Bitwa marketów (Castorama, OBI, Leroy Merlin) – porównanie cen kostki brukowej

Najpopularniejszym materiałem na nawierzchnie wokół domu – zarówno na podjazd, jaki i ścieżki ogrodowe – jest kostka brukowa. Do wykonania nawierzchni niezbędne będą również obrzeża chodnikowe. Gdzie można kupić je najtaniej? Sprawdzamy ceny kostki brukowej i obrzeż chodnikowych w najpopularniejszych marketach budowlanych: Castoramie, OBI i Leroy Merlin.

Cena kostki brukowej w Castoramie, OBI i Leroy Merlin – gdzie najtaniej?

Na powyższe pytanie postaramy się odpowiedzieć w kolejnych punktach niniejszego artykułu. Do porównania cen kostki brukowej wykorzystaliśmy oferty najpopularniejszych marketów budowlanych w Polsce: Castoramy, OBI i Leroy Merlin. Wszystkie zamieszczone informacje o produktach i ich cenach są aktualne na dzień 13 marca 2019 r. dla lokalizacji w Gdańsku. Uzyskaliśmy je ze stron internetowych wyżej wymienionych sklepów lub – w przypadku braku bezpośrednich danych – telefonicznie lub mailowo od obsługi klienta.

Porównanie cen kostki brukowej
Porównanie cen kostki brukowej

Kostka brukowa – ile kupić materiału?

Kostka brukowa to idealny materiał na wykonanie chodników, ścieżek ogrodowych i podjazdów do garażu. Producenti oferuję kilka rodzajów kostki brukowej. Najpopularniejszym z nich jest kostka betonowa, dostępna w wielu kolorach i kształtach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy oszacować, ile potrzebujemy materiału. Dobrym pomysłem będzie rozrysowanie najczęściej pokonywanych tras wokół domu, czyli między drzwiami wejściowymi, furtką, garażem, tarasem czy altaną. Ważna jest oczywiście nie tylko długość ścieżek ogrodowych i podjazdów, ale też szerokość. Podczas obliczeń należy uwzględnić parę procent zapasu materiału.

Analizowane produkty – kryteria wyboru

Do analizy wykorzystaliśmy kilka najpopularniejszych rodzajów kostki brukowej, a także obrzeża chodnikowe. Przy wyborze kierowaliśmy się zbliżonymi parametrami produktów oraz najniższą ceną. Wszystkie są w najtańszym wariancie kolorystycznym, czyli szarym. W naszym zestawieniu znalazły się:

  • kostka brukowa Nostalit/Nostalite 4 cm szara 
  • kostka brukowa Nostalit/Nostalite 6 cm szara
  • kostka brukowa prostokąt szara 4 cm
  • kostka brukowa prostokąt szara 6 cm
  • obrzeże chodnikowe szare o wym. 6 x 20 x 100 cm

Każdy z marketów posiada kostki brukowe i obrzeża chodnikowe innych producentów. Castorama oferuje kostki brukowe Polbruk, OBI firmy Bruk-Bet, a Leroy Merlin - Braumabrick. Należy również wspomnieć, że market OBI ma najmniejszą ofertę kostek brukowych. W tym sklepie dostępne są wyłącznie kostki z serii Nostalit (o różnych grubościach i kolorach).

Wszystkie analizowane produkty wraz z nazwami producentów umieściliśmy na końcu artykułu. Podane ceny zawierają podatek VAT.

Ułożenie kostki brukowych – czego będziesz potrzebować?

Do ułożenia nawierzchni z kostki brukowej przygotuj następujące narzędzia: szpadel, młotek gumowy, grabie, deskę do zaciągania, ubijarkę płytową, łopatę, poziomicę, szyny metalowe, sznurek i miarkę. Niezbędne będzie wykonanie podbudowy, do której możesz wykorzystać następujące kruszywa: tłuczeń, żwir, grys lub żużel. Grubość podbudowy zależy od typu podłoża i przeznaczenia nawierzchni (ścieżka ogrodowa, podjazd do garażu) – waha się między 14 a 45 cm. Do wypełniania szczelin użyj piasku.

