Bezpieczne balustrady i poręcze
Głównym zadaniem, jakie ma spełniać balustrada, jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas użytkowania schodów i antresol. Zabezpiecza przed wypadnięciem, a także ułatwia poruszanie się. Poza tym jest ważnym elementem decydującym o tym, czy schody wtopią się we wnętrze, czy też będą się z niego wyróżniać.
Balustrada zgodna z przepisami
Balustrada ma za zadanie zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom i chronić przed wypadnięciem z dużej wysokości. Chroni nie tylko schody, ale i galerie czy antresole. Według polskich przepisów budowlanych każde schody służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m muszą być zabezpieczone od strony przestrzeni otwartej. W przypadku domów jednorodzinnych nie trzeba montować balustrady przy schodach o maksymalnej wysokości wynoszącej 1 m i szerszych od wejścia, do którego prowadzą, po 0,5 m z obu stron. Schody otwarte z jednej lub z dwóch stron muszą mieć balustradę, jednak jeśli są ograniczone ścianami, konieczne jest zamocowanie jedynie poręczy. Aby balustrada zapewniała bezpieczeństwo, jej wysokość powinna wynosić co najmniej 0,9 m. Przepisy jednak nie określają, jaka jest maksymalna szerokość pomiędzy tralkami. Jeśli mamy małe dzieci, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające wspinanie się na balustradę i zjeżdżanie po poręczy.
Ważny element dekoracyjny
Poza funkcją zapewniającą bezpieczeństwo balustrada jest też ważnym elementem wnętrza. Wybierając jej kształt i materiał, z jakiego zostanie wykonana, powinniśmy się zastanowić, czy chcemy wyeksponować schody, by stały się ważnym punktem wnętrza domu, czy ukryć je, by wtopiły się w otoczenie. Masywna balustrada podkreśli strefę komunikacyjną, ażurowa doda schodom lekkości.
Kupując gotowe schody, balustrada jest najczęściej dołączana jako element ich wyposażenia. Nie musimy zatem kupować oddzielnie balustrady dopasowanej nie tylko pod
względem wymiarów, ale także stylu i materiału. Firmy produkujące schody na zamówienie dają nam jednak możliwość wyboru pasującej balustrady spośród bogatej oferty. Istnieje także możliwość wykonania jej na zamówienie lub według projektu rzemieślnika.Konstrukcja balustrady
Balustrada może być ażurowa lub pełna. Konstrukcja balustrady pełnej jest całkowicie wypełniona i zakończona poręczą. Balustrada ażurowa składa się ze słupków, poręczy oraz wypełnienia. Słupki są przymocowane na stałe do schodów i gwarantują stabilność balustrady. Na nich mocuje się wypełnienie balustrady, które decyduje o jej charakterze. Mogą to być pionowe lub poziome elementy. W przypadku konstrukcji ażurowej osłaniającej schody w domach jednorodzinnych przepisy budowlane nie regulują wielkości prześwitów między nimi. Zwieńczeniem jest poręcz, która przede wszystkim musi być wygodna, dobrze zamocowana i solidnie wykończona.
Przepisy określają, że wysokość balustrady zapewniającej bezpieczeństwo musi wynosić co najmniej 0,9 m, jednak powinna być ona dostosowana do wzrostu domowników i sięgać dolnej granicy klatki piersiowej.
Balustrada z drewna
Najczęściej w konstrukcji balustrady łączy się ze sobą kilka elementów. Balustrada jako element wnętrza domu powinna współgrać ze stylem pomieszczenia, w którym znajdują się schody. Najczęściej wybieranym materiałem na schody i balustrady jest drewno. Podstawową zaletą drewna jest to, że pasuje do każdego wnętrza. Jeśli balustrada jest zakończona rzeźbioną poręczą, idealnie sprawdzi się w klasycznym domu, jeżeli zaś przybiera prostą, surową formę połączoną ze stalą – wpasuje się w nowoczesne wnętrze. Drewno jest łatwe w obróbce, ciepłe w dotyku i można je dowolnie pomalować. Drewniana balustrada powinna być wykonana z tego samego gatunku drewna co schody. Należy jednak pamiętać, że drewniane wypełnienie może nadać schodom masywny wygląd, dlatego drewniane balustrady bardziej pasują do przestronnych pomieszczeń.
Metal i szkło
Coraz popularniejsze są balustrady metalowe wykonane ze stali, aluminium lub mosiądzu. Można im nadać rozmaite formy, dopasowując do stylu wnętrza. Proste, cienkie elementy podkreślą nowoczesny styl, zaś kute czy odlewane balustrady o wielu wzorach stanowią ozdobny detal w klasycznym wnętrzu.
W nowoczesnych domach jednorodzinnych stosuje się także balustrady wykonane ze szkła, które dodają schodom lekkości, nie zaciemniają i nie zmniejszają optycznie wnętrza. Może ono być bezbarwne, kolorowe, gładkie lub zawierające fakturę. Należy jednak pamiętać, że bezpieczne będzie jedynie szkło laminowane lub hartowane.
Komentarze