpiecza rynny przed zerwaniem. Istnieje możliwość zakupu specjalnych dachówek systemowych z przymocowanym hakiem na bal.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.