Bitwa marketów: porównanie cen produktów na remont ścian

Decydując się na odnawianie ścian, zwykle myślimy o zmianie koloru czy położeniu tapety. Niestety często okazuje się, że ściany wymagają większego remontu: naprawy tynków i wyrównywania. Wtedy trzeba – poza farbą – kupić także gładź i emulsję gruntującą, aby efekt był zadowalający. Ile taki gruntowny remont ścian będzie kosztować? Sprawdziliśmy ceny w największych marketach budowlanych.

Analizowane produkty

Do analizy kosztów wzięliśmy pod uwagę zakup emulsji gruntującej, gładzi, farby i wałka do jej położenia. Ceny wykorzystane w porównianiu pochodzą bezpośrednio ze stron internetowych sklepów lub w przypadku ich braku - w wyniku kontaktu z działami obsługi klientów. Wszystkie ceny dotyczą stanu na dzień 26.09.2017 r. 

  • W przypadku farby kierowaliśmy się najniższą ceną za 10 l (farba matowa biała).
  • Podobnie w przypadku emulsji gruntującej – tutaj podane ceny dotyczą najtańszego produktu z danego sklepu za pojemność 5 l.
  • Do analizy kosztów zakupu gładzi gipsowej wykorzystaliśmy gładź gipsową Megaron z polimerami w opakowaniach po 10 kg.
  • Wybór wałka do malowania podyktowany został najniższą ceną produktu z danego sklepu.

Wszystkie analizowane produkty znajdą Państwo na końcu tego artykułu. Podane ceny produktów zawierają podatek VAT.

Porównanie cen w marketach - remont ścian
Porównanie cen w marketach - remont ścian

Ilości produktów potrzebne do remontu 100 m² ściany

  • Farba biała: około 25 l przy zastosowaniu 3 warstw – według zaleceń producentów.
  • Emulsja gruntująca: około 5-8 l przy założeniu, że wydajność wynosi od 12 do 20 m²/l (taką wydajność ma większość tańszych emulsji).
  • Gładź gipsowa: około 100 kg.

1. Emulsja gruntująca 5 litrów – porównanie cen

Koszt zakupu emulsji gruntującej
Koszt zakupu emulsji gruntującej

Wszystkie emulsje gruntujące (akrylowe) wzięte do porównania mogą być stosowane zarówno do wnętrz, jak i na zewnętrznych ścianach budynku. Jak widać w powyższym zestawieniu, w Leroy Merlin, OBI i Bricomarché ceny są bardzo podobne. Najtańszy grunt kupimy w OBI, a najdroższy w Castoramie. Należy tutaj jednak nadmienić, że emulsja gruntująca z Castoramy posiada lepszą wydajność od pozostałych produktów (20 m²/l), dlatego w końcowym porównaniu rozliczenie dla pokrycia 100 m² ścian uwzględnia ten fakt (więcej piszemy na końcu artykułu).

Jak widać w powyższym zestawieniu, w Leroy Merlin, OBI i Bricomarché ceny są bardzo podobne. Najtańszy grunt kupimy w OBI, a najdroższy w Castoramie.

2. Gładź gipsowa 10 kg – porównanie cen

Koszt zakupu gładzi gipsowej
Koszt zakupu gładzi gipsowej
We wszystkich sklepach dostępna jest tania i popularna gładź Super Finisz Megaron w opakowaniach po 10 kg. Gładź wzbogacona jest o polimery, które dodatkowo uelastyczniają powłokę, a tym samym pomagają w szpachlowaniu powierzchni.

Ten produkt należy do jednych z najtańszych we wszystkich sklepach. Najlepszą cenę za 10 kg tym razem posiada OBI. Najdrożej jest w Leroy Merlin – różnica ponad 5 zł.

We wszystkich sklepach dostępna jest tania i popularna gładź Super Finisz Megaron w opakowaniach po 10 kg. Gładź wzbogacona jest o polimery, które dodatkowo uelastyczniają powłokę, a tym samym pomagają w szpachlowaniu powierzchni.

3. Biała matowa farba emulsyjna 10 litrów – porównanie cen

Koszt zakupu białej farby
Koszt zakupu białej farby
W porównaniu cen najtańszych z oferty danego sklepu farb do ścian i sufitów, najlepiej wypada Bricomarché. Tutaj cena jest niższa nawet o 6 zł (w porównaniu np. z OBI czy Leroy Merlin) na opakowaniu 10 l. Wszystkie z analizowanych farb mogą być stosowane wewnątrz budynków. Jednak nie są to farby mocno kryjące, dlatego wymagane jest wykonanie trzech warstw.

W porównaniu cen najtańszych z oferty danego sklepu farb do ścian i sufitów, najlepiej wypada Bricomarché.

