Montaż lekkich schodów wspornikowych

Czy schody muszą wyglądać masywnie i zajmować dużo powierzchni? Ależ nie! W mniejszym pomieszczeniu, w którym liczy się każdy metr kwadratowy, dobrze będzie zamontować schody wspornikowe, których konstrukcja jest lekka, nie dzieli optycznie pomieszczenia, nie zajmuje wiele miejsca, a schody wybudowane jako ażurowe będą piękną ozdobą wnętrza.

Solidna ściana i konstrukcja schodów

Zasadą budowy schodów wspornikowych jest jednostronne zamocowanie każdego stopnia do belki w konstrukcji prostej lub do umieszczonego centralnie słupa w konstrukcji krętej. Budowę schodów wspornikowych należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Ściana, w której umieszcza się belkę żelbetową lub stalową, budując schody proste, powinna być solidna. Do belki bowiem będą przytwierdzone poszczególne stopnie schodów. Istnieje także możliwość zamówienia schodów wspornikowych jako jednego elementu stalowego zespolonego z belką.

Niezwykle istotne w budowie schodów wspornikowych jest takie zaplanowanie ich konstrukcji i staranne wykonanie, aby stopnie się nie uginały, a tynk wokół styku ze ścianą nie pękał na skutek mikrodrgań spowodowanych obciążeniem. Należy pamiętać, że wysięg nie powinien wynosić więcej niż 1,2 m ze względu na jednostronne mocowanie stopni. Podkonstrukcje stopni najczęściej wykonuje się ze stali albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych.

Montaż schodów wspornikowych

Schody wspornikowe zawdzięczają swoją stabilność żelbetowej lub stalowej belce wtopionej w ścianę, w którą zakotwiono także poszczególne stopnie. Dzięki takiej budowie drgania podczas wchodzenia po schodach są właściwie niewyczuwalne. Stopnie można wykończyć w dowolny sposób. Nowoczesny wygląd uzyskamy, obkładając je okładziną z desek drewnianych. Ona sprawi, że schody będą cieplejsze, a odgłosy podczas wchodzenia cichsze. Drgania mogące wywołać spękania tynku wytłumia się poprzez wypełnienie styku stopni ze ścianą elastycznym materiałem, na przykład korkiem. Oryginalny wygląd uzyskamy także, wykańczając stopnie płytami szklanymi. Istnieje możliwość budowy schodów wspornikowych, które są złożone z osobnych, niestykających się stopni, lub schodów dwuwspornikowych, gdzie stopnie połączone są rurką pośrodku czy listwą na końcu. W pierwszym przypadku będą wyglądały na lżejsze, delikatniejsze, dając złudzenie lewitacji.

Lekka balustrada

Balustrada wykonywana jest już na ostatnim etapie. Jest kilka sposobów jej mocowania. Można ją przytwierdzić wyłącznie do stopni, lecz konieczne będzie dodatkowe umocowanie jej na wyższej kondygnacji w miejscu, gdzie balustrada przechodzi w poręcz zabezpieczającą otwór na schody. Możliwe jest też umocowanie jej do stopni i stropu powyżej. Coraz częściej balustradę wykonuje się także z tafli szkła mocowanej do posadzki parteru oraz stropu powyżej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.