Domowy warsztat – co powinno się w nim znaleźć?

Domowy warsztat to doskonała opcja dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na zatrudnianiu fachowców przy mniejszych lub większych usterkach m.in. naprawa cieknącego kranu, starej pralki czy zmywarki. Tak naprawdę wystarczy kilkanaście podstawowych narzędzi, aby stać się pełnoprawnym majsterkowiczem, będącym w stanie zreperować niemal wszystko. Tylko jak się za to zabrać?

 

Domowy warsztat, czego nie może w nim zabraknąć?
Domowy warsztat, czego nie może w nim zabraknąć?

 

Inwestycja w domowy warsztat – korzyści

Inwestycja w domowy warsztat pozwoli uniknąć zbędnych nerwów, gdy producent nie przyśle wszystkich części umożliwiających skręcenie krzesła, stołu czy nawet zwykłej szafki. Oprócz tego będziemy mogli podjąć się mniej lub bardziej zaawansowanych napraw (np. przeciekająca kanalizacja, problemy ze zlewem czy nawet oświetleniem w domu).

Nie zapominajmy jednak, że należy się wyposażyć w narzędzia umożliwiające takie prace. Najlepiej, jak zadbamy o ich wysoką jakość i solidność wykonania. W innym przypadku rozwiązanie podstawowych problemów może być znacząco utrudnione. Jeśli nie chcemy wydawać dużej sumy na początek – kompletujmy je stopniowo i w pierwszej fazie zadbajmy o niezbędne narzędzia (np. śrubokręt, młotek, klucz francuski).

Samodzielna naprawa domowych usterek to doskonały ruch, jeśli chcemy podszkolić umiejętności złotej rączki.

Samodzielna naprawa domowych usterek – dlaczego warto?

Samodzielna naprawa domowych usterek to doskonały ruch, jeśli chcemy podszkolić umiejętności złotej rączki. Oprócz tego zaoszczędzimy sobie nerwów związanych z rekrutacją „fachowców”, którzy w rzeczywistości okażą się zwykłymi amatorami posiadającymi umiejętności porównywalne do naszych. Skąd czerpać wiedzę przydatną do naprawy domowych usterek?

  • profesjonalne i amatorskie materiały wideo (np. na YouTube);
  • artykuły poradnikowe od firm budowlanych;
  • wskazówki od znajomego fachowca.

 

Warsztat majsterkowicza - lista rzeczy, które warto posiadać!
Warsztat majsterkowicza - lista rzeczy, które warto posiadać!

 

Warto również wspomnieć o najważniejszym elemencie – oszczędności gotówki. Ceny za naprawę domowych usterek, w zależności od województwa i renomy konkretnego specjalisty mogą być zaskakujące (od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za pojedynczą naprawę).

Domowy warsztat – niezbędne wyposażenie

W domowym warsztacie nie może zabraknąć podstawowych narzędzi m.in. młotek, szpachelka, zestaw śrubokrętów czy pędzle. Oprócz tego warto zainwestować w stół warsztatowy, lutownicę, pistolet do kleju i wiele innych! Zatem, co powinno się znaleźć w garażu majsterkowicza?

19 praktycznych narzędzi do warsztatu

#1 Śrubokręty – niezbędne jest kilka śrubokrętów – duży, mały, krzyżakowy oraz płaski. Warto również wyposażyć się w śrubokręt z wymiennymi końcówkami. Takie akcesoria można kupić w każdym sklepie budowlanym za kilkadziesiąt złotych.

#2 Młotek – dla mniej zaawansowanych majsterkowiczów polecamy młotek ciesielski. Jest on najbardziej uniwersalny, ponieważ został wyposażony we wcięcie pozwalające wyrywać gwoździe z drewna.

#3 Kombinerki – są bardzo przydatne, jeśli chcemy usunąć krzywo wbity gwóźdź. Przydadzą się również do prac z kablami elektrycznymi.

