Bitwa marketów: wyrzynarka MacAllister, CMI, Dexter - która najlepsza? Porównanie, opinie

Wyrzynarka to elektronarzędzie o posuwisto-zwrotnym ruchu piłki służące przede wszystkim do cięcia drewna, ale również miękkich metali i tworzyw sztucznych. Jest przydatna zarówno w remontach, drobnych naprawach i hobbystycznych zajęciach. Warto dłużej się zastanowić, zanim podejmie się decyzje o kupieniu jej od konkretnej firmy.

Wyrzynarka od wewnątrz
Wyrzynarka od wewnątrz

Do czego używać wyrzynarki?

Patrząc na inne narzędzia służące do cięcia, to właśnie wyrzynarka charakteryzuje się precyzją i komfortem użytkowania. Może ciąć drewno, tworzywo sztuczne i metal. Możliwe jest wycinanie po linii prostej, ale również nie sprawia jej trudności uzyskanie zaokrąglonych kształtów i otworów. Nic dziwnego, że dla wielu jest to wręcz obowiązkowa część domowej kolekcji każdego majsterkowicza.

Wyrzynarki MacAllister, CMI i Dexter – czy warto?

Wybór dobrej wyrzynarki to czesto inwestycja na lata. Dlatego podczas kupna konkretnego modelu, warto kierować się oferowaną przez firmy mocą, głębokością cięcia i liczbą skoków na minutę. Im większa moc, tym dłużej możemy pracować z wyrzynarką i nie martwić się o jej przegrzanie. Głębokość cięcia odpowiada za rodzaj materiału jaki zamierzamy obrabiać. Liczba skoków na minutę przekłada się na szybkość i precyzję cięcia. 

Krótka charakterystyka każdej z marek pomoże w późniejszym etapie ułatwić wybór odpowiedniego sprzętu.

Narzędzia MacAllister

Narzędzia MacAllister produkowane są jako marka własna jednej z największych sieci budowlanych, jaką jest Castorama. Producent zapewnia o wysokiej jakości wykonania oraz przystępnej cenie produktów, które mają być alternatywą dla narzędzi topowych marek. Jak zapewnia producent, w asortymencie narzędzi MacAllister znajdziemy wszystkie niezbędne produkty do dbania o dom i ogród. Co więcej, narzędzia tej marki kierowane są nie tylko do amatorów, ale i profesjonalistów. Producent dba o to, by narzędzia nie uchodziły za tzw. „chińszczyznę”, dlatego np. ich obudowa wykonana jest z magnesium. To bardzo lekki materiał, który świetnie odprowadza ciepło. Jest ponadto lżejszy o 60% od stali oraz o 30% od tytanu, nie tracąc przy tym stabilności i wytrzymałości.

Narzędzia marki MacAllister sprawdzą się zatem: w majsterkowaniu, podczas remontu i budowy domu, podczas montażu, w warsztatach i w ogrodzie.

Narzędzia CMI

Narzędzia CMI produkowane są jako marka własna sieci sklepów budowlanych OBI. Mimo bardzo niskich cen, producent narzędzi CMI zapewnia o wysokiej jakości wykonania produktów. W opisie marki zawarta jest również informacja, że narzędzia te przeznaczone są głównie do prac remontowych. Wśród asortymentu marki własnej tej sieci budowlanej, znajdziemy elektronarzędzia, narzędzia ręczne, odśnieżarki, duże maszyny oraz sprzęt ogrodniczy. Będą to zatem: wiertarki, wkrętarki, szlifierki, pilarki, narzędzia wielofunkcyjne, frezarki, maszyny do cięcia glazury, agregaty, narzędzia murarskie, kosiarki, podkaszarki czy rozdrabniacze. 

Narzędzia marki CMI sprawdzą się zatem: w drobnych pracach budowlanych, pracach remontowych, w ogrodzie, w warsztatach i mniejszej intensywności pracy i w pracach montażowych.

Narzędzia Dexter

Marka Dexter została stworzona i jest nadal rozwijana przez Grupę Adeo, do której należy sieć budowlana Leroy Merlin. Jak sugerują opisy producenta, ideą stworzenia marki było dostarczanie dobrej jakości narzędzi w niskiej cenie. Rzeczywiście, wiele produktów marki Dexter uchodzi za stosunkowo dobre jakościowo. Zalety, jakie można wymienić to m.in. ergonomia, rozbudowane wyposażenie i atrakcyjne wzornictwo. Wśród asortymentu marki Dexter znajdziemy elektronarzędzia, narzędzia ręczne oraz materiały eksploatacyjne do elektronarzędzi. W ofercie dostępne są więc wiertarki, szlifierki, wyrzynarki, pilarki, młotowiertarki, wiertarko-wkrętarki, piły, młotki, klucze, poziomice, śrubokręty, papiery ścierne czy tarcze korundowe i wiertła.

