Bitwa marketów: elektronarzędzia CMI, MacAllister i Dexter. Które najlepsze?

Budowa domu lub jego remont wiążą się nie tylko z zakupem materiałów budowlanych, ale i narzędzi. Przy poważniejszych pracach konieczna jest większa inwestycja, aby wiertarka czy szlifierka nie zepsuły się po kilku użyciach. Jednak nie zawsze cena równa się jakości – co udowadniamy w poniższym artykule.

Tanie i dobre elektronarzędzia – zamienniki Bosch, Makita i Metabo

Jak pokazuje doświadczenie, można kupić wiertarkę, młotowiertarkę, szlifierkę czy pilarkę za nieduże pieniądze. Nie musimy bowiem sięgać po narzędzia z najwyższej półki, jak Bosch, Makita czy Metabo, tylko poszukać dobrych zamienników – np. narzędzi marek własnych największych sieci budowlanych: Castorama, Leroy Merlin czy OBI. Parametry takich narzędzi porównujemy w poniższych artykułach:

Elektronarzędzia marek własnych OBI, Castorama i Leroy Merlin

Jak się okazuje, o wiele tańsze elektronarzędzia wcale nie muszą mieć gorszych parametrów od drogich narzędzi uznanych marek. W ostatecznej kalkulacji możemy dojść do wniosku, że za tak niską cenę warto zaryzykować. W dzisiejszym artykule porównujemy parametry narzędzi remontowychmarek własnych sieci budowlanych, aby sprawdzić, który ze sklepów (Castorama, Leroy Melin czy OBI) ma najwyższej jakości elektronarzędzia marki własnej w najlepszej cenie.

Jak się okazuje, o wiele tańsze elektronarzędzia wcale nie muszą mieć gorszych parametrów od drogich narzędzi uznanych marek.

Wszystkie dane, które zostały wykorzystane w artykule, uzyskaliśmy 28 listopada 2017 roku. Informacje pochodzą bezpośrednio ze stron internetowych wybranych sieci budowlanych (w przypadku sklepu Castorama, gdzie konieczny jest wybór konkretnego sklepu w celu sprawdzenia ceny, koszty produktów są aktualne dla lokalizacji Gdańsk-Oliwa).

Porównanie najtańszej wiertarki udarowej CMI, MacAllister i Dexter

Wiertarki udarowe: CMI, MacAllister, Dexter
OBI, Castorama, Leroy Merlin
Wiertarki udarowe: CMI, MacAllister, Dexter

Do pierwszego porównania wybraliśmy wiertarkę udarową. Kryterium wyboru stanowiła tutaj najniższa cena w ramach oferty danej marki własnej sklepu. Pod względem finansowym, najkorzystniej wypada tutaj OBI i jego marka własna CMI. Niewiele więcej zapłacimy za wiertarkę udarową marki Dexter (marka własna Leroy Merlin), a najdrożej kupimy sprzęt marki własnej Castorama MacAllister.

Pod względem finansowym, najkorzystniej wypada tutaj OBI i jego marka własna CMI. Niewiele więcej zapłacimy za wiertarkę udarową marki Dexter (marka własna Leroy Merlin).

Jak ceny mają się do jakości? Najtańsza wiertarka udarowa – jak widać w poniższej tabeli – ma również najniższą moc. Co więcej, ma także nieznacznie gorszą prędkość pracy oraz mniejsze możliwości wiercenia w metalu, betonie czy drewnie. Bardzo podobne parametry ma wiertarka udarowa MacAllister i Dexter. Druga z nich – tańsza – ma trochę lepszą moc oraz większą średnicę wiercenia w drewnie. Wiertarka udarowa marki własnej Castoramy natomiast, ma najdłuższą gwarancję – dlatego trochę wyższa cena nie powinna stanowić dużego problemu (skoro producent oferuje dłuższą gwarancję, świadczy to o pewności co do jakości swoich produktów). Minusem tej wiertarki jest z pewnością waga, o ponad kilogram większa, niż w pozostałych opcjach.