 

Piła, kombinerki czy śrubokręty - wszystkie przydadzą się w domowym warsztacie
Piła, kombinerki czy śrubokręty - wszystkie przydadzą się w domowym warsztacie

 

#4 Piła – najpotrzebniejsza będzie piła do drewna oraz piła ramowa. Ta druga służy do przepiłowania ucha kłódki, gdy zgubimy klucz.

#5 Miarka składana – bez miarki składanej nie zaczniemy żadnej poważniejszej pracy. Narzędzie pozwoli zmierzyć konkretny element lub zaznaczyć odpowiednią odległość.

#6 Klucz francuski – to niezbędnik dla zaawansowanych majsterkowiczów, jednak przyda się także początkującym. Posłuży do odpowietrzania grzejnika czy nawet wymiany baterii.

Wkrętarka akumulatorowa – to alternatywa zwykłego śrubokręta

#7 Latarka czołówka – doskonałe narzędzie wspomagające naszą pracę w pomieszczeniach bez dostępu do światła. Możemy ją założyć na głowę przy pomocy gumowego paska, a w konsekwencji bezproblemowo coś naprawić.

#8 Nóż – najbardziej przydatną opcją będzie nóż z wymiennymi ostrzami dwustronnymi lub segmentowymi. Jeśli poszczególne fragmenty ostrza się zużyją – należy je odłamać.

 

Klucze są bardzo ważne dla zaawansowanych majsterkowiczów
Klucze są bardzo ważne dla zaawansowanych majsterkowiczów

 

#9 Szpachelka – możemy nią zeskrobać farbę, usunąć starą tapetę lub nanieść i wygładzić różne masy szpachlowe.

#10 Lutownica – jest przydatna, jeśli mamy w domu zwierzęta przegryzające kable. Przy jej użyciu będziemy mogli je połączyć (wystarczy rozgrzać nią drut). Polecamy lutownicę transformatową, która wyróżnia się wygodną obsługą.

#11 Młotkowiertarka – to zaawansowane narzędzie dla majsterkowiczów z doświadczeniem. Pozwoli wywiercić dziurę w bloczkach, betonie lub cegle. Jest również wykorzystywane do drewna, metalu oraz szkła. Niezbędne są wiertła typu SDS.

Stół warsztatowy jest bardzo przydatny, uniwersalny i funkcjonalny.

#12 Pistolet do kleju – jest bardzo praktycznym elementem wyposażenia majsterkowicza. Pomoże w rozmaitych sprawach m.in. naprawa dziecięcej zabawki, doklejenie listwy podłogowej czy haczyka na ręczniki.

#13 Miniszlifierka – jest nazywana w branżowym środowisku „akumulatorowym kombajnem”. Przy zakupie warto się również wyposażyć w odpowiednią końcówkę (np. walcowaty kamień szlifierski, małe wiertełko do drewna, tarcza tnąca).

 

Pistolet do kleju jest bardzo praktycznym elementem wyposażenia
Pistolet do kleju jest bardzo praktycznym elementem wyposażenia

 

#14 Wkrętarka akumulatorowa – to alternatywa zwykłego śrubokręta – narzędzie kieszonkowe, zawierające w komplecie zapasowy akumulator.

#15 Pilarka elektryczna – doskonałe narzędzie do cięcia płyt drewnopochodnych (po linii prostej) lub klasycznego drewna. Pilarką elektryczną można skrócić listwy, belki czy krawędziaki. W zależności od modelu jest wyposażona w system odsysania wiórów lub pyłu powstającego w trakcie cięcia.

#16 Szlifierka oscylacyjna – pozwoli wygładzić dowolną powierzchnię drewna i usunąć z niej zabrudzenia lub zaschnięty lakier.