Zobacz również, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej przez fachowca

Kostka brukowa Nostalit/Nostalite szara o grubości 4 cm – cena za m2

Kostki brukowe Nostalit/Nostalite charakteryzują się delikatnie zaokrąglonymi narożami i krawędziami. Możliwe jest ułożenie z nich różnorodnych kształtów, np. kół, pierścieni, rozet, łuków. Sprawdzą się do nawierzchni ogrodowych. Jak widać w poniższej tabeli, zarówno Castorama, jak i OBI mają te same ceny. Leroy Merlin nie ma w ofercie podobnego produktu.

Kostka brukowa Nostalit/Nostalite 4 cm –  porównanie cen
Kostka brukowa Nostalit/Nostalite 4 cm – porównanie cen

Kostka brukowa Nostalit/Nostalite szara o grubości 6 cm – porównanie cen

Kostki brukowe Nostalit/Nostalite o grubości 6 cm można wykorzystać zarówno do wytyczenia ścieżek ogrodowych, jak i wyłożenia podjazdu do garażu. Za ten rodzaj kostki kamiennej najmniej zapłacimy w Castoramie. Między OBI a Leroy nie ma dużej różnicy cenowej.

Kkostka brukowa Nostalit/Nostalite 6 cm szara – porównanie cen
Kkostka brukowa Nostalit/Nostalite 6 cm szara – porównanie cen

Kostka brukowa prostokąt szara o grubości 4 cm – gdzie najtaniej?

To najpopularniejszy rodzaj kostki brukowej, stosowany najczęściej do wykańczania chodników i nawierzchni wokół domu. Jego układanie nie jest skomplikowane, z zadaniem powinien sobie poradzić każdy inwestor. W porównaniu cen najlepiej wypada tym razem Leroy Merlin. Różnica wynosi 5 zł za m².

Kostka brukowa prostokąt szara 4 cm - cena
Kostka brukowa prostokąt szara 4 cm - cena

Kostka brukowa prostokąt szara o grubości 6 cm – porównanie cen między Castoramą a Leroy Merlin

Ten rodzaj kostki brukowej będzie również odpowiednim materiałem na podjazd do garażu. I tym razem najmniej wydamy w Leroy Merlin – 1 m² materiału kosztuje tylko 29,99 zł.

Kostka brukowa prostokąt szara 6 cm Kostka brukowa prostokąt szara o grubości 6 cm cena za m2
Kostka brukowa prostokąt szara 6 cm Kostka brukowa prostokąt szara o grubości 6 cm cena za m2

Obrzeże chodnikowe szare o wymiarach 6 x 20 x 100 cm – który market ma najlepszą ofertę?

Obrzeża chodnikowe zabezpieczają przed rozsuwaniem kostek brukowych. Używane są do rozdzielania układanych nawierzchni od trawników, a także do budowy stopni schodów. Jak widać w poniższym zestawieniu – ceny są niemalże identyczne.

Obrzeże chodnikowe szare o wym. 6 x 20 x 100 cm – porównanie cen
Obrzeże chodnikowe szare o wym. 6 x 20 x 100 cm – porównanie cen

Porównanie cen kostki brukowej – podsumowanie

Podsumowując powyższą analizę, za kostkę brukową Nostalit/Nostalite (zarówno o grubości 4 cm, jak i 6 cm) najmniej zapłacimy w Castoramie. Leroy Merlin oferuje za to znacznie taniej kostkę brukową w kształcie prostokąta (gr. 4 i 6 cm). Obrzeża chodnikowe we wszystkich trzech marketach mają praktycznie taką samą cenę. 

 Lista produktów wykorzystanych w porównaniu cen

1. Kostka brukowa Nostalit/Nostalite 4 cm

2. Kostka brukowa Nostalit/Nostalite 6 cm

3. Kostka brukowa prostokąt szara 4 cm

4. Kostka brukowa prostokąt szara 6 cm

5. Obrzeże chodnikowe szare 6 x 20 x 100 cm

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.