4. Wałek do malowania – porównanie cen

Koszt zakupu wałka malarskiego
Koszt zakupu wałka malarskiego
Najtańszy wałek do malowania z rączką udało nam się znaleźć w ofercie Leroy Merlin – za 6,45 zł. Jednak różnice w cenie w stosunku do innych sklepów, nie są tutaj znaczne. Za kryterium wyboru produktu wzięliśmy minimalną i maksymalną szerokość wkładu wałka: 18-22 cm. Taki rozmiar pozwala na dokładne i łatwe pokrycie ściany farbą czy emulsją gruntującą. Oczywiście najwygodniejsze byłoby malowanie wałkiem z przedłużeniem teleskopowym – jednak za taki produkt musimy zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Za kryterium wyboru produktu wzięliśmy minimalną i maksymalną szerokość wkładu wałka: 18-22 cm. Taki rozmiar pozwala na dokładne i łatwe pokrycie ściany farbą czy emulsją gruntującą.

Koszt remontu 100 m² ściany: porównanie cen w sklepach

Łączny koszt remontu ścian
Łączny koszt remontu ścian
Koszt emulsji gruntującej został policzony inaczej dla Castoramy w stosunku do pozostałych sklepów, ponieważ wydajność produktu różni się od pozostałych. Emulsja, która znalazła się w wyliczeniu dla Castoramy posiada wydajność 20 m²/l. Natomiast emulsje z pozostałych sklepów wzięte do analizy, osiągają maksymalną wydajność 12 m²/l. Opakowanie 5 l emulsji gruntującej z Castoramy wystarczy zatem do pokrycia 100 m². Pozostałe emulsje z innych marketów nie wystarczą do zagruntowania takiej powierzchni. Dlatego z ceny za 5 l w tym przypadku wyliczyliśmy koszt za 1 l, który pokryje 12 m². Następnie otrzymaną sumę należało pomnożyć razy 8,33 l (ponieważ 100/12=8,33), aby uzyskać koszt za zagruntowanie 100 m² ściany. Jak się okazuje, emulsja o wyższej wydajności i tak w ogólnym rozrachunku jest droższa, niż zastosowanie mniej wydajnego produktu.

Gładź gipsowa: tutaj, jak się okazuje, wybór sklepu ma znaczenie, gdy bierzemy pod uwagę pokrycie tym produktem większej powierzchni. Kupując gładź w OBI zaoszczędzimy trochę ponad 50 zł (przy ilości na powierzchnię 100 m²), w stosunku do produktu z Castoramy czy Leroy Merlin.

Farba: przy zakupie 25 l farby na pokrycie 100 m², najwięcej zapłacimy tym razem w OBI i Leroy Merlin. Najtańszą farbę ma w swojej ofercie Bricomarché. Przy takiej ilości różnica w cenie sięga ok. 15 zł.

Porównanie cen za remont ścian w największych sieciach budowlanych
Porównanie cen za remont ścian w największych sieciach budowlanych
Podsumowując wszystkie koszty – jeżeli chcielibyśmy zaopatrzyć się we wszystkie produkty do remontu ścian w jednym sklepie – najtańsze zakupy zrobimy w OBI. Największe oszczędności poczynimy na kupnie gładzi – to oszczędność rzędu nawet 50 zł.

Co ciekawe, w ostatnim naszym artykule o porównaniu cen materiałów na położenie paneli lub podłogi z desek, to OBI wypadło najdrożej, a najtaniej Leroy Merlin. Tym razem sytuacja się odwróciła, ponieważ najwięcej za produkty do remontu ścian zapłacimy właśnie w tym drugim sklepie. Jednak jak widać w tabeli podsumowującej, różnice łącznych kosztów nie są duże. W każdym ze sklepów zmieścimy się w kwocie 300 zł za remont 100 m² ścian.

Lista produktów wykorzystanych w zestawieniu

1. Emulsja gruntująca

Castorama: Emulsja gruntująca Diall

Leroy Merlin: Grunt Iriss Kanister Dragon

OBI: Magnolia grunt uniwersalny akrylowy

Bricomarché: Brak produktu na stronie internetowej

2. Gładź gipsowa

Castorama: Gładź gipsowa Super Finisz Megaron

Leroy Merlin: Gładź gipsowa Super Finisz Megaron

OBI: Gładź gipsowa Super Finisz Megaron

Bricomarché: Gładź gipsowa Super Finisz Megaron

3. Farba biała

Castorama: Farba OPP Biały Mat

Leroy Merlin: Farba do ścian i sufitów IRISS

OBI: Starline Emulsja Star wewnętrzna biała

Bricomarché: Farba akrylowa do ścian i sufitów biała GO/ON

4. Wałek do malowania

Castorama: Wałek Girpaint Befaszczot 17 cm

Leroy Merlin: Wałek Vestan Globall 18 cm

OBI: Wałek malarski Westan 18 cm

Bricomarché: Brak produktu na stronie internetowej

Komentarze

  • dadsa 2020-09-08T17:33:34Z

    wykres dramat. od zera sie robi