#17 Opalarka – produkt w cenie kilkuset złotych pozwoli usunąć starą farbę olejną lub lakier na skutek wydmuchiwania bardzo gorącego powietrza (powłoka malarska pęcznieje). Opalarkę warto również wykorzystać do rozpalenia grilla lub drewna w kominku.

#18 Szlifierka kątowa – jest doskonałym narzędziem umożliwiającym cięcie grubych i twardych rzeczy (np. metalowe rury, cegły, płytki ceramiczne).

 

Szlifierka kątowa jest doskonałym narzędziem umożliwiającym cięcie grubych i twardych rzeczy
Szlifierka kątowa jest doskonałym narzędziem umożliwiającym cięcie grubych i twardych rzeczy

 

#19 Detektor kabli – to znacznie bardziej zaawansowane narzędzie niż pozostałe. Pozwoli sprawdzić, czy kable znajdujące się m.in. pod tynkiem są pod napięciem. Unikniemy dzięki temu ogromnego niebezpieczeństwa, którego konsekwencją może być utrata zdrowia przez porażenie prądem.

Domowy warsztat – co powinno się w nim znaleźć? Podsumowanie

Domowy warsztat powinien zostać wyposażony w najważniejsze narzędzia. Są to m.in. śrubokręty, młotek, kombinerki, a nawet stół stolarski. Reszta rzeczy wymieniona w tym artykule jest równie ważna, jak pozostałe, jednak niektóre z nich przydadzą się jedynie dla osób wdrożonych w temat majsterkowania.

Sprawdź: Domek narzędziowy – jak go wybrać? Porady

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy istnieją domowe narzędzia umożliwiające drobną naprawę samochodu lub motocykla?

Tak – w tym celu należy wyposażyć się w zestaw kluczy płaskich oraz nasadowych, a także fachowy klucz do świec. Warto również kupić kompresor do pompowania kół, prostownik umożliwiający ładowanie akumulatora i podnośnik warsztatowy służący podniesienia pojazdu, aby wymienić koła lub zweryfikować stan podwozia.

 

Ile kosztuje domowy warsztat?
Ile kosztuje domowy warsztat?

 

2. Czy stół warsztatowy jest niezbędny?

Stół warsztatowy jest bardzo przydatny, uniwersalny i funkcjonalny. Umożliwia bezpieczne przechowywanie narzędzi, cechuje się dużą wytrzymałością i przystępną ceną. Producenci zazwyczaj obejmują go 24-miesięczną gwarancją. Nie jest niezbędny, jednak warto go mieć, aby ułatwić sobie majsterkowanie.

Dzięki ściance narzędziowej zwiększymy funkcjonalność przydomowej przestrzeni.

3. Ile kosztuje domowy warsztat?

Cena domowego warsztatu zależy od indywidualnych potrzeb majsterkowicza. Niezbędne narzędzia można zakupić już w cenie kilkudziesięciu złotych, jednak w celu zwiększenia swoich możliwości, będzie trzeba wydać nawet do 1 000 zł.

4. Czy warto zainwestować w ściankę narzędziową?

Tak – to świetny pomysł. Dzięki ściance narzędziowej zwiększymy funkcjonalność przydomowej przestrzeni. Zawiesimy tam śrubokręty, młotki i różnorodne klucze. W zależności od potrzeb, na rynku znajdziemy ścianki z konkretną liczbą zawieszek oraz haków. Ceny oscylują w granicach 150 zł.

5. Czy szafki warsztatowe to dobry pomysł?

Szafki warsztatowe pozwolą bezpiecznie przechowywać niezbędne narzędzia m.in. klucze, śrubokręty i inne przydatne akcesoria. Jeśli mamy już ściankę narzędziową – nie musimy koniecznie kupować szafek warsztatowych, jednak jest to znakomite urozmaicenie pozwalające uporządkować tzw. bałagan majsterkowicza.

Przeczytaj także: Pralnia w domu – jak ją zaprojektować i urządzić? Ile powinna mieć m2?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.