Narzędzia marki własnej Leroy Merlin sprawdzą się w: majsterkowaniu, niewielkich pracach budowlanych i remontowych, niewielkich pracach montażowych i warsztatach, gdzie intensywność prac nie jest duża.

Porównanie wyrzynarek udarowych MacAllister, CMI i Dexter

W niniejszym artykule porównamy parametry wyrzynarek własnych sieci budowlanych (Castorama, OBI i Leroy Merlin) i postaramy się odpowiedzieć, które z nich są najlepsze. Przy wyborze produktów do porównania kierowaliśmy się zbliżonymi parametrami i ceną. Wszystkie informacje, zawarte w artykule, są aktualne na dzień 19 września 2019 i zostały uzyskane bezpośrednio ze stron internetowych wspomnianych marketów. Ceny produktów dotyczą lokalizacji dla Gdańska.

Porównanie wyrzynarek od firm: MacAllister, CMI, Dexter
Porównanie wyrzynarek od firm: MacAllister, CMI, Dexter

Jak wypadają w bezpośrednim starciu?

Dodatkowymi zaletami o których informują sieci budowlane są:

MacAllister: beznarzędziowa wymiana brzeszczotu, regulacja prędkości, możliwość podłączenia zewnętrznego urządzenia odsysającego, uchwyt  typu T i U.

CMI: możliwość podłączenia odkurzacza, który odsysa pył podczas pracy zwiększając widoczność obrabianego materiału.

Dexter: uchwyt typu T, ergonomiczny uchwyt, prowadnica równoległa, 3 pozycje podrzynania.

Choć oferta każdej firmy różni się od siebie w szczegółach, cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Wyrzynarka od Dexter Power zbliżona specyfikacją do sprzętu od MacAllistera, jest droższa o 40 zł. CMI oferuje sprzęt gorszej jakości, lecz warto zwrócić uwagę na jej ponad 2 razy tańszą cenę od najdroższej wyrzynarki w zestawieniu. Mimo to nie można odmówić jej funkcjonalności i sprawności, choć zdecydowanie, jeżeli chcemy postawić na jakość i wytrzymałość użytkowania, powinniśmy wybrać pozostałe firmy. 

MacAllister ma długi okres gwarancji, podany konkretny zakres prędkości skokowej, określoną głębokość cięcia stali i drewna oraz napięcie, które o włos przewyższa konkurentów. Zdaje się, że w połączeniu z ceną, ta wyrzynarka zwycięża zestawienie. 

Opinie klientów

Opinie kupujących, które są bardzo ważną częścią wyboru sprzętu, można przeczytać tutaj:

MacAllister: Wyrzynarka z funkcją podrzynania MACALLISTER 600 W

Opinia z serwisu Castorama

„Niezawodna, bardzo dobra jak na domowe potrzeby np. na wymianę podłogi - bardzo dobra, nie wiem jeszcze jak z wytrzymałością, ale na potrzeby domowe super wyrzynarka!"

CMI: CMI Wyrzynarka 450 W

Opinia z serwisu Obi

„Kupiłem tą wyrzynarkę w czerwcu do cięcia paneli podłogowych w pokoju z balkonem, dała radę jak na niską cenę, jestem z niej bardzo zadowolony, przydaje się do prac w domu. Polecam” 

Dexter: Wyrzynarka przewodowa NC600JS 600 W DEXTER POWER

Opinia z serwisu Leroy Merlin

„Kupiłem ją do cięcia podłogi, pociąłem nią drewniane listwy. Działa dobrze, ale uwaga przy dużych grubościach, jest za słaba. Nie mogłem pociąć nawet małych metalowych listew. Polecam do małych robót.” 

Komentarze

 • Lech 2020-05-01T12:40:20Z

  I gdzie można kupić części?

  • Lech 2020-05-01T12:36:53Z

   A kto je naprawia?

   • Paweł 2020-06-02T10:57:18Z

    Tego sprzętu się nie naprawia. Jednak wnętrza urządzeń są podobne i często można kupić przełożyć części i działa.