Porównanie parametrów tanich wiertarek udarowych
Porównanie parametrów tanich wiertarek udarowych

Porównanie najtańszej szlifierki kątowej 125 mm CMI, MacAllister i Dexter

Szlifierki kątowe: CMI, MacAllister, Dexter
OBI, Castorama, Leroy Merlin
Szlifierki kątowe: CMI, MacAllister, Dexter

W porównaniu szlifierek kątowych o średnicy tarczy 125 mm, najtańszy produkt znajdziemy w ofercie marki Dexter i CMI. Najdroższy po raz kolejny jest produkt marki MacAllister. Poniższa tabela pokazuje, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Szlifierka kątowa CMI ma bowiem najwyższą moc, mimo że jest jedną z najtańszych. Ponadto posiada taką samą prędkość pracy, jak szlifierka Dexter i MacAllister oraz tak samo długą gwarancję.

W porównaniu szlifierek kątowych o średnicy tarczy 125 mm, najtańszy produkt znajdziemy w ofercie marki Dexter i CMI.

Na drugim miejscu w niniejszym porównaniu znalazła się szlifierka marki własnej Leroy Merlin, która dostępna jest w takiej samej cenie, jak szlifierka CMI, jednak ma o wiele słabszą moc. Najgorzej w porównaniu wypada szlifierka kątowa MacAllister, ponieważ posiada najsłabszą moc i jest jednocześnie najdroższa.

Porównanie parametrów tanich szlifierek kątowych
Porównanie parametrów tanich szlifierek kątowych

Porównanie najtańszej młotowiertarki CMI, MacAllister i Dexter

Młotowiertarki: CMI, MacAllister, Dexter
OBI, Castorama, Leroy Merlin
Młotowiertarki: CMI, MacAllister, Dexter

W ostatnim już porównaniu dość ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która z sieci budowlanych ma najlepszą młotowiertarkę w ofercie marki własnej. W stosunku jakości do ceny najlepiej wypada marka CMI. Produkt tej firmy bowiem ma bardzo dobrą prędkość obrotową oraz największą liczbę udarów.

W ostatnim już porównaniu dość ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która z sieci budowlanych ma najlepszą młotowiertarkę w ofercie marki własnej.

Najlepszą moc natomiast posiada młotowiertarka MacAllister, ale pozostałe parametry ma dużo gorsze niż pozostałe dwie opcje (przy czym cena również jest dość wysoka). Z drugiej strony posiada najdłuższą gwarancję, co podnosi jej wartość. Z kolei produkt marki Dexter jest najdroższy, ale ma najlepszą prędkość obrotową. W ostatecznym rozrachunku najbardziej opłacalnym zakupem wydaje się młotowiertarka marki własnej OBI, mimo że nie wszystkie parametry są tutaj najlepsze w stosunku do analogicznych produktów innych marek.

Porównanie parametrów tanich młotowiertarek
Porównanie parametrów tanich młotowiertarek

Lista produktów wykorzystanych w porównaniach:

Komentarze

 • asd 2018-04-29T13:43:58Z

  porównani tego, co jest w tabelkach nijak się ma do rzeczywistych osiągów, ale przede wszystkim trwałości i niezawodności urządzeń markowych.

  • mariu 2018-04-25T20:07:52Z

   marek narzędzi przerabiałem wiele od najdroższych do najtańszych i czasami było różnie. aktualnie najczęściej korzystam z aeg i te są najtrwalsze, mimo że chłopaki na budowie nie zawsze pilnują sprzętu...

   • Jack 2018-03-30T15:07:20Z

    Gratulacje porównać cenę i moc każdy może artykuł nie wart funta kłaków!

    • emo 2018-04-26T07:46:23Z

     Wyobraź sobie że nie każdy:) Dla mnie pomocne zestawienie, co ważne - artykuł pisany obiektywnym okiem. A nie na zlecenie jednego z producentów.

     • Lopik 2019-01-14T23:19:10Z

      A co takiego się dowiedziałeś czego byś nie sprawdził na stronach marketu? Nie ma testu pod obciążeniem to jest najważniejsze